לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

טעויות נפוצות בהליכי גירושין

h

גירושין הן הליך מורכב שמצריך אורח-רוח וראייה אסטרטגית. טעות קטנה שנעשתה בתחילת הדרך עלולה לגרור השלכות כבדות בסופה. אחד הדברים החשובים ביותר בהליך גירושין הוא לפעול בצורה מושכלת ונכונה. לפעמים צעד אחד שגוי יכול ליצור נזק בלתי הפיך. במאמר הנוכחי נציין כמה דברים שחשוב מאד להקפיד עליהם כבר מהרגע שהחלטתם להתגרש.

טעויות נפוצות בהליכי גירושין

לתפוס סמכות בערכאה הרצויה לכם

הצעד הראשון ואולי החשוב ביותר בהליך הגירושין הוא פתיחת תיק גירושין – הכולל הגשת תביעה בנוגע לסוגיות הנלוות לגירושין – בערכאה שמתאימה לכם. הסוגיות העיקריות: חלוקת רכוש, מזונות, משמורת והסדרי ראייה

צעד זה הוא בבחינת אל-חזור, שכן ברגע שאחד מבני הזוג הגיש תביעה לאחת מן הערכאות – בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני – רק לאותה ערכאה יש סמכות לדון בתביעה.

קיימים הבדלים משמעותיים בין הגישות המשפטיות של שתי הערכאות, ומשום כך ישנה חשיבות רבה לכך שאתם תבחרו היכן לפתוח את ההליכים. בהקשר זה, מומלץ לפנות לקבלת יעוץ גירושין, אשר ינחה אתכם האם להגיש את תביעת הגירושין  בבית הדין או בבית המשפט.

פנייה לייעוץ אישי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.

לשמור על חשאיות

גם אם הייתה לכם זוגיות נפלאה, כאשר אתם מתגרשים האינטרסים שלכם נפרדו. מעתה ואילך לכל אחד יש את התוכניות שלו, ולא מעט פעמים אינטרס של אחד נוגד את האינטרס של השני.

משום כך, חשוב מאד לשמור על חשאיות וסודיות לגבי התוכניות שלכם. במידה והחלטתם להתגרש אל תספרו זאת לבן הזוג השני, כיוון שזה יפגע באינטרס שלכם לבחור את העיתוי של הגירושין ואת הערכאה שאליה תפנו.

החשאיות חשובה גם בכל הנוגע לאיסוף ראיות ומסמכים. אתם צריכים לעשות הכל כדי שהמסמכים הרלוונטיים יהיו בידיכם ולא בידי הצד השני. כמו כן, מעקב אחרי הברחות כספיות של בן הזוג תלוי לא מעט בחשאיות.

בנוסף, פיקחו עיניים והיזהרו מהאפשרות של מעקב טכנולוגי שהופעל כנגדכם. למשל, אם ישנו חשש שבן הזוג השני הפעיל מעקב על ידי תוכנה במחשב או בסמארטפון, השתדלו לא לדבר באותו המכשיר בנושאים הקשורים לגירושין.

איספו מסמכים והקליטו שיחות שלכם עם בן הזוג

איסוף ראיות ומסמכים הוא אחד הדברים החשובים ביותר. הקפידו שהמסמכים הרלוונטיים יהיו בידיים שלכם ולא בידי הצד השני.

כמו כן, במידת האפשר, הקליטו את השיחות שלכם עם בן הזוג השני; להקלטות כאלה ישנה חשיבות רבה. למשל, כאשר ישנן טענות על אלימות במשפחה, הקלטה כזו יכולה להוות ראיה מכריעה. וכן כאשר ישנו סכסוך בנוגע לחלוקת הרכוש, אמירה מוקלטת של בן הזוג שמכילה הודאה בנושא יכולה בהחלט להשפיע על גורל התביעה.

אין לבצע האזנות סתר

עם זאת, חשוב להדגיש כי לא כל האמצעים כשרים וכי אין לבצע ‘האזנות סתר’. האזנת סתר אסורה על פי חוק, ויתירה מכך: גם אם תימצא על ידה ראיה היא תהיה פסולה בבית המשפט. שכן ראיה שהושגה באמצעים אסורים נפסלת מלשמש כראיה.

מהו ההבדל בין הקלטה מותרת לבין האזנת סתר? הקלטה מותרת היא הקלטה בה אתם חלק מן השיחה; במצב כזה החוק מתיר לכם להקליט את השיחה. לעומת זאת, הקלטה של בן הזוג משוחח עם אנשים אחרים הינה הקלטה אסורה ועליכם להימנע מלבצע אותה.

אך חשוב לזכור: גם אם אתם מקפידים על החוק ולא מבצעים האזנות סתר, יתכן שהצד השני לא מקפיד על כך ומבצע האזנת סתר כנגדכם. אמנם הקלטה כזו תיפסל מלשמש ראיה כנגדכם בבית המשפט אך עדיין הצד השני ייחשף לתוכניות שלכם ויוכל לסכל אותן. משום כך, במידה ויש חשש להאזנה או מעקב, השתדלו שלא לחשוף את התוכניות שלכם.

אל תערבו את הילדים בסכסוך

כאשר ישנם ילדים בסיפור – זה הופך לקשה וכואב יותר. מחקרים רבים מלמדים שילדים להורים גרושים נמצאים בסיכון להינזק מבחינה רגשית ונפשית.

משום כך, גם אם הגירושין עצמם הינם בלתי נמנעים, השתדלו למזער ככל הניתן את מעורבותם של הילדים בסכסוכי הגירושין. ניצחון בתביעת גירושין שבא על חשבון בריאות נפשו של הילד – הרי הוא הפסד.

הקפידו שלא לריב ולא להכפיש אחד את השני בנוכחות הילדים, ונסו להגיע להסכמה ביניכם שבכל הנוגע לבריאותם נפשם של הילדים אינכם יריבים אלא הורים.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה"
פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.אין במאמר זה ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה, דעה משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; יחד עם זאת, התוכן באתר רוצה להתגרש לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש להבין שמידע משפטי מטבעו מתיישן. מבקר שבוחר להסתמך על האמור באתר רוצה להתגרש עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!
2 h
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מטוס.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2, תל אביב טלפון: 077-9974772
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

מידע חשוב נוסף