עורך דין רוצה להתגרש todivorce
עורך דין רוצה להתגרש todivorce
עו"ד לימור מסר
פנייה לייעוץ אישיפרטי יצירת קשר:

הצפירה 19,
תל אביב 6777923

טלפון: 077-9969183

מדריך משפטי למתגרש

איך מתגרשים?

איך מתגרשים?

איך מתגרשים  – מבוא:

מגמת הגירושין בישראל נמצאת בעלייה. לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נראה ששליש מהזוגות הנישאים מתגרשים מתישהו במהלך נישואיהם. גם אם לא כל הזוגות מתגרשים, רבים חושבים על גירושין. לא רק שרבים מהזוגות נמצאים בהלך מחשבה על איך מתגרשים, לגירושין יש השפעות ניכרות על המשפחה, הילדים, הקרובים, וכמובן, על המצב הכספי. מכאן שיש צורך בהסבר על איך מתגרשים ועל הדרך הטובה ביותר להתגרש. מאמר זה מנסה לספק צורך זה. המאמר ינסה לתת עצות על הדרך להתגרש מהפן הכספי, וגם מהפן הנפשי. המאמר מחולק לשלושה חלקים. החלק הראשון של המאמר עוסק בתקופה של לפני הגירושין ומה יש לעשות בתקופה זו. החלק השני עוסק בתקופה של הגירושין עצמם. החלק השלישי דן בשאלה איך מתגרשים דווקא בתקופה שלאחריהם.

מאמרים פופולריים נוספים: ◄ איך מתגרשים יפה ◄ איך להתגרש מהר ◄ איך להתגרש נכון

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

איך מתגרשים – לפני הגירושין:

לפני שמתגרשים יש לבצע פעולות הכנה לגירושין:

1. החלטה – להחליט האם רוצים להתגרש. לעיתים החלטה להתגרש היא ההחלטה הנכונה, אם משום שבנישואין אי אפשר לגשר על הפער בין הבעל לאישה, ואם משום שקרה אירוע שבגינו היחסים בין הבעל לאישה התדרדרו. במקרה שהחלטתם להתגרש, עליכם לפנות להליך פתיחת תיק גירושין ברבנות. יחד עם זאת, יכול להיות שיהיה יותר כדאי לעבוד על מערכת היחסים בין הבעל לאישה, בין אם על ידי הבעל והאישה בלבד, ובין אם על ידי פנייה לטיפול זוגי. אך יש לזכור – בן הזוג שמגיש את תביעותיו ראשון לערכאה הנוחה לו מתחיל את התהליך עם יתרון משמעותי מאד.

2. ראיות – יש לאסוף את הראיות שיתמכו בצד שלכם בסיפור, אם מדובר בהקלטות שמוכיחות שבן הזוג צועק, ואם מדובר במסמכים שמוכיחים שיש כסף , זכויות, יכולת התשכרות, הוצאות. חשוב לתעד את הדברים, וחשוב שהתיעוד יהיה סודי, משום שאחרת בן הזוג יידע שהולכים להתגרש ואז יעשה גם הוא פעולות הכנה או יגיש את התביעה ראשון.

3. עורך דין –לא מתפשרים. לוקחים עורך דין שמתמחה רק בגירושין. לא העורך דין של השכנה שייצג אותה בתאונת דרכים והוא נחמד, ולא העורך הדין שעשה לכם את העיסקה על הבית. רק עורך דין ששמעתם עליו או קראתם עליו, העוסק רק בתחום דיני המשפחה והגירושין. תפקידו של עורך הדין לסייע לכם – הן במסגרת יעוץ גירושין והן במסגרת הגשת תביעות לערכאות המשפטיות.

כאשר סכום כסף רב מונח על הפרק, ורוצים להגן על הכסף, שכירת עורך דין היא כנראה הצעד הבטוח. בשל החלופות להתדיין בבית משפט לענייני משפחה ו/או בבית הדין הרבני, עורך הדין צריך להתמצא בתחום. עורך הדין צריך להיות בעל ניסיון, אך גם להיות מעודכן בחידושי הפסיקה והחקיקה האחרונים. הוא צריך להסביר לכם את האסטרטגיה שהוא מתכנן בשבילכם. כל תיק נבנה אחרת ונתפר במיוחד למידותיו של הלקוח.”

4. הברחת נכסים – יש לוודא שבן הזוג לא מתכונן גם הוא לגירושין ומוציא כסף או נכסים מחזקת הזוג לחזקתו הוא.  גילתם את זה – התייעצו מיד – יש בהחלט דברים שניתן לעשות במיידית אפילו לא באמצעות תביעות משפטיות.

5. הכנה רגשית – הגירושין הם חוויה לא נעימה היכולה להפגיש בשדה הקרב המשפטי זוגות שהיו פעם (כך אפשר לקוות) מאוהבים. אפילו אם נחסכים הדיונים בבית המשפט, הגירושין יכולים להיות חוויה טראומטית. לכן חשוב להכין את עצמכם מבחינה רגשית. חשוב גם להכין את הילדים, ולוודא שהם לא מאשימים את עצמם בגירושין ההולכים ומתקרבים.

