ToDivorce_MainPic רוצה להתגרש
ToDivorce_MainPic רוצה להתגרש
פנייה לייעוץ אישי  פתיחת תיק גירושין מקוון

  פתיחת תיק גירושין ליהודי תושב ישראל נעשה מול בתי הדין הרבניים, באופן מקוון או מודפס, כאשר ישנם מספר יתרונות להגשה המקוונת. כיצד מבצעים פתיחת תיק גירושים מקוון? מה חשוב לדעת בנושא? כל השאלות וכל התשובות.

  פתיחת תיק גירושין מקוון

  המסגרת המוסמכת בישראל אשר מקבלת לידיה תביעות גירושין של אזרחים יהודיים אשר נישאו ברבנות, היא בית הדין הרבני. זהו בית דין ככל בית משפט אחר, המכיל דיינים במקום שופטים, ומתייחס לחוק הדתי, בנוסף לחוק הישראלי. ניתן לפתוח תיק גירושין באופן מקוון ובאופן פרונטאלי, בהגשה לבית הדין. כיצד זה מתבצע? מה היתרונות של הגשה מקוונת על פני הגשת מסמכים מודפסים? לפניכם סקירה עניינית של כל מה שחשוב לדעת בנושא פתיחת תיק גירושין מקוון.

  תוכן עניינים

  היכן מתחילים? תשלום אגרה על פתיחת תיק

  השלב הראשון בפתיחת תיק גירושין מקוון הוא תשלום אגרה. ניתן את האגרה לשלם כמובן באופן מקוון באמצעות כרטיס אשראי, בתשלום מאובטח. חשוב מאוד לא להתרגש מכל הטפסים, הקישורים והמידע, בדיוק בשביל זה תוכלו להיעזר במדריך שהכנו עבורכם. אם אתם בכל זאת מתרגשים, בסיום המאמר תוכלו לקבל מידע אודות פתיחת תיק באופן לא מקוון.

  בעמוד הזה תוכלו לבחור בתשלום אגרה, ייפתח חלון חדש, בו עליכם לבחור את האגרה הרלוונטית מתוך רשימת איגרות. אתם יכולים לגולל קצת מטה ולבחור מתוך "נושא האגרה" את "תביעת גירושין". סוג האגרה: אגרת פתיחת תיק (נכון ל-2021, האגרה עומדת על 387 שקלים).

  גם כעת חשוב להוסיף שאם אתם פחות מסתדרים עם מחשבים ותשלום אגרה מקוון, בהחלט תוכלו לגשת לבית הדין הרבני באזורכם, עם תעודת זהות וספח, ולשלם את האגרה הנדרשת לפתיחת התיק.

  מילוי טופס של פרטי התיק

  לאחר ביצוע התשלום המקוון על האגרה לפתיחת התיק, יש למלא טופס עם פרטי התיק. בשלב הראשון יש להיכנס למנוע חיפוש הטפסים של בתי הדין הרבניים. איזה טופס אתם מחפשים? התשובה היא בהתאם לתיק שהנכם פותחים:

  כתב תביעה
  פתיחת תיק גירושין בהסכמה (כניסה למערכת ההזדהות הממשלתית).
  הנחיות לפתיחת תיק גירושין והכרוך בגירושין
  הצהרת פרטים בתביעה למזונות

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   המשך המילוי המקוון

   לאחר תשלום האגרה ומילוי הטופס המקוון, יש למלא את פרטי הצדדים, ובמידה ואחד הצדדים או שניהם מיוצגים על ידי עורך דין לענייני משפחה, יש למלא את הנתונים האלו גם כן. בנוסף, יש לצרף את המסמכים הבאים:

   • צילום תעודת זהות וספח ברור לעין
   • טופס פרטי התיק אשר מילאתם בשלב הקודם (חלק מהטפסים נשלחים בצורה מקוונת, חלקם נשמרים ומתווספים בשלב זה)
   • אסמכתא לתשלום אגרת פתיחת תיק

   טופס מקוון ושליחת הבקשה לפתיחת התיק

   סיום תהליך פתיחת התיק

   לאחר שהוגשו כל המסמכים לפתיחת התיק, הנתונים מועברים למזכירות בתי הדין אשר מקבלת את הבקשה ונותנת מענה תוך מספר ימים. באיזור האישי שלכם, תוכלו להתעדכן על פתיחת התיק, דיונים, החלטות ועוד. תוכלו להיכנס לאזור האישי של בתי הדין הרבניים באמצעות מערכת ההזדהות הממשלתית.

   מה היתרונות של פתיחת תיק גירושין מקוון?

   היתרון המשמעותי ביותר בהליך המקוון הוא הביטחון שלא פספסתם אף שלב, אף טופס, אף סעיף. המילוי המקוון לא מאפשר לכם להתקדם במידה ופספסתם נתון כלשהו, וזהו לחלוטין יתרון אדיר שמבטיח לכם שתגישו הכל.

