עו
עו
פנייה לייעוץ אישיפרטי יצירת קשר:

הצפירה 19,
תל אביב 6777923

טלפון: 077-9969183

מדריך משפטי למתגרש

מה צריך להכין לקראת פתיחת תיק גירושין ברבנות?

כל מה שחשוב לדעת לגבי הליך פתיחת התיק ברבנות, מה צריך להביא, וכיצד ניתן לבצע פתיחת תיק באופן מקוון

מה צריך להכין לקראת פתיחת תיק גירושין ברבנות?

הליך הגירושין מתקיים מול הרבנות, בית הדין הרבני, שהוא הכתובת החוקית לגירושין בישראל, עבור כל מי שהתחתן נישואין יהודיים, כדת משה וישראל. לאחר שהוחלט על סיום הנישואין, יש להחליט האם מתבצע הליך גירושין בהסכמה או תביעת גירושין שלא בהסכמה. מה משמעות כל אחד מההליכים? כיצד מתבצעת פתיחת תיק גירושין?

תביעה או הסכם?

 • גירושין בהסכמה – במידה ושני הצדדים מסכימים על סיום הנישואין ויישום הליך הגירושין, זה לא מספיק. על מנת להגיע למצב של הסכם גירושין, כלומר גירושין בהסכמה, על הצדדים להגיע להסכם לגבי כל הנושאים המהותיים שנוגעים לגירושין: משמורת ילדים, הסדרי ראייה, מזונות, חלוקת רכוש.
 • תביעת גירושין – תביעה מוגשת במידה והצדדים לא מצליחים להגיע להסכמה לגבי מהות הגירושין ולגבי התחומים הנידונים בהקשר זה. במצב כזה מוגשת תביעה והצדדים מוזמנים לדיון בבית הדין הרבני.

כיצד זה מתבצע בפועל?

 1. במקרה של תביעה – יש להגישה לבית הדין הרבני כשם שמגישים תביעה לבית המשפט. התביעה מוגשת באיזור המגורים של הצד התובע, ועליה להכיל את כל הפרטים והעילות לגירושין. התביעה מוגש בטופס ייעודי בשלושה עותקים למזכירות בית הדין, וכדאי לשמור עותק של התביעה שהוגשה.
 2. במקרה של גירושין בהסכמה – יש להביא לבית הדין הרבני את הסכם הגירושין, תעודות זהות של הצדדים + ספח. בית הדין בודק את הסכם הגירושין ומוודא כי אין תוכן הנוגד את ההלכה, ולאחר מכן במידה והכל תקין מאשר את ההסכם ומעניק לו תוקף של פסק דין. השלב הבא לאחר מכן הוא קביעת טקס הגט בין הצדדים.

חתירה לשלום בית

יש להוסיף כי בית הדין הרבני שואף לסייע לבני הזוג להגיע למצב של שלום בית, לפני שיאשר את הגירושין. מבחינה פרקטית, על הצדדים להגיש טופס בקשה ליישוב הסכסוך, לאחריו יוזמנו לדיון בו ייערך ניסיון לפשר על מחלוקת ולהשיג שלום בית.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

פתיחת תיק גירושין מקוון

באפשרותכם לפתוח תיק גם באופן מקוון, אלו השלבים:

 1. תשלום אגרה באופן מקוון באמצעות כרטיס אשראי ובאופן מאובטח. בעמוד הזה בחרו בתשלום אגרה, חלון זה ייפתח, בחרו את האגרה הרלוונטית מתוך רשימת איגרות: גוללו קצת מטה ובחרו מתוך “נושא האגרה” את “תביעת גירושין”. סוג האגרה: אגרת פתיחת תיק (נכון ל-2021, האגרה עומדת על 387 שקלים).
 2. לאחר ששילמתם את האגרה, היכנסו למנוע חיפוש הטפסים של בתי הדין הרבניים ובחרו בהליך הרלוונטי עבורכם:
  – הגשת תביעה – כתב תביעה
  – כניסה למערכת ההזדהות הממשלתית לפתיחת תיק גירושין בהסכמה – פתיחת תיק גירושין בהסכמה
  – גם זה עשוי לעזור לכם: הנחיות לפתיחת תיק גירושין והכרוך בגירושין
  – כעת תוכלו למלא טופס מקוון ושליחת הבקשה לפתיחת התיק
  – תוכלו להתעדכן במערכת ההזדהות הממשלתית לגבי פתיחת התיק.

מדוע כדאי לפתוח תיק מקוון?

 • היתרון הגדול מתייחס לכך כי ניתן להגיש הכל במחשב, ללא צורך להגיע ישירות לבית הדין הרבני.
 • יתרון נוסף מתייחס לכך שמכיוון שמדובר בהליך מקוון, לא תוכלו לעבור לשלב הבא אם פספסתם דבר מה, מה שיסייע לכם לוודא כי הכל הוגש כמו שצריך. בהליך שאינו מקוון אתם עשויים להגיש מסמכים ולקבל הודעה טלפונית או בדואר לאחר זמן מה כי חסרים מסמכים, מה שהופך את התהליך למאוד מייגע. בהגשה מקוונת לא תוכלו לסיים את ההליך ללא הגשת כל המסמכים.
 • היתרון השלישי מתייחס לכך שאין צורך להדפיס דבר, מה שבהחלט עשוי לחסוך סרבול עבור חלק מהאנשים. לא לכולם יש מדפסת בביתם או במקום עבודתם, ומסתבר שלמי שאין, זה עשוי להיות עיכוב לא סימפטי מציאת פיתרון לנושא ההדפסות.

לבד או עם עורך דין?

הדבר בעיקר תלוי בנסיבות. כאשר מדובר במצב בו שני הצדדים מסכימים להתגרש ומצליחים להגיע למצב של גירושין בהסכמה, ייתכן ואפשר להגיש את הסכם הגירושין ללא עורך דין, מבחינת סיוע מקצועי. זהו כמובן המצב האידיאלי. כאשר מדובר במצב בו התביעה היא חד צדדית או לא בהסכמה, רוב הסיכוי כי יטיב לכם לקבל יעוץ גירושין להיעזר בעורך דין מקצועי המתמחה בתחום הגירושין, על מנת לסייע לכם בתהליך מכל הבחינות, תוך מיצוי המצב על הצד הטוב ביותר.

*אין בתוכן דלעיל ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה משפטית, ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי. כל העושה שימוש במידע עושה זאת על דעת עצמו ובאחריותו.

 

לייעוץ ראשוני חייג 077-9969183 (זמינות 24 שעות)
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מדריך משפטי למתגרש