לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

כיצד נערכים לגירושין במהלך היריון

h

אין ספק כי אחת הנסיבות ההופכות את הליך הגירושין למורכב ביותר, הוא כאשר הגירושין נעשים בתקופת הריונה של האישה.

כיצד נערכים לגירושין במהלך היריון

גירושין הם עסק מורכב, מעציב, ולא פחות מכך, גם יקר.

מצד אחד, ישנן סיטואציות שבהן הגירושין עשויים להיות מהירים ופשוטים יותר, אך מצד שני ישנן נסיבות שבהן הליך הגירושין הופך להיות מורכב וקשה יותר.

בין הנסיבות מקלות על הליך הגירושין, הם מקרים בהם בני הזוג כלל אינם חולקים בית משותף וילדים. אך בין הנסיבות ההופכות את שלב הגירושין להליך מורכב, הן כאשר בני הזוג אינם מסכימים על חלוקת הרכוש, משמורת הילדים ובמיוחד כשהגירושין מתרחשים בעוד האישה בהיריון, מה שעשוי להביא להליכים משפטיים יקרים וארוכים.

לכך משמעויות לא רק אישיות על בני הזוג, אלא גם משמעויות משפטיות ודתיות.

פנייה לייעוץ אישי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.

מאמרים פופולריים נוספים: ◄ להתגרש בהיריון  ◄ תפקידם של ‘מרכזי קשר’ ◄ חינוך הילדים לאחר גירושין

מהן הסיבות לגירושין בתקופת היריון?

בניגוד לסברה הרווחת, תקופת היריון יכולה גם לשנות לרעה את חיי הזוגיות. לעיתים, השינויים ההורמונליים של האישה ההרה עשויים ליצור מריבות בין בני זוג, וכן לעיתים עשוי תינוק חדש דווקא להביא לריחוק בין בני הזוג, ולאו דווקא לקרבה.

כמו כן, לא אחת קשיים כלכליים או מחלוקות שהחלו עובר לשלב ההיריון, מתחילות לתת את אותותיהן בשלב ההיריון.

האם ניתן להתגרש בזמן היריון?

בישראל, הגירושין והנישואין נעשים על פי הדין האישי- דתי. אלו נעשים ע”י בית הדין הרבני כאשר מדובר ביהודים או ע”י בתי דין דתיים כאשר מדובר בבני דתות אחרות. באשר ליהודים, אין איסור הלכתי ובוודאי שאין איסור משפטי- אזרחי על גירושין בשלב ההיריון, בכפוף למגבלות מסוימות שתתוארנה להלן.

מהן המגבלות על גירושין בתקופת היריון מבחינת הדין הדתי?

על פי הדת היהודית, אישה שהרתה לגבר אחר בעת שהייתה נשואה, הילד שייולד יוכר “כממזר”. משמעותה של “ממזרות” בהלכה היהודית היא כי הילד אסור בחיתון דורות קדימה.

כאשר מוגשת תביעת גירושין לבית הדין הרבני האמון על גירושין ונישואין בישראל בין יהודים, בתי הדין יתירו את הגירושין ככלל גם כאשר הגירושין נעשים בתקופת הריונה של האישה.

אך היתר הגירושין יינתן בכפוף לתקופת “ביניים” שבמסגרתה האישה לא תוכל לקיים יחסי אישות עם גבר אחר לאחר הריונה, זאת כדי למנוע כל ספק חלילה בכשרותו של הילד שייוולד, ובשל החשש הכבד ממזרות.

האם בית הדין יכול לחייב אב לערוך בדיקת אבהות?

בשל האופי המיוחד של נישואין וגירושין בישראל, ולאור המשמעות הקשה של הכרזה על ילד כממזר, בתי הדין ובתי המשפט לענייני משפחה לא מתירים כעיקרון בדיקת רקמות. זאת ככל שהאישה נכנסה להיריון בזמן הנישואין.

אך בדיקת רקמות תותר כאשר ישנה מחלוקת לגיטימית על זהות האב, אך כזו שלא עשויה להכתים את הילד שייוולד.

האם על האב יהיה לשלם מזונות בתקופת ההיריון?

בתקופת ההיריון התינוק טרם נולד, ולכן עוד אין צורך להזין אותו לדאוג למחסורו. כך שחובת מזונות מוטלת בשלב שבו הילד נולד. עם זאת, גם אם הגירושין נעשים בתקופת ההיריון, אין בכך כדי למנוע מבית הדין או בית המשפט להטיל על הבעל במקרים מסוימים מזונות אישה.

מזונות אישה משולמים לטובת האישה, מכוח ההלכה היהודית הקובעת כי בעת הגירושין האישה “עולה עמו ואינה יורדת”. כלומר, תכליתן של מזונות האישה היא לשמור על מצבה הכלכלי גם לאחר הגירושין, כפי שהיא הורגלה אליו.

כיצד קובעים את המשמורת בין ההורים במקרים שבהם הגירושין נעשים בזמן היריון?

בעבר לא ניתן היה לקבוע הסדרי משמורת בטרם נולד הילד, אך עד לא מזמן החלו בתי המשפט ובתי הדין הסדרי משמורת בין זוגות עוד לפני ההיריון.

הסיבה לפיה נמנעות ערכאות משפטיות לאפשר הסדר משמורת לפני הלידה, היא כי לאחר הלידה, התפיסה היא שעל התינוק להיות בעיקר עם אמו, אשר ביכולתה גם להניק אותו, ולדאוג לצרכיו הבסיסיים טוב יותר, לפחות בשלב הראשון של חייו.

כמובן שגם לתפיסה הרווחת והמתוארת חריגים, וגם בה חל כרסום, בדומה לחזקת הגיל “הרך” שאט אט משתנה לתפיסה של משמורת משותפת עם השנים.

כיצד ניתן להימנע מגירושין בשלב ההיריון?

אין ספק ששלב ההיריון הוא מרגש וקשה כאחד, ולכן לעיתים ובכלל בחיים, כדאי ליטול נשימה ארוכה ולא לפעול באמצעים דרסטיים. כך גם בנוגע לגירושין, לעיתים אולי כדי לחכות עוד טיפה וכן לתת הזדמנות לחיי הנישואין. הנה כמה עצות שיישומן, עשוי למנוע את המועקה הקשה בדמות “גירושין בתקופת היריון”.

סבלנות : רצוי לנהוג בסבלנות, במיוחד בשלב ההיריון, לקבל בהבנה וברוגע את בן או בת הזוג.

כבוד והערכה הדדית : גם כשקשה, רצוי לנהוג בכבוד לבן הזוג, להבין שגם לו קשה, ולא לפעול בכעס.

ייעוץ זוגי : לעיתים, סיוע וייעוץ של צד שלישי אובייקטיבי יכול דווקא להאיר ולהעיר את חיי הזוגיות, במיוחד בתקופת היריון.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה"
פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.אין במאמר זה ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה, דעה משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; יחד עם זאת, התוכן באתר רוצה להתגרש לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש להבין שמידע משפטי מטבעו מתיישן. מבקר שבוחר להסתמך על האמור באתר רוצה להתגרש עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!
2 h
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2, תל אביב טלפון: 077-9974772
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

מידע חשוב נוסף