עו
עו
פנייה לייעוץ אישיפרטי יצירת קשר:

הצפירה 19,
תל אביב 6777923

טלפון: 077-9969183

מדריך משפטי למתגרש

כיצד מתבצע הליך גירושין של ידועים בציבור

לאחר שנים רבות שבהן חייתם בזוגיות, החלטתם “לפרק את החבילה”, ולהיפרד כידידים.

כיצד מתבצע הליך גירושין של ידועים בציבור

מצד אחד, אתם לא נשואים כדין, מעולם לא התחתנתם ברבנות, ומעולם לא התחתנתם במדינה זרה.

מצד שני, ניהלתם משק בית משותף במשך שנים רבות, אפילו נטלתם הלוואות משותפות. לעיתים, אפילו נטלתם משכנתא יחדיו, ואף הבאתם לעולם ילדים משותפים.

בנסיבות, אתם מוגדרים בתור “ידועים בציבור”. לכן, נשאלת השאלה כיצד אתם, אמורים “להתגרש”?

מהם ידועים בציבור?

זוגות ידועים בציבור הם זוגות שלא נישאו כדין, אלא הם חיים יחדיו ומנהלים משק בית משותף. צורת חיים זו מאפיינת רבות מהמשפחות בישראל, במיוחד בני זוג שכבר נישאו בעבר וכיום הם מקיימים זוגיות שנייה. עם זאת, ישנם גם זוגות צעירים רבים שמנהלים את חיי הזוגיות באופן המתואר.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

האם ידועים בציבור צריכים להודיע באופן פורמאלי על פירוד?

התשובה היא בשלילה, אין שום מוסד או גוף מסוים שאליו ידועים בציבור צריכים לפנות כאשר הם מבקשים להיפרד. זאת להבדיל מזוגות נשואין, שכדי להתגרש הם צריכים להגיש תביעת גירושין בבית הדין הרבני.

ידועים בציבור אינם רשומים גם בתעודת הזהות בתור ידועים בציבור. ההכרה בזוג כידוע בציבור היא הכרה פורמאלית בהתאם לצורך.

לדוגמא: אם זוג ידוע בציבור מבקש לקבל משכנתא, הוא יוכר כידוע בציבור על סמך הצהרה ומסמכים שמוכיחים קיום של משק בית משותף.

כלומר, אין צורך בהצהרה פורמאלית כתובה בעת פרידה, כאשר מדובר בידועים בציבור. לכן, גם ידועים בציבור אינם “מתגרשים” בדומה לזוגות נשואים, אלא הם נפרדים.

כיצד ידועים בציבור מסדירים את חלוקת הרכוש המשותף?

בדרך כלל, לידועים בציבור יש גם רכוש משותף. בדומה לזוגות נשואים, בשלב הפרידה גם ידועים בציבור צריכים לערוך חלוקת רכוש. אותה חלוקה יכולה להיעשות באמצעות הגשת תביעה לבית המשפט, או באמצעות הסכם בין בני הזוג.

האם ידועים בציבור יכולים לחתום על הסכם ממון?

הסכם ממון הוא הסכם המסדיר את יחסי הרכוש בין בני הזוג, על אף שהסכם ממון יכול גם לכלול עניינים שונים, כגון: משמורת ילדים, האופן בו הצדדים יסיימו את חייהם המשותפים ועוד.

ככל שמדובר בהסכם ממון, עליו להיות מאושר מראש ע”י בית המשפט לענייני משפחה, אז הוא יחייב את הצדדים לעתיד לבוא.

חתימה על הסכם ממון עשויה לא אחת לפתור מחלוקות שעולות לאחר פרידה, הן כאשר מדובר בזוג נשוי, וקל וחומר כאשר מדובר בידועים בציבור, שבעניינם מערכת היחסים עשויה להיות מורכבת יותר, וכך גם חלוקת הרכוש.

האם ידועים בציבור משלמים דמי מזונות?

התשובה היא בחיוב, חובת המזונות חלה על כל הורה באשר הוא הורה. אין כל רלוונטיות לשאלת טיב הקשר הזוגי עם האם או האב, לבין חובת תשלום המזונות. אומנם, דמי מזונות משולמים בהתאם לדין האישי, אך בתי המשפט האזרחיים, לרבות בית המשפט לענייני משפחה כי תשלום מזונות חל גם מכוח חובה אזרחית.

כך שלמען הסר כל ספק, גם הורות שנוצרה במסגרת מערכת יחסים של ידועים בציבור, תהיה חייבת בתשלום מזונות ביום פרידה.

האם חובות של הורה ידוע בציבור זהה לחובות של הורה נשוי?

בדומה לתשלום דמי מזונות, גם החבות ההורית של בני זוג ידועים בציבור זהה בכל דבר ועניין. הורות היא עניין מהותי, שלא משתנה בשום מצב.

גם במקרה של פרידה בין בני זוג ידועים בציבור, תחולק משמורת הילדים בין בני הזוג, וכאמור, גם תוטל חובת תשלום מזונות בין בני הזוג.

איזו ערכאה משפטית עוסקת ביחסים בין ידועים בציבור

אומנם ידועים בציבור אינם צריכים אישור פורמאלי על עצם זוגיותם, וכך גם בעת פרידה. אך מצד שני, חיי השותפות בין ידועים בציבור יכולה להיות מושא לוויכוח משפטי, כגון: במקרים של מחלוקת על רכוש משותף, מחלוקת על משמורת ילדים, מחלוקת על תשלום דמי מזונות.

לכן, הערכאה המשפטית הרלוונטית בנסיבות העניין היא בית המשפט לענייני משפחה. ידועים בציבור אינם צריכים לפנות להליך פתיחת תיק גירושין בבית הדין הרבני משום שהם אינם נשואים, ולכן אין הם נדרשים לתביעת גירושין.

האם זוגות חד מיניים יכולים להיחשב כידועים בציבור?

התשובה היא בחיוב. בתי המשפט והרשויות בישראל מכירות באופן מהותי בזוגות חד מיניים. כיום זוגות חד מיניים יכולים להקים משפחה, לאמץ, ליהנות מאותן זכויות סוציאליות להן זוכים זוגות סטרייטים.

אך עם ההכרה באה גם האחריות, גם זוגות חד מיניים, המבקשים להיפרד, עושים זאת באופן הזהה לידועים בציבור שאינם חד מיניים.

גם זוגות חד מיניים, הידועים בציבור עשויים למצוא את עצמם מנהלים הליך משפטי בבית המשפט לענייני משפחה, שהיא הערכאה הרלוונטית גם לעניינם.

*אין בתוכן דלעיל ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה משפטית, ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי. כל העושה שימוש במידע עושה זאת על דעת עצמו ובאחריותו.

 

לייעוץ ראשוני חייג 077-9969183 (זמינות 24 שעות)
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מדריך משפטי למתגרש