עו
עו
פנייה לייעוץ אישיפרטי יצירת קשר:

הצפירה 19,
תל אביב 6777923

טלפון: 077-9969183

מדריך משפטי למתגרש

פתיחת תיק גירושין ברבנות

פתיחת תיק גירושין היא פעולה שכל זוג שמעוניין להתגרש חייב לעשות. ואולם, רבים מהזוגות המעוניינים להתגרש כלל לא יודעים מה עליהם לעשות כדי לפתוח תיק גירושין, מהן האפשרויות השונות לפתיחת תיק גירושין ומה העלויות של פתיחת תיק גירושין. במאמר זה אציג את התשובות לשאלות אלו.

פתיחת תיק גירושין ברבנות

הגשת בקשה לפתיחת תיק גירושין

כפי שציינתי בהקדמה וכפי שאפרט בהמשך המאמר, קיימות מספר אפשרויות לפתיחת תיק גירושין.

אך באופן כללי, כדי לפתוח תיק גירושין, יכול בן הזוג המעוניין להתגרש להגיש כתב תביעה לבית הדין הרבני. על כתב התביעה לכלול את העילות לגירושין וכן את ההוכחות והעדויות לקיומן. רצוי שבן הזוג המעוניין להתגרש יפנה לעורך דין או לטוען רבני מוסמך כדי שילוו אותו בהליך ויסייעו לו בהגשת כתב תביעה מפורט ומנומק. גירושין בין בני זוג יהודיים זהו הליך בלעדי לבית הדין הרבני.

התובע יכול לצרף לבקשה לפתיחת תיק גירושין, בקשה שבית הדין הרבני ידון גם בנושאים נוספים הקשורים להליך הגירושין, כמו חלוקת רכוש בין בני זוג, מזונות, וכן משמורת על הילדים. גם לבקשה זו יש לצרף מסמכים רלוונטיים, כמו תלושי שכר, מסמכים בנקאיים שונים וכדומה.

אם בן הזוג המעוניין להתגרש פונה לביהמ”ש לענייני משפחה, הוא לא מגיש בקשה לפתיחת תיק גירושין, אלא עליו להגיש תביעה נפרדת לגבי כל אחד מהנושאים שבהם הוא מעוניין שביהמ”ש יכריע (למשל, כאמור, חלוקת רכוש, מזונות, משמורת על הילדים). בנוסף, ביהמ”ש לענייני משפחה אינו מחייב עמידה בתנאי הסף של הוכחת עילה לגירושין, מאחר והוא נעדר סמכות לדון בגירושין.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

עילות הגירושין

כאמור, כתב תביעה המוגש לבית הדין הרבני צריך לכלול את העילות לגירושין. כלומר, על התובע להסביר מדוע הוא מעוניין להתגרש.

המשפט העברי לא מאפשר גירושין חד צדדיים עקב סיבות כמו חילוקי דעות או חוסר חיבור בין בני הזוג, אלא הוא דורש סיבות הלכתיות.

עילות הגירושין הנפוצות הן עקרות ממושכת מצד האישה או הבעל, כלומר חוסר יכולת מצדם להביא ילדים לעולם, חוסר יכולת של הבעל או האישה לקיים יחסי מין עקב מום או מחלה, קיום יחסי מין של הבעל עם אחרת או של האישה עם אחר, הבעל/האישה נוהגים באלימות פיזית או מילולית כלפי בן/בת זוגם ועוד.

כדי שבית הדין הרבני יקבל עילות אלה ויאפשר לבני הזוג להתגרש, על התובע להוכיח ככל הניתן את אמתותן של עילות אלה.

פתיחת תיק גירושין ברבנות - אינפוגרפיקה

בקשה ליישוב סכסוך

מכיוון שגירושין היא פעולה קשה ומורכבת, גם עבור בני הזוג שמתגרשים וגם עבור הסובבים אותם, ובפרט ילדיהם. עקב כך, בשנים האחרונות, החליטה הכנסת לקדם, באמצעות חקיקה, הליך שמטרתו להקל על סכסוכים משפטיים בין בני משפחה ובפרט על הליכי גירושין, ושמו “בקשה ליישוב סכסוך”.

החוק, למעשה, מחייב את המעוניין להתגרש, להגיש קודם כל בקשה ליישוב סכסוך, בטרם מתנהל הליך כלשהו בבית הדין הרבני או בביהמ”ש לענייני משפחה.

לאחר הגשת הבקשה, מתחיל ההליך בפועל. ב-45 הימים הראשונים להליך, מקיימים בני הזוג שלוש פגישות מהו”ת (מידע, הערכה ותיאום) כאשר הראשונה היא פגישת חובה, שבהן מנסים אנשי המקצוע (של בית הדין הרבני או של ביהמ”ש לענייני משפחה) להבין לגבי אילו נושאים אין לבני הזוג הסכמה וקיימת ביניהם מחלוקת קשה. במהלך תקופה זו יכולים הצדדים להגיש בקשות דחופות בלבד והמנויות בחוק למי מן הערכאות השונות.

