לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

מהו דירוג משרדי עורכי הדין בישראל?

h

אף על פי שספק אם יש משמעות מעשית לדירוג משרד עורכי דין בישראל, מידי שנה תופס הדירוג נפח תקשורתי. מהם בכל זאת הפרמטרים בהם עורכי דין בישראל יבחנו לצורך "כניסתם" לרשימה?

מהו דירוג משרדי עורכי הדין בישראל?

למה נחוץ דירוגו של משרד עורכי דין בישראל

ניתן לשאול ראשית כל, מה התכלית שבדירוג משרד עורכי דין בישראל? השאלה במקומה, שכן משרד עורכי דין אינו פועל בסביבה עסקית טהורה ואינו פועל בפרמטרים הנוגעים לגופים מסחריים אחרים. לדוגמא, משרד עורכי דין איננו יכול להירשם כחברה בעירבון מוגבל ואף חלות עליו הגבלות פרסום כבדות משקל. הדירוג אם כן נועד להשביע את הרצון האנושי ואף התקשורתי לאתר את “הטוב” ביותר: הסרט הטוב ביותר; השף הטוב ביותר; הגבינה; חברת התעופה וכן הלאה, וגם משרד עורכי הדין הטוב ביותר בהתאם.

היוזמה לדירוג משרדי עורכי הדין היא אפוא פרטית למהדרין, ואין אחת כזו כי אם רבות. את הדירוג עורכות חברות העוסקות בדירוג חברות ודירוגי אשראי כגון “דן אנד ברדסטריט”, “בי.די.איי” ואחרות, או של מוספים ומגזינים כלכליים. במשך השנים, ועל מנת להעלות את אמינות הדירוג נוספו לו פרמטרים רבים שנועדו לאתר, לכאורה, את משרד עורכי הדין “הטוב” ביותר. כפי שנראה להלן “טוב” איננה הגדרה קולעת כלל וכלל ואינה ממצה את ההבדלים בין המשרדים הרבים שבשוק.

ניתן לעמוד על חלוקה גסה של משרדי עורכי דין בישראל לשלוש קבוצות עיקריות:

א. משרדי הנישה: הכוונה למשרד עורכי דין קטן או בינוני, ולעיתים משרד של עורך דין בודד, המתמחים בתחום ספציפי מאוד, למשל, התמחות בערעורים על ועדות רפואיות של המוסד לביטוח לאומי או לחילופין התמחות בהליכים על פי אמנת האג להשבת קטינים חטופים. מן הסתם עבור משרדים כגון אלו, אין משמעות לפרמטר של מספר עובדים או שותפים.

ב.משרד של איש אחד: דוגמא טובה לכך תהא משרדים העוסקים בפלילים או בתיקי צווארון לבן. בתיקים פליליים בכלל, מרכז הכובד של העשייה השיפוטית הוא דין ודברים עם התביעה, ההופעה בבית המשפט, וביתר שאת, החקירה הנגדית. לעו”ד המומחה אין תחליף והופעת עורך דין שכיר ממשרדו תחטיא את המטרה.

ג.משרדי ענק: אלו מכונים משרדי “כלבו” או משרדי “One Stop Shop”. כשמם כן הם. משרדי ענק מרובי מחלקות בעלי יכולת לטפל היטב במספר רב של סוגיות משפטיות ולהעניק ללקוח שירות לכל רוחב היריעה.

איזה משרד עורכי דין “טוב” יותר? האם הגודל קובע?

במשך השנים התחרו על הבכורה בדירוג משרדי הנישה מול משרדי הענק. בשנים האחרונות מספר משרדי עורכי דין בישראל מוזגו והפכו למשרדי ענק. מה גם שבתחום המסחרי, משרדים אלו מסוגלים להעניק שירות יעיל יותר לגופי ענק פיננסיים הזקוקים לייעוץ בחוזי מקרקעין למשל ובו בזמן ייצוג בתביעות נגדם בבית הדין לעבודה מצד עובדים ובמקביל אף נתקלים בסוגיות מיסוי מורכבות. יעיל וכלכלי יותר אפוא להפקיד את הטיפול המשפטי הכולל בידם. הדבר הביא לתפיסת המקומות הראשונים בדירוג על ידי משרדי הענק. מנגד נדמה, כי בתחום הפלילי, הבכורה תהיה לעולם למשרדי הנישה ולעורך הדין הבודד.

מהם הפרמטרים לדירוג משרד עורכי דין בישראל

הפרמטרים לדירוג הורחבו עם השנים. הפשוט ביותר היה דירוג על פי גודל המשרד, מספר עובדיו והשותפים בו. במקביל, נעשה הדירוג על פי תחום העיסוק כאשר מידי פעם נוסף או נגרע תחום מסוים מן הרשימה. תחומי העיסוק הם רבים. הם נעים החל מתחומי שוק ההון, הנפקות והגבלים עסקיים, עובר בתחום המיסוי או ההיי-טק וכלה במשפט פלילי, דיני קניין רוחני או תובענות ייצוגיות – והמדובר ברשימה חלקית בלבד.

בשנים האחרונות נוספו פרמטרים של ייצוג בעסקאות גדולות, לקוחות גדולים, גובה המחזור העסקי וההכנסות, מוסר התשלומים של המשרד, פסקי דין תקדימיים או חשובים בהם זכה משרד עורכי דין ועוד פרמטרים שנועדו “לחדד” את הרשימה.

ניתן לסכם ולומר כי הדירוג הוא לכאורה דירוג פופולאריות בלבד. לרוב משרד עורכי דין הוא המדרג את עמיתיו למקצוע לבקשת חברת הדירוג, וקשה לקבוע מסמרות בדיוק של אותו הדירוג. גם תכליתו כאמור איננה נוגעת באופן ישיר לאזרח הקטן והפשוט. הוא מהווה אכסניה לשמות הגדולים של עורכי הדין במשק שיכולים להתהדר, בפני עצמם או אחרים, בכיכובם ברשימה.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה"
פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.אין במאמר זה ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה, דעה משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; יחד עם זאת, התוכן באתר רוצה להתגרש לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש להבין שמידע משפטי מטבעו מתיישן. מבקר שבוחר להסתמך על האמור באתר רוצה להתגרש עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!
2 h
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2, תל אביב טלפון: 077-9974772
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

מידע חשוב נוסף