לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

מרוץ הסמכויות בגירושין – ביה”ד הרבני או ביהמ”ש לענייני משפחה?

h

מהו אותו 'מרוץ' ידוע לשמצה המתחולל מרגע ההחלטה על גירושין? מה סמכותו של כל אחד מבתי הדין? אחת השאלות הראשונות שעולות כאשר בני זוג רוצים להתגרש היא - לאן לפנות: לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה? במאמר הנוכחי נסקור את סמכותן של שתי הערכאות, ונעמוד על טיבו של המצב המשפטי המכונה 'מרוץ הסמכויות'.

מרוץ הסמכויות בגירושין – ביה"ד הרבני או ביהמ"ש לענייני משפחה?

הגירושין עצמם – אך ורק בבית הדין הרבני

גירושין של בני זוג יהודים במדינת ישראל יכולים להתבצע רק ואך ורק בבית הדין הרבני. גם אם בני הזוג נישאו בהליך נישואין אזרחי – למשל, כאשר הנישואין נערכו במדינה אחרת – הגירושין עדיין בסמכותו הבלעדית של בית הדין הרבני.

הליך הגירושין בבית הדין הרבני, המכונה גם ‘גירושין ברבנות‘, כולל את טקס ‘סידור הגט’ שמתבצע על פי כללי ההלכה והמסורת היהודית.

פנייה לייעוץ אישי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.

תפקידו של בית המשפט לענייני משפחה

לעומת בית הדין הרבני, בית המשפט לענייני משפחה אינו עוסק בעצם הגירושין אלא רק בשאר הסוגיות הנוגעות לגירושין.

בין הסוגיות שנידונות בבית המשפט לענייני משפחה: חלוקת הרכוש המשותף, מזונות, משמורת ילדים והסדרי ראייה.

הסמכות המקורית לדון בסוגיות הללו מסורה באופן בלעדי לבית המשפט לענייני משפחה ולא לבית הדין הרבני. עם זאת, במידה ואחד מבני הזוג שתובע את הגירושין ‘כורך’ את שאר הסוגיות בתביעתו ומבקש מבית הדין להכריע בהן, בית הדין הרבני ‘רוכש’ סמכות לדון בהן אגב הגירושין.

הסמכות המקבילה של שתי הערכאות

כריכת הסוגיות האחרות ביחד עם הגירושין יוצרת בעצם סמכות מקבילה לשתי הערכאות. כלומר: ישנה סמכות גם לבית הדין הרבני וגם לבית המשפט האזרחי לדון באותן סוגיות.

מבחינה מעשית זה אומר שכל אחד מן הצדדים יכול לפנות לערכאה אחרת, ויתירה מכך: אותו צד יכול לפנות לשתי הערכאות במקביל בכדי למקסם את סיכוייו.

למותר לציין שמצב זה אינו רצוי. שכן כאשר שתי ערכאות דנות באותן הסוגיות הן עשויות להגיע לפסיקות שונות, בפרט כאשר ישנם הבדלי גישות מובנים בין הערכאות, ואם כן מי יכריע ביניהן במקרה של פסיקה סותרת?

משום כך נוצר כלל משפטי הקובע כי ‘כל הקודם זוכה’. לאמור: מי שהגיש ראשון תביעה באחת מן הערכאות קובע על ידי עצם הגשת התביעה שמכאן ואילך הסמכות הבלעדית תהיה נתונה אך ורק לערכאה זו.

‘מרוץ הסמכויות’

מכוח הכלל האמור, נוצר מצב המכונה ‘מרוץ הסמכויות’, בו כל אחד מבני הזוג ממהר ‘לרוץ’ לערכאה שנוחה לו בכדי ‘לתפוס’ את הסמכות.

מטבע הדברים, ישנו הבדל בין הגישות המשפטיות של שתי הערכאות, ומשום כך כל צד עשוי לחשוב שערכאה מסוימת עדיפה לו ובשל כך לנסות לקחת את הדיון למקום שנוח לו.

המצב המשפטי של מרוץ הסמכויות גורר ביקורות שונות. אחת הביקורות העיקריות: מרוץ הסמכויות גורם לזוגות שהיו יכולים לנסות לשקם את נישואיהם לרוץ מהר ולתבוע גירושין בערכאה שנוחה להם. בכך בעצם נמנעת האפשרות של שלום בית שיכולה הייתה להצליח במקרים רבים.

לפי הביקורת, הפחד מלהיתבע בערכאה שאינה ‘ידידותית’ גורם לשני הצדדים למהר ולהגיש תביעה בערכאה שנוחה יותר עבורם גם אם הם סבורים שניתן לשקם את הנישואין.

באיזו ערכאה כדאי לתפוס סמכות?

השאלה שנשאלת על ידי רבים היא: לאן באמת כדאי לגשת, לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה?

מבחינה עקרונית, שתי הערכאות פועלות על פי אותן העקרונות. שתיהן, למשל, פוסקות מזונות לפי ‘הדין האישי’, ושתיהן בוחנות את טובת הילד בכל הנוגע לקביעת משמורת והסדרי הראייה.

מקובל אמנם לומר שישנם הבדלי גישות מסוימים בין שתי הערכאות, אך קשה לתת תשובה חד משמעית לשאלה למי כדאי לפנות, ובכל מקרה זה משתנה ממקרה למקרה. בכדי לדעת מה נכון עבורכם, מומלץ לקבל יעוץ גירושין מעורך דין המתמחה בתחום דיני המשפחה, שיבחן את המקרה הספציפי שלכם ויגבש עבורכם דרך מתאימה.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה"
פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מפתח.אין במאמר זה ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה, דעה משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; יחד עם זאת, התוכן באתר רוצה להתגרש לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש להבין שמידע משפטי מטבעו מתיישן. מבקר שבוחר להסתמך על האמור באתר רוצה להתגרש עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!
2 h
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2, תל אביב טלפון: 077-9974772
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

מידע חשוב נוסף