   יתרון נוסף הוא העובדה כי ניתן להגיש הכל במחשב, אין צורך להדפיס, ולמלא ידנית. עבור הרבה אנשים זה בהחלט חוסך זמן ועשייה מסורבלת.

   יתרון שלישי נוגע לעובדה שבשל ההגשה המקוונת, גם לא צריך לנסוע לשום מקום להגיש את הטפסים והניירות, מה שלחלוטין חוסך זמן יקר נוסף.

   היתרון המשמעותי ביותר בהליך המקוון הוא הביטחון שלא פספסתם אף שלב, אף טופס, אף סעיףהאם יש חסרונות?

   החיסרון הבולט לעין הוא שלא כולם "זורמים" ומסתדרים עם הגשות מקוונות, ובדיוק עבור אלו, ניתן בהחלט להגיש גם באופן מודפס ופרונטאלי, ולהימנע מהתנהלות במחשב.

   ואם בכל זאת אתם מעוניינים לפתוח תיק לא מקוון?

   אם אתם מעדיפים לפתוח תיק גירושים באופן לא מקוון, ולנהל את העניין באופן לא מקוון, הרי שתוכלו לעשות זאת באמצעות הגשת התביעה מודפסת בשלושה עותקים לבית הדין הרבני באיזור מגורכם, ולשלם את האגרה פרונטאלית גם כן. יש לשמור העתק של התביעה בידכם, ולמסור לצד השני העתק מהתביעה גם כן. בחלק מהמקרים, בוחרים אנשים להיעזר בעורך דין גם עבור הגשת התביעה באופן מקוון, ובאופן לא מקוון, על מנת לוודא שלא נשכח דבר והכל תקין.

   האם אפשר להתגרש מרחוק, דרך האינטרנט?

   לא ניתן לנהל את כל הליך הגירושין מרחוק, ולא ניתן לקבל גט דרך האינטרנט. כאמור, ניתן לפתוח את תיק הגירושין מרחוק, דרך האינטרנט, אך לאחר מכן תדרשו להתייצב בבית הדין הרבני לצורך ניהול ההליך.

   הגשה של כתבי בית דין דרך האינטרנט חוסכת לכם זמן יקר, אך לא מחליפה את ההתייצבות בבית הדין הרבני. נכון להיום, פרט למקרים חריגים ביותר, לא ניתן לנהל דיונים מרחוק.

   כמו כן, גם במקרה של גירושין בהסכמה, נדרשים שני בני הזוג להתייצב פיזית בבית הדין הרבני.

   יחד עם זאת, במקרים מסוימים ניתן להתגרש מרחוק, באמצעות שליח.

   כך למשל אם הבעל נמצא בחו"ל, ויש פסק דין שמחייב גירושין, לעיתים בית הדין יאפשר לסדר את הגט בעזרת בתי דין רבניים בחו"ל ובאמצעות שליח מטעם בית הדין, שיקבל הרשאה מיוחדת לצורך סידור הגט.

   מה ההבדל בין פתיחת תיק מקוון לבין הגשת בקשה בתיק קיים?

   פתיחת תיק מקוון היא הפעולה שעליכם לבצע כשאתם מבקשים להגיש כתב תביעה באחת מהסוגיות הנלוות לגירושין, למשל תביעת גירושין וכתובה, תביעת משמורת, תביעת רכוש וכו'.

   לעומת זאת בקשה בתיק קיים, היא הגשה של בקשה הרלוונטית להליך שכבר מתקיים, כמו בקשה לשינוי זמני שהות במסגרת הליך משמורת, בקשה להטיל צווי עיקול במסגרת הליך רכוש וכו'.

   כיום ניתן לפתוח תיק ולהגיש בקשות באופן מקוון. ההבדל בין פתיחת תיק מקוון לבית הגשת בקשה בתיק קיים הוא שפתיחת תיק מקוון הוא למעשה פעולה של הרשמה למערכת של בתי הדין הרבניים.

   אם מעולם לא הזדהיתם במערכת ההזדהות הלאומית, תידרשו גם שם לבצע רישום והזדהות ראשונית.

   לעומת זאת, הגשת בקשה בתיק קיים, לאחר שכבר ביצעתם את הרישום הראשוני, היא פשוטה יותר, ותידרשו רק להזדהות במערכת, מבלי להירשם מחדש.

   *אין בתוכן דלעיל ובאתר ToDivorce בכלל משום המלצה משפטית, ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי. כל העושה שימוש במידע עושה זאת על דעת עצמו ובאחריותו.

   לייעוץ ראשוני חייג 077-9969183 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מדריך משפטי למתגרש