לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

פתיחת תיק ברבנות לגירושין – ככה עושים זאת נכון!

h

לפני שאתם רצים לפתוח תיק ברבנות, חשוב שתדעו בפני מה אתם עומדים. לפניכם תהליך משפטי מורכב שבו לצעדים שאתם עושים כעת תהיה השפעה מרחיקת לכת בהמשך. החלטתם להתגרש? כך תעשו זאת נכון!

פתיחת תיק ברבנות לגירושין - ככה עושים זאת נכון!

מה זה אומר “לפתוח תיק ברבנות”

להליך הגירושין יש שני חלקים נפרדים. חלק אחד הוא עצם הגירושין, כלומר טקס נתינת הגט שהופכת אתכם מ’נשואים’ ל’גרושים’, חלק זה מכונה ‘סידור הגט’, וחלק שני הוא הכרעה בכלל הנושאים שמתעוררים במהלך הפרידה, כגון הסדרי ראייה ומשמורת, מזונות וחלוקת רכוש.

את סידור הגט אפשר לבצע אך ורק בבית הדין הרבני. בית הדין הרבני שפועל על פי הדין היהודי הוא הסמכות היחידה לגרש זוגות נשואים יהודים. אך את בירור הנושאים הנלווים ניתן לעשות בשני מסלולים מקבילים – בבית משפט לענייני משפחה ובבית הדין הרבני.

כאשר ישנה הסכמה בין הצדדים לסיים עם הגירושין עצמם ורק אחר כך לדון בשאר הנושאים, ניתן לבצע את סידור הגט לפני שנידונו שאר הנושאים. אך כאשר אחד מהצדדים רוצה לעכב את הגט עד לבירור הנושאים האחרים בדרך כלל בית הדין יאפשר לו.

מאמרים פופולריים נוספים: ◄ סטטיסטיקה של גירושין ◄ היום שאחרי הגירושין ◄ טעויות נפוצות בהליכי גירושין

בקשה לגירושין – אפשר בהסכמה ואפשר בדרך של תביעה

במידה והגעתם להסכמה לגבי עצם הרצון להתגרש, תוכלו להגיש ‘בקשה משותפת לגירושין’ לבית הדין הרבני באזור מגוריכם בכדי לבצע את סידור הגט. במקרה כזה בדרך כלל בית הדין לא מערים קשיים על הגירושין.

אך כשאחד מבני הזוג אינו רוצה להתגרש, על הצד שחפץ בגירושין להגיש לבית הדין ‘תביעה לגירושין’ בה הוא תובע להתגרש. בית הדין לא יאשר לו באופן אוטומטי להתגרש אלא ידרוש ‘עילה לגירושין’, כלומר סיבה מוצדקת, לטעמו, שבגינה יש לסיים את הנישואין. ללא עילה מתאימה, בית הדין לא יאשר להתגרש אלא יציע את האופציה של שלום בית.

בין עילות הגירושין המתקבלות בבית הדין: מום או עקרות של אחד מבני הזוג, סירוב לקיים יחסי מין, התנהגות אלימה, התמכרות לסמים או אלכוהול, ניאוף, ועוד. על הטוען עילות אלה – להוכיח את טענותיו.

חשוב מאד לאיזו ערכאה אתם פונים קודם!

כאמור, בכל הנוגע לניהול הנושאים הנלווים לגירושין, ישנה סמכות מקבילה – גם לבית הדין הרבני וגם לבית המשפט לענייני משפחה. הסמכות של בית המשפט היא טבעית וראשונית שהרי לשם כך נועד, אך הסמכות של בית הדין הרבני נקנית רק כאשר כורכים את הנושאים הנלווים לגירושין בבקשת הגירושין עצמה ועל ידי כך מעניקים לו סמכות לדון בזה.

אמנם הבחירה בידכם לאיזו ערכאה לגשת, אך מרגע שניגשתם לאחת הערכאות היא קונה מיד סמכות ‘בלעדית’ לדון בנושא ובכך נמנע מכם לגשת לערכאה השנייה. זה בעצם מה שמניע את “מירוץ הסמכויות” בו כל אחד מהצדדים מנסה להגיע מוקדם יותר לערכאה שמתאימה לו בכדי לקנות סמכות בלעדית לערכאה זו.

משום כך ההחלטה באיזו ערכאה לפתוח את הליך הגירושין היא קריטית ממש! לפני שאתם ניגשים לבית הדין או לבית המשפט, עליכם לשקול היטב את היתרונות והחסרונות בכל ערכאה ואת ההתאמה שלה למקרה הספציפי שלכם. מומלץ לפנות לעורך דין המומחה לדיני משפחה לשם קבלת יעוץ גירושין, בכדי שיבחן היטב היכן עדיף לכם לפתוח את הליך הגירושין.

לסיכום

לבית הדין הרבני נתונה הסמכות הבלעדית על הגירושין עצמם. בית הדין לא יעכב בעדכם מלהתגרש אם שניכם נחושים להתגרש, אך אם אחד מכם אינו מעוניין להתגרש, בית הדין לא יאפשר להתגרש מבלי למצות את האופציה של שלום בית. בנוסף, חשוב מאד שלא תתחילו בהליך כלשהו בבית הדין או בבית המשפט לפני שאתם בטוחים ששם תרצו לנהל את כל ההליכים.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה"
פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מפתח.אין במאמר זה ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה, דעה משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; יחד עם זאת, התוכן באתר רוצה להתגרש לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש להבין שמידע משפטי מטבעו מתיישן. מבקר שבוחר להסתמך על האמור באתר רוצה להתגרש עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!
2 h
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: רכב.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2, תל אביב טלפון: 077-9974772
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

מידע חשוב נוסף