לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

כיצד מתבצע הליך גירושין של ידועים בציבור

h

כיצד פועלים כאשר ידועים בציבור נפרדים? מה עולה בגורל הנכסים המשותפים, הילדים ותשלומי המזונות?

כיצד מתבצע הליך גירושין של ידועים בציבור

לאחר שנים רבות שבהן חייתם בזוגיות, החלטתם “לפרק את החבילה”, ולהיפרד כידידים.

מצד אחד, אתם לא נשואים כדין, מעולם לא התחתנתם ברבנות, ומעולם לא התחתנתם במדינה זרה.

מצד שני, ניהלתם משק בית משותף במשך שנים רבות, אפילו נטלתם הלוואות משותפות. לעיתים, אפילו נטלתם משכנתא יחדיו, ואף הבאתם לעולם ילדים משותפים.

בנסיבות, אתם מוגדרים בתור “ידועים בציבור”. לכן, נשאלת השאלה כיצד אתם, אמורים “להתגרש”?

מהם ידועים בציבור?

זוגות ידועים בציבור הם זוגות שלא נישאו כדין, אלא הם חיים יחדיו ומנהלים משק בית משותף. צורת חיים זו מאפיינת רבות מהמשפחות בישראל, במיוחד בני זוג שכבר נישאו בעבר וכיום הם מקיימים זוגיות שנייה. עם זאת, ישנם גם זוגות צעירים רבים שמנהלים את חיי הזוגיות באופן המתואר.

פנייה לייעוץ אישי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.

האם ידועים בציבור צריכים להודיע באופן פורמאלי על פירוד?

התשובה היא בשלילה, אין שום מוסד או גוף מסוים שאליו ידועים בציבור צריכים לפנות כאשר הם מבקשים להיפרד. זאת להבדיל מזוגות נשואין, שכדי להתגרש הם צריכים להגיש תביעת גירושין בבית הדין הרבני.

ידועים בציבור אינם רשומים גם בתעודת הזהות בתור ידועים בציבור. ההכרה בזוג כידוע בציבור היא הכרה פורמאלית בהתאם לצורך.

לדוגמא: אם זוג ידוע בציבור מבקש לקבל משכנתא, הוא יוכר כידוע בציבור על סמך הצהרה ומסמכים שמוכיחים קיום של משק בית משותף.

כלומר, אין צורך בהצהרה פורמאלית כתובה בעת פרידה, כאשר מדובר בידועים בציבור. לכן, גם ידועים בציבור אינם “מתגרשים” בדומה לזוגות נשואים, אלא הם נפרדים.

כיצד ידועים בציבור מסדירים את חלוקת הרכוש המשותף?

בדרך כלל, לידועים בציבור יש גם רכוש משותף. בדומה לזוגות נשואים, בשלב הפרידה גם ידועים בציבור צריכים לערוך חלוקת רכוש. אותה חלוקה יכולה להיעשות באמצעות הגשת תביעה לבית המשפט, או באמצעות הסכם בין בני הזוג.

האם ידועים בציבור יכולים לחתום על הסכם ממון?

הסכם ממון הוא הסכם המסדיר את יחסי הרכוש בין בני הזוג, על אף שהסכם ממון יכול גם לכלול עניינים שונים, כגון: משמורת ילדים, האופן בו הצדדים יסיימו את חייהם המשותפים ועוד.

ככל שמדובר בהסכם ממון, עליו להיות מאושר מראש ע”י בית המשפט לענייני משפחה, אז הוא יחייב את הצדדים לעתיד לבוא.

חתימה על הסכם ממון עשויה לא אחת לפתור מחלוקות שעולות לאחר פרידה, הן כאשר מדובר בזוג נשוי, וקל וחומר כאשר מדובר בידועים בציבור, שבעניינם מערכת היחסים עשויה להיות מורכבת יותר, וכך גם חלוקת הרכוש.

האם ידועים בציבור משלמים דמי מזונות?

התשובה היא בחיוב, חובת המזונות חלה על כל הורה באשר הוא הורה. אין כל רלוונטיות לשאלת טיב הקשר הזוגי עם האם או האב, לבין חובת תשלום המזונות. אומנם, דמי מזונות משולמים בהתאם לדין האישי, אך בתי המשפט האזרחיים, לרבות בית המשפט לענייני משפחה כי תשלום מזונות חל גם מכוח חובה אזרחית.

כך שלמען הסר כל ספק, גם הורות שנוצרה במסגרת מערכת יחסים של ידועים בציבור, תהיה חייבת בתשלום מזונות ביום פרידה.

האם חובות של הורה ידוע בציבור זהה לחובות של הורה נשוי?

בדומה לתשלום דמי מזונות, גם החבות ההורית של בני זוג ידועים בציבור זהה בכל דבר ועניין. הורות היא עניין מהותי, שלא משתנה בשום מצב.

גם במקרה של פרידה בין בני זוג ידועים בציבור, תחולק משמורת הילדים בין בני הזוג, וכאמור, גם תוטל חובת תשלום מזונות בין בני הזוג.

איזו ערכאה משפטית עוסקת ביחסים בין ידועים בציבור

אומנם ידועים בציבור אינם צריכים אישור פורמאלי על עצם זוגיותם, וכך גם בעת פרידה. אך מצד שני, חיי השותפות בין ידועים בציבור יכולה להיות מושא לוויכוח משפטי, כגון: במקרים של מחלוקת על רכוש משותף, מחלוקת על משמורת ילדים, מחלוקת על תשלום דמי מזונות.

לכן, הערכאה המשפטית הרלוונטית בנסיבות העניין היא בית המשפט לענייני משפחה. ידועים בציבור אינם צריכים לפנות להליך פתיחת תיק גירושין בבית הדין הרבני משום שהם אינם נשואים, ולכן אין הם נדרשים לתביעת גירושין.

האם זוגות חד מיניים יכולים להיחשב כידועים בציבור?

התשובה היא בחיוב. בתי המשפט והרשויות בישראל מכירות באופן מהותי בזוגות חד מיניים. כיום זוגות חד מיניים יכולים להקים משפחה, לאמץ, ליהנות מאותן זכויות סוציאליות להן זוכים זוגות סטרייטים.

אך עם ההכרה באה גם האחריות, גם זוגות חד מיניים, המבקשים להיפרד, עושים זאת באופן הזהה לידועים בציבור שאינם חד מיניים.

גם זוגות חד מיניים, הידועים בציבור עשויים למצוא את עצמם מנהלים הליך משפטי בבית המשפט לענייני משפחה, שהיא הערכאה הרלוונטית גם לעניינם.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה"
פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.אין במאמר זה ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה, דעה משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; יחד עם זאת, התוכן באתר רוצה להתגרש לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש להבין שמידע משפטי מטבעו מתיישן. מבקר שבוחר להסתמך על האמור באתר רוצה להתגרש עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!
2 h
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2, תל אביב טלפון: 077-9974772
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

מידע חשוב נוסף