לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

נוהל הליך גירושין בהסכמה

h

גירושין אינם חייבים להיות אירוע טראומתי עבור בני הזוג. ניתן בהחלט להתגרש מתוך הסכמה ושיתוף פעולה. כיצד מתנהל הליך גירושין בהסכמה? במה הוא שונה מתביעת גירושין? ומה לגבי הסוגיות הנלוות לגירושין? על כך במאמר שלפניכם.

מתי כבר אין מקום להתלבט – וחובה להתגרש!

אחרי שנות נישואין רבות, הגעתם למסקנה שאתם רוצים לפרק את החבילה. נדברתם ביניכם, והחלטתם להתגרש מתוך שיתוף פעולה ולהימנע ממריבות מיותרות. מה עליכם לעשות? לאן עליכם לגשת?

ובכן, הליכי גירושין מתחלקים לשני חלקים עיקריים: הכרעה בסוגיות השונות הנלוות לגירושין וטקס הגירושין עצמו. את ההכרעה בסוגיות הנלוות לגירושין ניתן לעשות הן בבית משפט לענייני משפחה והן בבית הדין הרבני. לעומת זאת, את טקס הגירושין ניתן לבצע אך ורק בבית דין הרבני. בית הדין הרבני הוא המוסמך הבלעדי לגרש בני זוג יהודים.

ככלל, בית הדין מעדיף לערוך את הגירושין רק לאחר שהוסדרו שאר הסוגיות הנלוות לגירושין. משום כך, עליכם להגיע תחילה להכרעה בסוגיות הנלוות לגירושין, ורק לאחר מכן לפנות להליך הגירושין עצמו.

פנייה לייעוץ אישי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.

את ההכרעה בסוגיות הגירושין ניתן לעשות בשני אופנים: או על ידי הסכם גירושין, או על ידי תביעת גירושין אשר תוגש בבית משפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני.

בית משפט לענייני משפחה הוא המוסמך הטבעי לדון בסוגיות משפחה הקשורות לגירושין. עם זאת, כאשר מוגשת לבית הדין תביעת גירושין ה’כורכת’ בתוכה את שאר הסוגיות הנלוות לגירושין, בית הדין ‘רוכש’ סמכות לדון גם בהן. משום כך, בפועל, בית הדין הרבני מוסמך לדון גם בגירושין עצמם וגם בסוגיות הנלוות להם, בעוד בית משפט לענייני משפחה מוסמך לדון רק בסוגיות הנלוות לגירושין, ולא בגירושין עצמם.

בקשה משותפת לגירושין

כאשר שני הצדדים מעוניינים להתגרש, עליהם להגיש לבית הדין הרבני בקשה משותפת לגירושין. לעומת זאת, כאשר רק אחד מבני הזוג מעוניין להתגרש, עליו להגיש לבית הדין תביעת גירושין.

בקשה משותפת לגירושין היא הליך מהיר וקל יותר מתביעת גירושין. הסיבה לכך היא שבמקרה של תביעת גירושין בית הדין צריך להכריע האם לאלץ את בן הזוג השני להתגרש. לעומת זאת, במקרה של בקשה משותפת לגירושין, אין בכך צורך כיוון ששני הצדדים מעוניינים להתגרש.

הבדל זה בא לידי ביטוי גם בנוגע לצורך ב’עילות הגירושין’. תביעת גירושין, המוגשת על ידי אחד מבני הזוג, חייבת לכלול עילת גירושין המצדיקה לכפות את הגירושין על בן הזוג השני. ישנה רשימה סגורה של עילות המצדיקות גירושין, וללא עילה מתאימה בית הדין לא יורה על גירושין. לעומת זאת, כאשר שני בני הזוג מגישים בקשה משותפת לגירושין, אין צורך בעילות גירושין כלל.

הסכם גירושין

כאמור, ההכרעה בסוגיות הנלוות לגירושין יכולה להתבצע בשני אופנים: או באמצעות הסכם גירושין, או באמצעות הכרעה משפטית של בית משפט לענייני משפחה או של בית הדין הרבני.

כאשר לא נרשמה הסכמה בין בני הזוג לגבי הגירושין, בן הזוג שרוצה להתגרש יכול לבחור באחת מן האופציות: או להגיש תחילה בבית המשפט תביעת גירושין שתדון בסוגיות הנלוות לגירושין, ורק אחר כך לגשת לבית הדין הרבני בכדי לבצע את הגירושין; או לגשת מיד לבית הדין ולהגיש בו תביעת גירושין כרוכה אשר תכלול הן את הדרישה להתגרש והן את הבקשה לדון בשאר הסוגיות הנלוות לגירושין.

לעומת זאת, אם הגעתם להסכמה בנוגע לגירושין, אין צורך בתביעת גירושין. עליכם לערוך הסכם גירושין בו תכתבו את ההסכמות שלכם בנוגע לסוגיות השונות.

בין הסוגיות: חלוקת רכוש, מזונות ילדים, מזונות אשה, כתובה, משמורת והסדרי ראייה. לאחר החתימה על ההסכם, עליכם להגיש אותו לאישור בבית משפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני. עם קבלת האישור, ההסכם מקבל תוקף משפטי מחייב.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה"
פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.אין במאמר זה ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה, דעה משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; יחד עם זאת, התוכן באתר רוצה להתגרש לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש להבין שמידע משפטי מטבעו מתיישן. מבקר שבוחר להסתמך על האמור באתר רוצה להתגרש עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!
2 h
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2, תל אביב טלפון: 077-9974772
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

מידע חשוב נוסף