עו
עו
פנייה לייעוץ אישיפרטי יצירת קשר:

הצפירה 19,
תל אביב 6777923

טלפון: 077-9969183

מדריך משפטי למתגרש

איך להתגרש נכון?

נערך ועודכן ביום 24.9.2020

איך להתגרש נכון – הקדמה

גירושין הם תופעה שרק מתחזקת בישראל. הגירושין עלולים להיות חוויה שפוגעת לא רק בארנק אלא גם בנפש. בשל כך יש חשיבות עצומה לדעת איך להתגרש. יש צורך לדעת איך להתגרש, ולא רק איך להיות נשואים, על מנת למזער את הנזקים שבמהלך הגירושין, ואפילו על מנת לצאת מחוזקים. פעולה על פי העצות במאמר זה תבטיח לכם לא להילחץ ולשמור על שפיותכם, וגם לשמור על ארנקכם.

איך להתגרש נכון?

איך להתגרש (מבחינה נפשית)?

במהלך הגירושין המצב הנפשי של בני הזוג עלול להתערער. לכן חשוב לדעת כיצד להתמודד עם הגירושין מהפן הרגשי והנפשי. להלן מספר עצות שיעזרו לכם לדעת איך להתגרש:

1.הכנה – לפני הגירושין, הכינו את עצמכם מבחינה נפשית. הבינו מה משמעות הגירושין מבחינתכם. כך תוכלו לדעת למה לצפות מהבחינה הנפשית במהלך הגירושין. אם אתם חושבים שהתהליך קשה עבורכם, אל תחששו לבקש עזרה מהסובבים אתכם או למצוא טיפול פסיכולוגי או אימון אישי.

2. ביטחון – היו בטוחים ונחושים שהגירושין הם מהלך שאתם רוצים לעשות. הפחד להתגרש הינו דבר טבעי ומובן, אך כאשר אתם בטוחים שזהו המהלך הנכון עבורכם, זה יאפשר לכם לגייס את תעצומות הנפש הדרושות כדי לעבור את תהליך הגירושין בשלום.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

3. יחסים טובים – במידת האפשר שמרו על יחסים טובים עם בן הזוג שממנו התגרשתם. יחסים טובים הם ערובה לא רק לחיסכון בכסף, אלא גם לחיסכון במשאבים נפשיים.

4. חברים – תפנו לחבריכם אם אתם רוצים בכך. אתם יכולים לבלות איתם או לדבר איתם על המשבר שאתם עוברים. יחד עם זאת קחו בחשבון שבישראל כל אחד חושב שהוא מבין בגירושין וחושב שהמקרה הפרטי שלו או של קרוב משפחה שלו משקף את כל המקרים, ואם תדברו ותייעצו עם יותר מידי אנשים, תמצאו את עצמכם בכאוס של עצות שאינן רלוונטיות אליכם.

5. ביטוי הרגשות – ביטוי הרגשות (לפחות בפני עצמכם) ואי הדחקתם מאפשרים את תהליך הריפוי שיוביל בסוף לתחושה שאתם מחוזקים ולהתגברות על האובדן ועל החוויה הטראומטית.

איך להתגרש נכון? - אינפוגרפיקה

איך להתגרש (מבחינה כספית)?

1. הדבר הראשון שיש לעשות הוא לפנות לעורך דין – גירושין הם דבר מורכב מאד, ואתם מתמודדים איתו בפעם הראשונה. מעורבים בתחום זה ערכאות שונות, דינים שונים, ויש צורך במומחיות רבה כדי לנהל הליך שכזה. תפקידו של עורך הדין לסייע ללקוח להתמודד עם הסיטואציה המורכבת ולספק לו מסגרת אמינה של יעוץ גירושין. עורך דין טוב יבחן את טובת הלקוח שלו וימליץ לו האם לפנות לאפיק של תביעה בערכאות משפטיות או לנסות קודם הליך של משא ומתן לקראת הסכם גירושין. כמו כן, עורך דין מנוסה ידע להמליץ ללקוח האם לפתוח מיידית בהליך גירושין ברבנות או להגיש תביעת גירושין בבית המשפט לענייני משפחה.

2. הסכם הגירושין – הסכם הגירושין נועד להגעה לפשרה שבה כל צד ייצא עם משהו שהוא רוצה ולחסוך את הצורך להגיע לבית משפט או לבית דין רבני. בהסכם הגירושין חשוב לכלול את הסדרי הראייה של הילדים או את קביעת המשמורת עליהם, את חלוקת הרכוש, את המזונות לאישה ולילדים ואת מתן הגט. לאחר ניסוח ההסכם והחתימה עליו, יש לפנות לבית משפט לענייני משפחה לשם אישור ההסכם (למעט הגירושין וקבלת הגט עצמם) או לבית הדין הרבני לשלם אישור כל ההסכם. בית המשפט או בית הדן הרבני יבדוק שבני הזוג הסכימו להסכם מרצונם החופשי. עד שהוא לא מאשר, ההסכם אינו תקף.

