עורך דין רוצה להתגרש todivorce
עורך דין רוצה להתגרש todivorce
עו"ד לימור מסר
פנייה לייעוץ אישיפרטי יצירת קשר:

הצפירה 19,
תל אביב 6777923

טלפון: 077-9969183

מדריך משפטי למתגרש

הצד השני רוצה שלום בית, כשאת/ה מעדיף/ה להתגרש – כיצד מומלץ לנהוג?

הצד השני רוצה שלום בית, כשאת/ה מעדיף/ה להתגרש – כיצד מומלץ לנהוג?

לכאורה, “השכנת שלום” בין בני זוג היא עניין “שבלב” שהמשפט לא נועד להכריע לגביו. אך במדינת ישראל, במסגרת הליך גירושין בין יהודים, “השכנת שלום” היא תביעה משפטית כמעט לכל דבר ועניין.

גירושין בישראל

בישראל, הנישואין והגירושין נעשים על פי הדין האישי- דתי החל על בני הזוג. בעצם, הדין המסדיר את ענייני האישות בין בני זוג הוא הדת אליה הם משתייכים, ולא חוקי המדינה. משכך, יהודים יכולים להתחתן בישראל רק עם יהודים, ולא עם בני דתות אחרות. בהתאמה, גירושין בין יהודים בישראל נערכים ע”י בית הדין הרבני.

מאמרים פופולריים נוספים: ◄ איך מתגרשים יפה ◄ איך להתגרש מהר ◄ איך להתגרש נכון

תביעת גירושין

תביעת גירושין היא תביעה לכל דבר ועניין, חלים עליה סדרי דין והיא מנוהלת ככל הליך משפטי.

ככל תביעה משפטי, יש להוכיח אותה על מנת לקבל את הסעד המבוקש- גירושין. כלומר, מי שמגיש תביעת גירושין לבית הדין, צריך להוכיח בפניו כי התקיימה אחת מעילות הגירושין הקבועות בהלכה היהודית. לדוגמא: (1) מום פיזי (2) פריצות מינית (3) עקרות ועוד.

במקביל, בין אם כטקטיקה ובין אם בכנות, משמוגשת תביעת גירושין, רשאי אחד מבני הזוג להגיש במקביל תביעה “לשלום בית“.

“שלום בית” – המשמעות

תביעה לשלום בית, בהגדרתה היא נגזרת של תביעת “גירושין”, והיא מוגשת רק לבית הדין הרבני.

מדובר בתביעה שבמסגרתה עותר אחד מבני הזוג בבקשה לעריכת “שלום בית” כפשוטו, וזאת כדי למנוע או לעכב את הליך הגירושין.

המשמעות האופרטיבית של קבלת תביעה לשלום בית, היא בעצם אכיפת הישארות עם בן\ת זוג כאשר הצד השני לא בהכרח מעוניין להישאר עמו.

עם זאת, תביעה לשלום בית היא לא “סוף פסוק”. לבית הדין אין סמכות להורות על “שלום בית” כאשר צד אחד לא מעוניין בכך באופן מובהק. ככלל דיי בכך שאחד מבני הזוג מתנגד לכך כדי להפיס את דעת הדיינים בחוסר התועלת של כל ניסיון להשכין שלום בין בני הזוג.

הצורך “בכנות” במסגרת בקשה לשלום בית

לא אחת בית הדין עשוי להתרשם כי בין בני הזוג קיימת אפשרות “שיקום”. לכן, בסיטואציות כאלו עשוי בית הדין לעכב את הליך הגירושין, על מנת ולנסות להביא את בני הזוג “לשלום בית”. אך כיצד יבחן בית הדין האם הצדדים רציניים בכוונתם או שמא מדובר בניסיון לגרום “לסחבת” ולעכב את הליך הגירושין?.

ככלל, את רצון הצדדים בשלום בית, ואת התועלת, יבחן בית הדין בהתאם לנסיבות העניין, להתנהלות הצדדים, ורצונם. כל זאת כפי שהדיינים רואים ומתרשמים על סמך ניסיונם המצטבר.

אך יובהר כי התרשמות הדיינים מכנות התביעה היא שיקול עיקרי גם בקשות נוספות במסגרת הליך הגירושין בכלל, ושלום הבית בפרט.

אך חשוב להבהיר כי ישנם מקרים בהם המבקש שלום בית באמת מתכוון לכך בתום לב.

הסכם שלום בית

מונח נוסף שעשוי להיות רלוונטי בתביעה לשלום בית, הוא “הסכם שלום בית“. מדובר בהסכם שיכול להיחתם על דעת הצדדים בלבד, או באמצעות גישור או בסיוע והפנייתו של בית הדין.

הסכם כזה עשוי להיות מותנה לתקופה מסוימת, או שהוא עשוי להיות הסכם סופי בין בני הזוג המבקשים לשמור על מערכת היחסים ביניהם. זהו הסכם שנהוג במיוחד כאשר מדובר בבני זוג שבעניינם לא כלו הקיצים ועוד ניתן לפייסם.

שלום בית – אסטרטגיה? או אסטרטגיה כלכלית?

לתביעה לשלום בית משמעות נוספת, שמתבטאת בפן הכלכלי. כלומר, הותרת המצב על כנו, מה שלא מאפשר למשל- פירוק שיתוף בנכס משותף, לרבות הוצאת מי מבני הזוג מהבית.

לדוגמא, תביעה לשלום בית כוללת לא אחת גם בקשה “למדור ספציפי”, משמעותה של בקשה זו היא להותיר את בן הזוג המבקש לקיים שלום בית, להישאר בדירת המגורים, עד לסיום ההליך, שעשוי להימשך עוד תקופה ארוכה. מה גם, שתביעות לשלום בית לא בהכרח מוגשות תמיד בכנות, אלא לעיתים הן מוגשות כדי לעכב את הליך הגירושין, או להכביד על הצד השני, ואף כדי להעלים נכסים מבן הזוג בתקופת הביניים.

כיצד ראוי לנהוג

במסגרת הליך הגירושין, ובפרט בתביעה לשלום בית מומלץ לפעול בארבעה אופנים: האחד, יש לזכור כי הליך הגירושין הוא תהליך, ולכן כדאי ליטול נשימה עמוקה ולזכור כי ככל תהליך, תמיד תהיה לו נקודת סיום. השני, להיות ער תמיד לכל מעשיו של בן הזוג השני, ולבחון בעין חשדנית פעולות חריגות הנעשות בנכסים משותפים. השלישי, יש לבחון היטב את כוונת בן הזוג השני, בין אם באמצעות בירור עם מכרים וקרובים, ובין אם בשיחות עם בן הזוג. ככל שעולה הרושם כי מדובר בניסיון סרק, הרי שיש לאסוף ראיות לכך, כדי להוכיח לבית הדין ביום פקודה, כי אין מדובר בבקשה כנה. הרביעי, הוא להסתייע בהקדם בעורך דין בעל ניסיון בתחום דיני המשפחה, אשר יוכל להעניק לכם תמיכה משפטית ויעוץ גירושין לאורך כל הדרך, וללוות אתכם בתהליך המאוד לא פשוט.

*אין בתוכן דלעיל ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה משפטית, ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי. כל העושה שימוש במידע עושה זאת על דעת עצמו ובאחריותו.

 

לייעוץ ראשוני חייג 077-9969183 (זמינות 24 שעות)
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מדריך משפטי למתגרש