אנשי המקצוע יכולים, ככל שהם מוצאים לנכון, להאריך את השלב הזה ב-15 ימים נוספים.

בחמשת הימים שלאחר מכן, כל צד מוסר את החלטתו האם הוא מעוניין להמשיך בדרך של ניסיון גישור והגעה להסכמות ללא דיון בבית הדין הרבני או בביהמ”ש לענייני משפחה.
ב-15 הימים הבאים, מתקיימת “תקופת צינון”, כלומר ההליך לא מתקדם כלל.

אחר כך, מתחילים 15 ימים של “זכות קדימה” להגשת תובענה – מי שהגיש ראשון את הבקשה ליישוב סכסוך, יכול להחליט לאיזו ערכאה הוא מגיש את התביעה העיקרית.

פתיחת תיק גירושין מקוון

אחת מהאפשרויות הקיימות כיום לפתיחת תיק גירושין, היא לפתוח תיק גירושין באופן מקוון.

הפעולה הראשונה שיש לעשות במצב שכזה היא תשלום אגרה. ניתן לשלם את האגרה בתשלום מאובטח, באמצעות כרטיס אשראי. נכון להיום (2021), סכום האגרה על פתיחת תיק גירושין הוא 387 ₪.

לאחר מכן, יש למלא את הטופס הרלוונטי (כתב תביעה/פתיחת תיק גירושין בהסכמה/הצהרת פרטים בתביעה למזונות/הנחיות לפתיחת תיק גירושין והכרוך בגירושין) עם פרטי התיק.

אחר כך, יש למלא את פרטי הצדדים, ולצרף צילום של תעודות הזהות שלהם וכן את הספח, את טופס פרטי התיק שמולא בשלב הקודם, וכן אסמכתא לתשלום האגרה. בנוסף, אם צד אחד, או שני הצדדים, מיוצגים ע”י עורך דין, יש לציין זאת.

לאחר הגשתם של כל המסמכים הרלוונטיים, מזכירות בתי הדין מקבלת את הבקשה ומשיבה תוך ימים ספורים.

לפתיחת תיק גירושין באופן מקוון מספר יתרונות, למשל שלילת האפשרות שמגיש הבקשה דילג על שלב כלשהו, שכן לא ניתן להתקדם בהליך המקוון אם חלק מהנתונים או מהטפסים לא מולאו. יתרון נוסף הוא החיסכון הגדול בזמן, שכן ההגשה המקוונת מייתרת את הצורך בלנסוע או בלקיים שיחות טלפוניות שונות.

כמובן שעדיין ניתן לפתוח תיק גירושין גם באופן שאינו מקוון, ומי שפחות מסתדר עם הגשות מקוונות יכול בהחלט לעשות זאת באופן פרונטלי.

פתיחת תיק גירושין בהסכמה

ניתן לפתוח תיק גירושין גם בהסכמה וגם שלא בהסכמה.

מטרת הגירושין בהסכמה היא להסדיר את כל המחלוקות בין בני הזוג במסגרת הסכם גירושין, מה שימנע סכסוכים עתידיים בין בני הזוג המתגרשים.

לאחר שנוצרת הסכמה בין בני הזוג על כך שהם מוכנים להתגרש ומאמינים שיצליחו להגיע להסכמות בכל העניינים הקשורים לגירושין, רצוי ומומלץ לפנות לעורך דין הבקיא בדיני משפחה שילווה את לקוחו בהליך הגירושין, ויערוך את הסכם הגירושין על כל מרכיביו.

לאחר החתימה על הסכם הגירושין, יש להגישו לביהמ”ש לענייני משפחה \ בית הדין הרבני, כדי שזה ייתן לו תוקף של פסק דין. ביהמ”ש \ בית הדין הרבני יוודא שההסכם הוא חוקי וששני הצדדים מבינים את תוכנו ומשמעותו.

אם הוגש ההסכם לבית המשפט לענייני משפחה על הזוג המתגרש לפתוח תיק בבית הדין הרבני ולהגיש לו את הסכם הגירושין. בית הדין יקבע מועד לטקס הגירושין ולמתן גט, והליך הגירושין בהסכמה יסתיים.

אם הוגש ההסכם לבית הדין הרבני – בית הדין יסדיר את הגט והגירושין לעיתים כבר במועד אישור ההסכם.

פתיחת תיק גירושין באופן חד צדדי

כאמור, ניתן לפתוח תיק גירושין גם שלא בהסכמה, כלומר במצב בו רק אחד מבני הזוג מעוניין להתגרש.

בית הדין הרבני יאשר גירושין שכאלה רק בהתקיים עילות מסוגן של אלה שפירטתי.

פתיחת תיק גירושין באופן חד צדדי מהווה יתרון לבן הזוג המעוניין להתגרש, שכן הוא נהנה מקדימות ולכן הוא קובע איזו ערכאה תדון בכל נושא – הוא יכול, למשל, לכרוך את ענייני משמורת הילדים, הרכוש והמזונות בתביעת הגירושין שהגיש לבית הדין הרבני, או יכול להגיש לבית הדין הרבני תביעת גירושין בלבד, ולגבי יתר הנושאים – להגיש תביעה בביהמ”ש לענייני משפחה.