3. פסקי דין – היה והצדדים לא הצליחו להגיע להסכמות, בית משפט מכריע בתביעות המונחות בפניו ונותן פסקי דין בכל הנושאים השנויים במחלוקת.

4. מסמכים והברחת הכסף – כדי להתגרש נכון חשוב לצלם את כל המסמכים המסתובבים בבית המעידים על כספים וזכויות, וזאת כדי למנוע מבן הזוג לטעון אחר כך שאין לו כסף או זכויות. עדיף לעשות זאת בסודיות כדי שבן הזוג לא יידע על כך ויקדים אתכם בהגשת תביעה בערכאה שאינה נוחה לכם.. עוד חשוב לאגור אסמכתאות המלמדות על רמת חיים והוצאות שוטפות.

איך להתגרש נכון (מבחינת הילדים):

1. אין לערב אותם – אסור לערב את הילדים בתהליך הגירושין. אם מערבים אותם ומנסים להסית אותם נגד בן הזוג האחר, הפגיעה בהם תהיה קשה יותר מהפגיעה שהם כבר חווים עקב הגירושין עצמם. אין זה אומר שהם לא צריכים לדעת שאתם נפרדים.  נהפוך הוא – רצוי שהדברים יבואו מכם בצורה מסודרת ומעודדת ותומכת ולא משמועות מצדדים שלישיים.

2. לא אשמתם – יש לוודא שהם יודעים שהגירושין לא נגרמו באשמתם. הדבר האחרון שהם צריכים זה להרגיש אשמה ועקב כך פחיתות בערכם העצמי.

3. הוריהם אוהבים אותם – יש לוודא שהילדים יודעים שהוריהם המתגרשים עדיין אוהבים אותם ורוצים בטובתם. ההורים מתגרשים אחד מהשני ולא מילדיהם.

4. שמירה על יחסים טובים – שמירה על יחסים טובים בין ההורים עשויה להקל על הילדים את תהליך הגירושים.

איך להתגרש – סיכום:

הגירושין הם תופעה העלולה להכאיב לא רק לארנק אלא גם לרגשות. חשוב לדעת לא רק האם להתגרש אלא גם איך להתגרש נכון. מההשפעות הרבות שיש לגירושין, במאמר זה הוצגו השפעות בשלוש קטגוריות: הנפש, הכסף והילדים. יש לדעת איך להתגרש כדי למזער את ההשפעות השליליות על המתגרש והסובבים אותו. חשוב להכין את עצמכם לגירושין ולהתגבר עליהם. שמרו על כספכם אך גם אל תבזבזו אותו במאמץ לשמור עליו. הבינו שהילדים הם גם קורבן של הגירושין בדיוק כמוכם, ולכן יש לוודא שגם הם יעברו את התהליך בשלום. העצות במאמר זה יעזרו לכם לדעת איך להתגרש.

איך להתגרש - שאלות נפוצות האם קיימים כללי זהב איך להתגרש בצורה הנכונה ביותר?

אכן ישנם מספר כללים עקרוניים: הגיעו להסכמת טרם ההליכים המשפטיים, עשו הכול מתוך הסכמה ושיתוף, אל תערבו את הילדים, הכינו עצמכם מבחינה כלכלית והתייעצו עם איש מקצוע.

התחתנו בחתונה אזרחית. האם אנו חייבים את ביה"ד שיאמר לנו איך להתגרש?

ביה"ד הרבני הוא הערכאה היחידה המוסמכת לכתוב גיטין. גם אם התחתנתם בקפריסין, אתם חייבים לעבור דרך בית הדין כדי שזה יוציא לכם גט. אם תסיימו את כל ההליכים בביהמ"ש למשפחה, התהליך בביה"ד יהיה קצר ביותר.

איך אפשר להתגרש בלי לקחת עורך דין לענייני גירושין?

אין חובה להיוועץ בעורך דין. אולם כשתתחילו את התהליך, תיווכחו לדעת כמה הוא מורכב וכמה כדאי להתייעץ עם עורך דין שיעמוד על זכויותיכם המשפטית והכלכליות. הכנה נכונה לפני הליך הגירושין, תחסוך עוגמת נפש גדולה בעתיד.

אז איך להתגרש, בבית המשפט למשפחה או בבית הדין הרבני?

אם פתחתם ראשונה את ההליך בבית המשפט, הרי שם יידונו כל העניינים הממוניים. אם פתחתם את התיק בביה"ד, הרי שם יידונו כלל העניינים, האישיים והרכושיים ושם יינתן הגט. השאלה היכן לדון בעניינים הרכושיים, תלויה בפרטי כל מקרה לגופו.

*אין בתוכן דלעיל ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה משפטית, ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי. כל העושה שימוש במידע עושה זאת על דעת עצמו ובאחריותו.

 

לייעוץ ראשוני חייג 077-9969183 (זמינות 24 שעות)
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מדריך משפטי למתגרש