עו
עו
פנייה לייעוץ אישיפרטי יצירת קשר:

הצפירה 19,
תל אביב 6777923

טלפון: 077-9969183

מדריך משפטי למתגרש

מהי המשמעות של גירושין ברבנות בהסכמה

כשהיינו ילדים, לימדו את חלקנו הגדול כי “מה שלא הולך בכוח, הולך במוח”. נראה כי למשפט הזה הייתה משמעות מסוימת כשרובנו היינו בגיל ילדות. אך נראה כי האלגוריה מאותו המשפט, רלוונטית גם לחיינו הבוגרים, ובמיוחד בחיינו האישיים.

מהי המשמעות של גירושין ברבנות בהסכמה

האם ניתן ליישם את המשל המתואר גם בשלב הגירושין? על פניו התשובה היא בחיוב. מצד אחד, אפשר לקיים הליך גירושין ארוך, יקר, מייגע וכואב הן לבני הזוג, והן לילדיהם המשותפים.

אך מצד שני, אפשר לקיים הליך גירושין קצר, רגוע ושליו, שבמסגרתו הצדדים יסכימו על התהליך, ויסיימו אותו בצורה ראויה, מכובדת ומכבדת.

כיצד מתגרשים

בישראל, אין הפרדה בין הדת למדינה, וכפועל יוצא הנישואין והגירושין מוסדרים בהתאם לחוקי ההלכה היהודית, או לדין הדתי האישי של בני הזוג. ככל שמדובר בבני זוג יהודים, הנישואין והגירושין ייערכו בבית הדין הרבני.

בנוסף, בישראל ישנן שתי ערכאות האמונות על “דיני המשפחה”, האחת היא כאמור בית הדין הרבני, והשני הוא בית המשפט לענייני משפחה העוסק בכל עניין משפחתי- אישי שהוא לא נישואין וגירושין (אלא במקרים חריגים מאוד).

כך שנקודת המוצא היא כי כאשר נעשה שימוש במונח “גירושין” הכוונה היא לגירושין ברבנות, שכן זו ברירת המחדל השכיחה.

מהם גירושין בהסכמה?

גירושין בהסכמה, כשמם כן הם. גירושין הנעשים תוך הסכמת הצדדים, ללא מחלוקות בין בני הזוג, אלא בהסכמה לגבי עצם הגירושין ולגבי האופן בו הם ייעשו.

דרך היישום של עריכת גירושין “בהסכמה” היא באמצעות הסכם הנחתם בין בני הזוג.

ככלל, הסכם גירושין יכול לכלול לא רק את סוגיית הגירושין, אלא גם נושאים נוספים כגון: חלוקת הרכוש המשותף בין בני הזוג, נושאי משמורת ילדיהם המשותפים ועוד.

בנוסף, הסכם גירושין יכול להיחתם על דעת בני הזוג בהסכמתם ולבדם, אך הוא גם עשוי להיחתם באמצעות עורכי דינם של בני הזוג, וגם לפעמים באמצעות עורך הדין אחד המייצג את שניהם יחדיו לצורך הסכם הגירושין.

כיצד מיישמים הסכם גירושין?

לא דיי בעריכה וחתימה על הסכם גירושין בין בני זוג על מנת שהגירושין לגופם ייכנסו לתוקף. משום שכאשר נחתם הסכם גירושין בין בני הזוג, הסכם זה צריך לקבל את אישורו של בית הדין הרבני.

משום שגירושין נעשים על פי הדין הדתי-אישי, הרי שההלכה היהודית רואה בנישואין ערך ראשון במעלה, ולכן הדיינים בבתי הדין בוחנים בעין ביקורתית כל הסכם גירושין, ולא אחת מנסים דווקא להביא את בני הזוג לידי “שלום בית” כדי לשמר ולהציל את קשר הנישואין.

עם זאת, למרות רצונם הטוב של הדיינים, ככל שקיים הסכם גירושין, והוא מוסכם על בני הזוג, בית הדין יאשרו לבסוף.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מה היתרונות בגירושין בהסכמה?

גירושין הנעשים באמצעות הסכם, שמשמעותו “הסכמה” בין בני הזוג, עשוי לחסוך עוגמת נפש רבה, עלויות כספיות רבות, וכאב לב גדול שנלווה לכל הליך גירושין, שרק עשוי לגדול ככל שההליך נמשך, ומתבטא בלחימה בלתי מתפשרת בין בני הזוג.

יתרון מהותי נוסף בא לידי ביטוי בהגנה על הילדים המשותפים. כל הליך גירושין סופו בפגיעה בילדים המשותפים לבני הזוג, שכן זהו הכרח טבעי שהילדים ייפגעו מפירוק התא המשפחתי. אך כאשר גירושין נעשים בהסכמה, בהגינות וברגישות, כך גם הפגיעה בילדים היא מינורית.

יתרון נוסף, מתבטא במהירות ההליך. כאמור, הליך גירושין הוא קשה מיסודו, אך ככל שהוא נעשה במהירות, כך בני הזוג וילדיהם המשותפים מתפנים במהרה לפתוח דף חדש בחייהם, מה שלבטח מסייע לכל התא המשפחתי להתגבר על הטראומה.

