עו
עו
פנייה לייעוץ אישי  פרטי יצירת קשר:

  הצפירה 19,
  תל אביב 6777923

  טלפון: 077-9969183

  מדריך משפטי למתגרש

  ניהול תביעת גירושין בבית הדין הרבני

  ניהול תביעת גירושין בבית הדין הרבני

  גירושין בישראל – ומרוץ סמכויות

  נישואין וגירושין בישראל נעשים על פי הדין האישי- דתי, כך קובע חוק שיפוט בתי הדין הרבניים, התש"ג- 1953. כאשר מבקשים להתחתן, יש להירשם ברבנות. אך גירושין נעשים ע"י בית הדין הרבני.

  ככלל, ההלכה היהודית קובעת שגירושין צריכים להיעשות בהסכמה. שכן על פי ההלכה, "הגבר" הוא אשר "מגרש" את אשתו. על אף שתפיסה זו לא בדיוק תואמת את החיים המודרניים והליברלים הנהוגים כיום, לטקס המתואר משמעות הלכתית חשובה, ועל פיו מתבצעים הגירושין גם כיום.

  בנוסף, אומנם הגירושין בישראל מתבצעים ע"י בית הדין הרבני, אך קיים טריבונל משפטי נוסף, המשיק לבית הדין הרבני הנקרא "בית המשפט לענייני משפחה". לאחרון סמכויות לדון בכל נושא משפחתי, למעט עניינים הנוגעים לנישואין וגירושין.

  אך יוער, שסמכותו של בית המשפט לענייני משפחה מקבילה לבית הדין הרבני ברוב הנושאים. כך שגם בית הדין הרבני בתנאים מסוימים רשאי לדון בתביעות הנוגעות למשפחה, כגון: חלוקת הרכוש המשותף בין בני הזוג, ומשמורת ילדים. עם זאת, סמכות בית הדין נקנית רק כאשר מוגשת תביעת גירושין הכורכת מלכתחילה את עניני הרכוש והמשמורת כאמור.
  מכאן, שככל תביעה משפטית, גם הליך הגירושין ברבנות מתחיל בהגשת כתב תביעה לבית הדין הרבני.

  סדרי הדיון בתביעת גירושין

  עם כתב התביעה המוגש לבית הדין הרבני האזורי, יש לשלם אגרה במעמד הגשת התביעה. נכון לכתיבת שורות אלו, שיעור האגרה בעת פתיחת תיק גירושין עומד על סך של 347 ₪.

  כתב התביעה יכול להתייחס רק לסוגיית הגירושין אך הוא יכול לכלול גם ענייני משמורת ורכוש. ברם, לא דיי בהגשת תביעת גירושין הכורכת את העניינים הללו. שהרי גם בן הזוג השני יכול לכפור בסמכות בית הדין הרבני לדון בנושאים הנלווים לגירושין. כך לדוגמא עם השנים נקבע כי בית הדין הרבני קונה את סמכותו לדון בעניינים הנלווים לגירושין רק כאשר התביעה: (1) נכרכה נעשתה כדין, כלומר מדובר בכריכה הנעשית בתום לב (2) מדובר בכריכה כנה, כלומר תכליתה של הכריכה היא לדון בתום לב בכל הנושאים הנלווים לגירושין, ולא כדי לפגוע בצד השני (3) התביעה הוגשה לפני שנקנתה סמכותו של בית המשפט לענייני משפחה.

  וחשוב לזכור, שאותם מבחני "כריכה" נבחנים בהתאם לנסיבות.

  עילות גירושין

  השלב הבא בניהול הליך הגירושין, הוא הוכחת "עילת הגירושין". ככל תביעה משפטית, יש להוכיח "עילת תביעה". אלו לדוגמא עילות הגירושין המוכרות לפי ההלכה היהודית: (1) בגידה (2) כאשר הגבר לא מפרנס (3) מום (4) עקרות (5) סירוב לקיים יחסי מין. יודגש כי עסקינן ברשימה חלקית.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   גירושין בהסכמה

   לאחר שהוכחה עילת הגירושין, עדיין הגירושין צריכים כאמור להיעשות בהסכמה. ההסכמה המתבקשת באה לידי ביטוי בהלכה היהודית "במתן גט".

   וחשוב לציין בנקודה זו, שבמידה ומתגרשים בהסכמה אין צורך להוכיח את "עילת הגירושין". אז, דיי בחתימה על הסכם גירושין, ואישורו ע"י בית הדין הרבני.

   עם זאת, כאשר הגירושין לא נעשים בהסכמה מראשית הדרך, יש להוכיח עילת גירושין, ולקיים הליך משפטי לכל דבר ועניין כאמור.

   מכאן, לאחר שבית הדין ישמע את טענות בני הזוג, יקבע הוא האם יש להורות על גירושין. אם ימצא בית הדין כי אין סיכוי לשלום בית בין בני הזוג, יורה הוא "לגבר" לגרש את אשתו.

   לצערנו, לא אחת ישנם מקרים שבהם אחד מבני הזוג מסרב לתת גט לבן הזוג השני, במקרים כאלו, מסמכותו של בית הדין להטיל סנקציות על סרבן (או סרבנית) גט, כגון: מאסר, שלילת רישיון, ועוד.

   התנהלות הדיון בבית הדין הרבני

   מערכת בתי הדין הרבניים היא נפרדת לבתי המשפט האזרחיים, היא מנוהלת ע"י משרד הדתות ולא ע"י משרד המשפטים.

   דיון בבית הדין הרבני מתקיים בפני שלושה דיינים, כאשר עיקר סדרי הדין הרלוונטיים לבית הדין הרבני מוסדרים בתקנות הדיון בבתי-הדין הרבניים בישראל, התשנ"ג.

   הדיון בבית הדין עצמו מנוהל בדומה לאופן שבו מתנהלים דיונים בבית המשפט האזרחי, קיים רישום פרוטוקול, התובע (המבקש להתגרש) הוא שמתחיל בהצגת ראיותיו, כאשר לאחריו הנתבע. בסיום הצגת הראיות, הצדדים מסכמים את טענותיהם.

   לבסוף, נותן בית הדין את פסק דינו.

   לסיכום

   הליך גירושין הוא הליך משפטי לכל דבר, ובפרט הוא הליך מורכב מאוד. על כן, כדי למצות את ההליך המשפטי באופן מיטבי יש להסתייע בעורך דין מנוסה ומקצועי.

   *אין בתוכן דלעיל ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה משפטית, ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי. כל העושה שימוש במידע עושה זאת על דעת עצמו ובאחריותו.

    

   לייעוץ ראשוני חייג 077-9969183 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מדריך משפטי למתגרש