לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

צו עיכוב יציאה לחו”ל בגירושין

h

באילו מקרים ניתן לבקש צו עיכוב יציאה מהארץ בהליכי גירושין? איזו ערכאה משפטית יכולה להוציא את צו העיכוב? מה הם השיקולים המנחים בהחלטה על הצו?

צו עיכוב יציאה לחו"ל בגירושין

 צו עיכוב יציאה מן הארץ – מהו

צו עיכוב יציאה מן הארץ הינו צו האוסר את יציאתו של אדם מן הארץ. מטרתו של הצו היא למנוע מאדם התחמקות מהשתתפות בהליכים משפטיים או התחמקות מביצוע פסק דין.

בית המשפט לענייני משפחה וכן בית הדין הרבני מוסמכים להוציא צו עיכוב יציאה מן הארץ כנגד הבעל, האשה או הילדים, במידה והם סבורים כי הצו נדרש לשם קיום ההליך המשפטי או לשם ביצוע פסק הדין.

בנוסף, במקרה שיש חשש להתחמקות מתשלום מזונות ישנה סמכות גם לראש רשות האכיפה והגבייה [-הוצאה לפועל] להוציא צו עיכוב כנגד החייב.

פנייה לייעוץ אישי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.

באילו מקרים ניתן לבקש צו עיכוב יציאה מהארץ?

להלן נמנה רשימת מצבים בהם ניתן לבקש מבית המשפט או מבית הדין צו עיכוב יציאה מן הארץ:

1. ניתן לבקש צו עיכוב כנגד הבעל, כאשר יש חשש שהוא יברח לחו”ל ויותיר את אשתו עגונה.
2. ניתן לבקש צו עיכוב כנגד הצד השני, כאשר ישנו חשש שהצד השני יחבל בהליך הגירושין על ידי בריחה לחו”ל. לדוגמה: כאשר ישנו חשש להברחת נכסים לחו”ל.
3. ניתן לבקש צו עיכוב כנגד הוצאת הילדים מהארץ, כאשר ישנו חשש שאחד ההורים מתכוון להבריח אותם לחו”ל ובכך למנוע מההורה השני קשר עימם.
4. ניתן לבקש צו עיכוב כנגד האב, במקרה שכבר ניתן פסק דין לתשלום דמי מזונות וישנו חשש שהוא יברח לחו”ל ולא ישלם את דמי המזונות.

צו עיכוב הוצאת הילדים מהארץ

אחת הבקשות הנפוצות לעיכוב יציאה מהארץ היא הבקשה למנוע מהקטינים לצאת מהארץ. הסיבה לבקשת הצו הינה החשש שאחד ההורים, בדרך כלל ההורה המשמורן, ינסה לעזוב עם הילדים למדינה אחרת וימנע מהם קשר עם ההורה השני.

במידה ואתם חותמים על הסכם גירושין, מומלץ לעגן בתוך ההסכם צו עיכוב יציאה מהארץ כנגד הילדים עד להגיעם לגיל 18. במסגרת הצו, ניתן לקבוע כי צו זה יהיה ניתן להסרה למשך תקופה מוגבלת בה אחד ההורים ירצה לנסוע לנופש בחו”ל, אך בכפוף לנתינת ערבויות, לרבות ערבויות על ידי צד ג’.

זכות הילדים למזונות גוברת על זכות האב לחופש

זכות חופש התנועה הינה זכות חוקתית המוקנית לכל אדם. כאשר מדברים על צו יציאה מן הארץ צריך לזכור שהוצאת צו כזה הינה הגבלה חמורה של חופש התנועה של האדם.

כיצד ניתן להתגבר על זכות זו?

התשובה היא – כנגד זכות זו ישנן זכויות אחרות שגוברות עליה. למשל: זכות האשה שלא להיות עגונה כל חייה. וכן: זכות הילדים לקבל מזונות.

לעניין צו עיכוב יציאה מהארץ במקרה של חשש להתחמקות מתשלום מזונות, נאים דברי השופט דרורי [בר”ע 3284/07]:

“עקרונות המשפט העברי וערכיה היהודיים של מדינת ישראל מורים לנו כי הכף המכריעה היא זו של מימוש פסק הדין או אכיפת החיוב, על פני הזכות לצאת לחו”ל. לא כל שכן שכך הוא המצב, כאשר בכף האחת של המאזניים ניצב לא רק הערך של הקניין ואכיפת פסק הדין, אלא – בנוסף להם – גם הערך של כבוד האדם, כאשר מדובר במזונות ילדים. על כן, כף זו תתגבר על כף המאזניים של הזכות החוקתית לצאת מן הארץ”.

בשורה התחתונה

צו עיכוב יציאה מהארץ ניתן בכל מקרה בו שוכנע בית המשפט כי ישנו חשש לסיכול הליכים משפטיים או להתחמקות מביצוע פסק דין. במקביל לפתיחת תיק גירושין, תוכלו לבקש מבית הדין או מבית המשפט צו עיכוב יציאה לחו”ל.

המקרים הנפוצים להוצאת צו יציאה מהארץ בהליכי גירושין: צו כנגד בעל שיש חשש שיברח לחו”ל ויותיר את אשתו עגונה; צו כנגד אב שחייב מזונות ויש חשש שיתחמק מלשלמם; צו כנגד הוצאת הקטינים מהארץ במקרה שיש חשש להברחתם לחו”ל על ידי אחד ההורים.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה"
פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.אין במאמר זה ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה, דעה משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; יחד עם זאת, התוכן באתר רוצה להתגרש לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש להבין שמידע משפטי מטבעו מתיישן. מבקר שבוחר להסתמך על האמור באתר רוצה להתגרש עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!
2 h
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2, תל אביב טלפון: 077-9974772
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

מידע חשוב נוסף