לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

משמעותו של אישור נוטריוני

h

אישור נוטריוני מהווה ראיה מספקת מבחינת בתי המשפט לאמור בו. במאמר הבא נבין את המשמעות של החוק הזה ונסביר כיצד נוטריונים שומרים על מעמד המקצוע.

משמעותו של אישור נוטריוני

האישור הנוטריוני הוא חתימה של נוטריון על מסמך משפטי מסוים, על פי השירותים הקבועים בחוק הנוטריונים. סעיף 19 לחוק הנוטריונים קובע במפורש את המשמעות של האישור הנוטריוני ומגדיר אותו כראיה מספקת לאמור בו. במילים אחרות, אישור של נוטריון על מסמך מהווה ראיה קבילה בבית המשפט ואין צורך להוסיף עליה ראיות. מעבר לכך, בתי המשפט לא צריכים לזמן את הנוטריון על מנת להעיד על דבריו ועל מעשיו בנוגע למתן האישור הנוטריוני. אדם המשתמש באישור הנוטריוני יכול להסתפק בו ולא צריך לאסוף עדויות נוספות. כפי שניתן להבין, משמעות זו של האישור הנוטריוני נובעת מתוך הסמכות והאחריות המוטלת על נוטריון. בית המשפט ורשויות בינלאומיות סומכים את ידם על הנוטריונים ויוצאים מנקודת הנחה כי אישורם ניתן רק למסמכים הראויים לכך.

הכוח הראייתי של האישור הנוטריוני

האישור הנוטריוני הוא בעל כוח ראייתי עצום. אחת ההשלכות של עובדה זו היא האופן בו מוסמכים נוטריונים, הפיקוח עליהם והביקורת החלה עליהם מטעם משרד המשפטים. צורת המינוי של נוטריונים לוקחת בחשבון כי בסופו של התהליך מקבל הנוטריון כלים משפטיים ייחודיים בעלי משמעות אדירה. את הביטוי לכך ניתן לראות בפעילות ועדת הרישיונות המספק לעורכי דין את רישיון הנוטריון, וגם בכללי האתיקה החלים על נוטריונים בישראל.

מתי נדרשת הצגת מסמכים על מנת לקבל אישור מנוטריון?

האישור הנוטריוני ניתן בסיטואציות רבות, אך ישנם מקרים בהם הלקוח נדרש להמציא מסמכים נוספים על מנת לקבל את השירות:

א. אישור אפוטרופוס – קטין המבקש את שירותיו של נוטריון ואת אישורו אינו יכול לקבל אותם ללא אישור אפוטרופוס. את אישור האפוטרופוס עליו להציג בפני הנוטריון, אשר בתורו מוודא את אמיתות המסמך.

ב. הוכחת זכות חתימה – בזמן דרישה לביצוע פעולה בשם אדם אחר, נוטריון אינו יכול לספק את אישורו ואת חתימתו מבלי שקיבל הוכחה מניחה את הדעת לזכות החתימה בה מחזיק האדם המופיע במשרדו.

ג. הצגת תעודת רופאתקנה 4 (ה) לתקנות הנוטריונים קובעת כי אסור לנוטריון לתת אישור על פעולה הנעשית בפניו אם המבקש מאושפז בבית החולים או מרותק למיטתו, כל עוד לא מוצגת בפניו תעודת רופא המעידה על כשירותו של הדורש.

אישור של נוטריון על תרגום

תרגום נוטריוני מעיד על כך שהמסמך המתורגם נאמן למקור, בעוד אישור של נוטריון על הצהרת מתרגם תקף לגבי ההצהרה בלבד. בזמן מתן אישור על תרגום הנוטריון אינו נושא באחריות לתוכן התרגום ולנכונותו. בתי המשפט ומוסדות ציבוריים מכירים בהבחנה הזו, ולכן לעיתים מסתפקים באישור בלבד בעוד במקרים אחרים הם דורשים תרגום נוטריוני מלא. חתימה של הנוטריון על המסמך מאפשרת לבית המשפט להתייחס אליו כתרגום רשמי. חתימה זו קריטית במצבים מסוימים, כגון תרגום של מסמכי הגירה או עריכת צוואה.

המחויבות של הנוטריונים כלפי המקצוע

טוהר המידות של הנוטריונים נובע מתוך המשמעות של האישורים אותם הם רשאים לספק. נוטריונים חייבים לשמור על סודיות מלאה כלפי הלקוח וצדדים אחרים, הם גובים שכר רק על פי תעריף קבוע המפורסם על ידי משרד המשפטים ועליהם לנהוג במסירות ובנאמנות מלאה כלפי כל לקוח. רק נוטריונים המקפידים על כללים אלו יכולים לשמור על מעמד המקצוע. האמון הניתן בנוטריונים תורם למשמעות הנמצאת בכל אישור שהם מספקים. מבחינת האזרחים, נוטריון הוא הגורם היחיד אשר מוסמך לתת שירותים מגוונים. הנוטריון אינו יכול לתת את אישורו בניגוד לחוק וצפוי לעונשים כבדים כגון השעייה או שלילת רישיון במידה והוא עושה זאת.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה"
פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מטוס.אין במאמר זה ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה, דעה משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; יחד עם זאת, התוכן באתר רוצה להתגרש לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש להבין שמידע משפטי מטבעו מתיישן. מבקר שבוחר להסתמך על האמור באתר רוצה להתגרש עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!
2 h
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2, תל אביב טלפון: 077-9974772
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

מידע חשוב נוסף