לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

כיצד מתחלק הרכוש המשותף בגירושין

h

אתם מתגרשים. במשך השנים צברתם נכסים והון משותף - אך מה יעלה בגורלם? מהן העקרונות המנחים בחלוקת הרכוש? חלוקת הרכוש הינה אחד הנושאים המרכזיים בהליכי הגירושין. מהו הכלל שקובע החוק בנוגע לחלוקת הרכוש? על אילו נכסים הוא חל? ואיך 'הסכם ממון' קשור לסוגיה זו? על כל אלה במאמר שלפניכם.

כיצד מתחלק הרכוש המשותף בגירושין

החוק קובע – הרכוש מתחלק חצי-חצי

סעיף 5 לחוק יחסי הממון :

“עם התרת הנישואין… זכאי כל אחד מבני הזוג למחצית שוויים של כלל נכסי בני הזוג”

הלכה זו נקראת ‘הסדר איזון משאבים’ והיא תקפה כלפי כלל הנכסים, למעט נכסים מסוימים שמפרט החוק ושיובאו להלן.

הרציונל מאחורי חוק זה הוא שנישואין אינם רק אהבה ומגורים משותפים אלא הם כוללים שותפות מוחלטת גם בתחום הכלכלי. ההנחה היא כי בני זוג מתחלקים שווה בשווה במטלות השונות – כל אחד כפי מה שמתאים לו, וכל אחד תורם כפי יכולתו. למשל, אם הבעל תורם יותר מבחינת הפרנסה, האשה תורמת יותר במטלות הבית או בגידול הילדים.

אך יודגש: החוק אינו מתנה את חלוקת הרכוש בכך שבני הזוג אכן תרמו כל אחד כפי יכולתו. משום כך, גם במקרה שאחד מבני הזוג לא תרם מאומה החוק עדיין חל והחלוקה בגירושין תהיה חצי-חצי.

פנייה לייעוץ אישי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.

אילו נכסים אינם מתחלקים חצי-חצי?

למרות שהלכת ‘הסדר איזון משאבים’ חלה על כלל הנכסים, ישנם כמה סוגי נכסים שנתמעטו באותו סעיף:

“למעט – (1) נכסים שהיו להם ערב הנישואין או שקיבלו במתנה או בירושה בתקופת הנישואין; (2) גימלה המשתלמת לאחד מבני הזוג על-ידי המוסד לביטוח לאומי, או גימלה או פיצוי שנפסקו או המגיעים על פי חיקוק לאחד מבני-הזוג בשל נזק גוף, או מוות; (3) נכסים שבני הזוג הסכימו בכתב ששוויים לא יאוזן ביניהם”

כלומר: הסדר איזון משאבים חל רק על נכסים שנרכשו על ידי בני הזוג במהלך הנישואין ושלא הוסכם עליהם בכתב שלא יכללו באיזון המשאבים.

ההבדל בין “הסדר איזון משאבים” ל”חזקת השיתוף”

חוק יחסי הממון, בו נקבע הכלל של הסדר איזון משאבים, נכנס לתוקף בתאריך 1.1.1974. כלומר: החוק אינו חל על זוגות שנישאו לפני התאריך הזה. על זוגות אלה חלה “הלכת השיתוף” שהייתה נהוגה עד לחקיקת חוק יחסי הממון.

מבחינה מעשית, הלכת השיתוף דומה מאד להסדר איזון משאבים וברוב המקרים אף היא תורה על חלוקת הנכסים חצי-חצי, אך ישנם מספר הבדלים בין שתי ההלכות.

ראשית: בעוד הסדר איזון משאבים הוא חוק שאינו מותנה בהתנהגות בני הזוג, הלכת השיתוף היא ‘חזקה’ שהתחדשה בפסיקה ונולדה מתוך פרשנות של התנהגות בני זוג. כלומר, בית המשפט מפרש שמשמעות נישואין עבור בני זוג היא בעצם שיתוף כלכלי מלא. משום כך, כאשר התנהגות בני הזוג מראה בעליל על אי שיתוף כלכלי יתכן שלא תחול הלכת השיתוף.

ושנית: הסדר איזון משאבים הוא הסדר שנקבע בחוק כחלק מתהליך הגירושין ואין לו שום משמעות בעוד בני הזוג נשואים. לעומת זאת הלכת השיתוף רלוונטית גם למצב בו בני הזוג לא מעוניינים להתגרש אבל כן מעוניינים לחלק את הנכסים.

“הסכם ממון”

כאמור, הלכת הסדר איזון משאבים חלה על כל הנכסים שבני הזוג רכשו במהלך הנישואין. כך, למשל, אשה שנישאה לאדם עשיר מאד תהיה זכאית לקבל חצי מהנכסים ומהממון שבעלה אגר במהלך נישואיהם.

במידה ואינכם מעוניינים לחלוק את הנכסים חצי-חצי במקרה גירושין, עומדת בפניכם האפשרות לחתום על ‘הסכם ממון’. הסכם ממון הוא פתרון שמציע החוק עצמו בכדי לגבור על הלכת הסדר איזון משאבים.

הסכם הממון חייב להיות בכתב ושני בני הזוג צריכים לחתום עליו. בנוסף, חובה לאשר אותו בפני ערכאה משפטית [במידה והוא נחתם במהלך הנישואין] או לפחות בפני נוטריון [במידה והוא נחתם לפני הנישואין]. ללא אישור מתאים אין להסכם תוקף משפטי.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה"
פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.אין במאמר זה ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה, דעה משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; יחד עם זאת, התוכן באתר רוצה להתגרש לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש להבין שמידע משפטי מטבעו מתיישן. מבקר שבוחר להסתמך על האמור באתר רוצה להתגרש עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!
2 h
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: רכב.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2, תל אביב טלפון: 077-9974772
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

מידע חשוב נוסף