מה החסרונות?

להסכם גירושין אין חסרונות מובנים. החיסרון היחידי שלכאורה קיים הוא בעצם פירוק התא המשפחתי. לעיתים, עשוי צד אחד לזוגיות לנטות דווקא לעריכת שלום בית, לעומת בן זוג אחר הנוטה יותר לסיום הקשר. כך שבהסכם גירושין, יש החלטה אחת וברורה, והוא סיום הקשר הזוגי.

חיסרון נוסף, מתייחס להסכמי גירושין שלא כוללים רק את עצם הגירושין, אלא להסכמים שמתייחסים למכלול הגירושין כאמור, כגון: חלוקת הרכוש. במקרים כאלו, להסכם גירושין סכנה עיקרית, והוא שקשה מאוד לבטלו. כך שבעתיד, ככל שמתגלות נסיבות חדשות, יהיה מאוד קשה לבקש את ביטולו של הסכם הגירושין.

מעבר לכך, דומה שלגירושין בהסכמה דווקא יתרונות רבים כפי שפורט.

לסיכום

אכן, מה שלא הולך בכוח, הולך במוח. לכן עדיפה תמיד דרך ההידברות בכל היבט בחיים, אך במיוחד בחיינו האישיים והמשפחתיים. כך במיוחד כאשר מבקשים לסיים קשר זוגי. סיום קשר זוגי בהידברות, בכבוד ובהחלה, תמיד טומן בחובו יתרונות מידיים ועתידיים, מאשר ניהול הליכים משפטיים ארוכים ומכאיבים.

עם זאת, כדי לצלוח את שלב הגירושין באופן מיטבי, רצוי מאוד להיות מיוצג ע”י עורך דין מיומן ועתיר ניסיון.

איך מתגרשים בהסכמה - שאלות נפוצות מי יכול להתגרש ברבנות בהסכמה?

רק בני זוג יהודים, שלא מתגוררים תחת קורת גג משותפת, יכולים להתגרש ברבנות בהסכמה. מטרתו של הליך זה היא למנוע סכסוכים בין אותם בני זוג.

מה צריך לעשות כדי להתגרש ברבנות בהסכמה?

על בית המשפט לענייני משפחה לאשר את הסכם הגירושין שבו מוסדרות כל המחלוקות בין בני הזוג, ולתת לו תוקף של פסק דין. אחרי שבית המשפט לענייני משפחה מאשר זאת, צריכים בני הזוג לפנות לבית הדין הרבני ולהגיש בקשה – ששניהם חתומים עליה – לגירושין. בני הזוג צריכים להגיש את הבקשה על גבי טופס שניתן לקבל במזכירות בית הדין הרבני, וכן עליהם לבקש בה קביעת מועד לסידור גט.

איך ניתן להגיש את הבקשה המוסמכת לגירושין?

ניתן להגיע באופן פיזי לבית הדין הרבני ולהגיש את הבקשה, או באמצעות הדואר האלקטרוני או באמצעות הפקס. בנוסף, בקשה זו כרוכה בתשלום אגרה, ויש לצרף אליה את צילומי תעודות הזהות של שני בני הזוג, כולל ספח, ואת הסכם הגירושין שאושר על-ידי בית המשפט לענייני משפחה (או על מנת שיאושר על ידי בית הדין הרבני).

מה קורה לאחר הגשת הבקשה לגירושין?

לאחר הגשת הבקשה לגירושין, מזמינה מזכירות בית הדין הרבני את בני הזוג לדיון באשר לאישור ההסכם. מלבד עורכי דינם וטוענים מטעמם, על בני הזוג להגיע לדיון זה לבדם.

מה קורה לאחר אישורו, או אי אישורו, של ההסכם?

ההסכם בדרך כלל מאושר כל עוד הוא לא מעורר קשיים הלכתיים. הסכם שמעורר קשיים הלכתיים דורש תיקון וכל עוד הוא נשאר כפי שהוא, לא ניתן להתקדם בהליך.
אם וכאשר ההסכם מאושר, בני הזוג צריכים לבקש ממזכירות בית הדין הרבני לקבוע תאריך לסידור הגט, אליו בדרך כלל צריך שכל אחד מבני הזוג יגיע עם עד מטעמו. בנוסף, יש להגיע לסידור הגט עם כתובה, תעודת הנישואין של בני הזוג, תמונות פספורט של שני בני הזוג וכן עם תעודות הזהות של כל אחד מהם, כולל ספח.
בסוף הדיון, הדיין מתחיל בסידור הגט. בסוף הליך זה, הגט נמסר לאישה, והדיין מסביר לבני הזוג אילו מגבלות הלכתיות חלות עליהם. אחר-כך, כל אחד מבני הזוג צריך לשלם אגרה, כדי לקבל ממזכירות בית הדין הרבני את תעודת הגירושין. כמו כן, על בני הזוג לבקש מהמזכירות תעודה הלכתית שמאשרת את גירושיהם.

*אין בתוכן דלעיל ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה משפטית, ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי. כל העושה שימוש במידע עושה זאת על דעת עצמו ובאחריותו.

 

לייעוץ ראשוני חייג 077-9969183 (זמינות 24 שעות)
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מדריך משפטי למתגרש