איך מתגרשים – במהלך הגירושין:

גם בעיצומו של תהליך הגירושין יש כמה עצות היכולות להועיל למתגרשים, כדי שידעו איך מתגרשים:

1. לשמור על קור רוח. חווית הגירושין הינה חוויה לא פשוטה מבחינה רגשית וישנו פחד טבעי מגירושין, אך התרופה לקשיים אלו היא לשמור על קור רוח. זאת ועוד, קור רוח מונע מכם מלעשות טעויות במהלך המשפט (אם מגיעים לכך) ובכלל – קור רוח לא חושף את נקודות התורפה שלכם.

2. לא להסית את הילדים נגד בן הזוג. דבר זה לא הוגן כלפי בן הזוג ולא הוגן כלפי הילדים. בכלל, יש לחשוב על טובת הילדים. אין לערב אותם בתהליך הגירושין ויש לוודא שהם מבינים ששני הוריהם ממשיכים לאהוב אותם.

3. אם העניין הגיע לבית המשפט, יש לפעול לפי עצות עורך הדין.

4. חשוב לוודא שכוללים את כל הדברים החשובים בהסכם הגירושין (בתקווה שיש כזה), ובהם: מזונות, חלוקת רכוש, חלוקת משמורת והסדרי ראייה של הילדים. הסכם שמטפל היטב בדברים אלה לטובת שני הצדדים יכול למנוע חיכוכים בעתיד. עורך דין מעולה יודע לצפות את כל החיכוכים האפשריים העתידיים גם לאחר הגירושין והוא יכניס אותם להסכם.

איך מתגרשים – אחרי הגירושין:

לצערנו, הגירושין אינם התנסות שעוברת חד וחלק, אלא הם תהליך שכנראה יימשך גם לאחר שנתקבל הגט, וימשיכו להשפיע על החיים גם לאחר שהעניין נחתם. לכן יש מספר עצות שיהיו לתועלת גם בתקופה שלאחר הגירושין:

1. לפעול על פי הסכם הגירושין או החלטת בית המשפט – פעולה בניגוד להם עלולה להיות בעוכריכם. לא רק שהפרתם כנראה לא תועיל משום שהיא תתגלה ואז המצב יחזור לכנו, אלא היא עלולה לגרור סנקציות כספיות ואחרות.

2. שמירה על הידידות – אם זה אפשרי, לשמור על יחסים טובים עם בן הזוג שממנו התגרשתם. שמירה על מערכת יחסים טובה, לרוב היא האופציה העדיפה.

3. סיעור רגשי (closure) – בשל העובדה שגירושין הם חוויה כואבת, אפשרו לעצמכם להרגיש את הכאב והתגברו עליו.

איך מתגרשים – מסקנות:

אלו היו התשובות לשאלה איך מתגרשים. גירושין הם התנסות שחשוב לדעת כיצד לעבור אותה, בשל השפעתה הרבה על החיים האישיים והכספיים. חשוב לשמור על השקט הנפשי בכל תהליך הגירושין. יש לאפשר מקום להידברות עם בן הזוג אך אין לתת לו לנצל אתכם. אני מקווה שכעת אתם יודעים איך מתגרשים.

איך מתגרשים - שאלות נפוצות איך מתגרשים בבית המשפט לענייני משפחה?

בבית המשפט לענייני משפחה לא מתגרשים. בית המשפט עוסק אך ורק בעניינים הכספיים והרכושיים הכרוכים בתביעת הגירושין. גם אם פתחתם ראשונה תיק בבית המשפט, הגירושין עצמם ייערכו בבית הדין הרבני.

איך מתגרשים בבית הדין הרבני?

ההליך נפתח בהגשת תיק בקשה לגירושין בביה"ד הקרוב למגורי הזוג. אם נחתם הסכם גירושין, הוא מצורף לבקשת הגירושין. אם עדיין לא נחתם רשמית, ההסכם יעבור את אישור ביה"ד וייחתם. אם כרכתם גם את העניינים הכספיים, הרי שביה"ד ידון בכל האספקטים של תיק הגירושין.

איך מתגרשים בארץ אם התחתנו בחתונה אזרחית בחו"ל?

גם אם התחתנתם בחו"ל, אתם חייבים לעבור דרך בית הדין שהוא הסמכות היחידה לאשר גירושין, שכן ביה"ד רואה בנישואין אלו "נישואים מספק" המחייבים גט לחומרה. גם כאן ניתן להגיע להסכם גירושין ולהגישו לאישור ביהמ"ש למשפחה או לביה"ד.

איך מתגרשים בצורה הטובה והיפה ביותר?

מומלץ להגיע להסכמות מוקדמות ולחתום על הסכם גירושין, לא לערב את הילדים בפן היצרי של ההליך, להתכונן נפשית וכלכלית ליום שאחרי – והכי חשוב, לשמור על הרמוניה משפחתית עד כמה שניתן גם בתקופת הגירושין.

*אין בתוכן דלעיל ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה משפטית, ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי. כל העושה שימוש במידע עושה זאת על דעת עצמו ובאחריותו.

 

לייעוץ ראשוני חייג 077-9969183 (זמינות 24 שעות)
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מדריך משפטי למתגרש