לצד זאת, בפתיחת תיק גירושין באופן חד צדדי קיימים גם חסרונות:

עקב העובדה שבין בני הזוג אין הסכמה לגבי הנושאים הרלוונטיים לגירושין, עלול הדבר להביא להליך משפטי ארוך והוצאות כבדות על שני הצדדים.

כמו כן, בפתיחת תיק גירושין באופן חד צדדי, מבהיר בן הזוג המעוניין להתגרש לבן זוגו שהוא מוכן לעשות כל דבר, רק כדי שלא יצטרך לחיות עמו יותר. פתיחת התיק מעמידה את בן הזוג שלא מעוניין להתגרש במצב שלא התכונן אליו, דבר שעלול להחריף מאוד את היחסים בין בני הזוג ואף להוביל להתכתשויות של ממש ביניהם.

עלות פתיחת תיק גירושין בבית משפט לענייני משפחה

עלות פתיחת תיק גירושין בבימ”ש לענייני משפחה נקבעת לפי סוג התביעות שמגישים.

כשמוגשת בקשה לגירושין בהסכמה, אגרת פתיחת תיק גירושין הינה בסך 251 ₪. גם הנפקת תעודת גירושין עולה 251 ₪, לכל אחד מבני הזוג.

כשמוגשת בקשה לגירושין באופן חד צדדי, יש לשלם 438 ₪ על מנת לפתוח תיק גירושין.

באשר לתביעת משמורת על ילדים, נכון להיום (2021) – עלותה כ-550 ₪.

כדי להגיש תביעת מזונות ילדים, יש לשלם כ-300 ₪.

הסכום שיש לשלם עבור תביעה לחלוקת רכוש אינו קבוע, אך הוא לא ירד מ-550 ₪.

עלות פתיחת תיק גירושין בבית הדין הרבני

פתיחת תיק גירושין בבית הדין הרבני עולה 450 ₪.

כדי להגיש תביעה לגירושין בהסכמה בבית הדין הרבני, יש לשלם 750 ₪.

אם מוגשת תביעה לשלום בית, כלומר תביעה שבה עותר אחד מבני הזוג כנגד בן זוגו השני, כדי לאפשר לצדדים תקופת ביניים על מנת ליישב את ההדורים ביניהם – משולמים 300 ₪.

לסיכום, פתיחת תיק גירושין יכולה להתרחש במספר אופנים: בהסכמה או באופן חד צדדי, בבית הדין הרבני או בביהמ”ש לענייני משפחה, באופן פרונטלי או מקוון; אך מומלץ שכל אדם המעוניין להתגרש יידע מראש כיצד הוא מתכנן לעשות זאת, על מנת לחסוך עלויות ככל האפשר, להביא לסיום ההליך מהר ככל האפשר, ולהימנע מסכסוכים מיותרים עם בן זוגו.

פתיחת תיק גירושין - שאלות נפוצות החלטתי להתגרש. האם כדאי לפתוח תיק גירושין באופן חד צדדי?

כדי לחסוך בהליכים משפטיים ארוכים ויקרים, עדיף להגיע להסכמות לפני פתיחת תיק הגירושין, לחתום על הסכם גירושין ואז ללכת לרבנות. כל פתיחת תיק חד צדדית תאריך את משך ההתדיינות בין הצדדים בשל חוסר ההסכמה.

האם פתיחת תיק גירושין מונעת ניסיון לשלום בית בין הצדדים?

ממש לא. גם אם פתחתם תיק גירושין, אתם עשויים לקבל החלטה שיפוטית המחייבת אתכם לנסות הליך לשלום בית, או להפנות אתכם לייעוץ זוגי או פרטני כדי לנסות ולהגיע לשלום בית טרם כריתת הגט.

מה חשוב לדעת לפני פתיחת תיק גירושין?

חשוב לשקול היטב את ההשלכות הנפשיות של הגירושין על בני הזוג ועל הילדים, את ההשלכות הכלכליות המשמעותיות בפירוק התא המשפחתי, ואם החלטתם סופית, וודאו כי אתם פונים לערכאה הטובה ביותר בשבילכם, בהתחשב בנסיבות המיוחדות של כל מקרה.

האם בית הדין מוסמך לדחות את בקשתי ולא לפתוח לי תיק גירושין?

אם הבקשה לפתיחת תיק גירושין נעשתה באופן חד צדדי, העילה לבקשת הגירושין חייבת להיות כזו המוכרת בהלכה כגון בגידה וכד'. אם פתיחת התיק נעשית בהסכמה, הרי שבדרך כלל בית הדין לא ייכנס לשאלת העילה.

*אין בתוכן דלעיל ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה משפטית, ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי. כל העושה שימוש במידע עושה זאת על דעת עצמו ובאחריותו.

 

לייעוץ ראשוני חייג 077-9969183 (זמינות 24 שעות)
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מדריך משפטי למתגרש