לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

טיפים והמלצות שכדאי לקבל ממשרד עורך דין מסחרי

h

טיפים והמלצות שכדאי לקבל ממשרד עורך דין מסחריהתחום המסחרי בהקשר המשפטי שלו, הוא מעין תחום “על” הכולל בתוכו את כל תחומי המשפט שעניינם בקשר בין שני צדדים – עריכת עסקאות ויישוב סכסוכים. במאמר זה נעמוד ב”קליפת אגוז” על שלושה תחומים מסחריים נפוצים במערכת המשפט ונביא המלצות שכדאי לקבל מעורך דין מסחרי בנושא פירוק שותפות.

מהם תפקידיו של עורך דין מסחרי בהקמת עסק חדש?

כפי שעסק זקוק לאנשי ניהול מקצועיים, רואה חשבון ויועצי פרסום, כך הוא זקוק לעורך דין מסחרי שילווה אותו וייעץ לו. תפקידיו של עורך דין מסחרי בהקמת עסק הם רבים ומגוונים ומלווים את הקמת העסק בכל שלב, ובין היתר: נתינת ייעוץ כיצד רושמים עסק, ייעוץ לגבי בחירת השם לעסק כך שלא יפגע בזכויות של עסקים אחרים, במידה ומדובר בהקמת חברה אז עליו לייעץ בכל הנוגע לניסוח הסכם מייסדים ותקנון לחברה, התנהלות משפטית ראויה מול הרשויות ויצירת התקשרויות עם הספקים, לקוחות ועובדים.

גם במהלך חייו של העסק, הוא זקוק לליווי צמוד של עורך דין מסחרי שיהיה זמין לעסק ומחויב לו, וכמובן ייעץ לו בהליכים משפטיים מול הרשויות, ספקים, לקוחות ועובדים ועוד. במקרה של חברה, יש צורך בליווי משפטי גם בכל הנוגע לבעלי המניות של החברה והדירקטוריון שלה.

כיצד פועל עורך דין מסחרי ליישוב סכסוכים מסחריים?

סכסוכים מסחריים נפתרים בדרך-כלל בהליך בוררות, אולם בשנים האחרונות הדבר נעשה באופן תדיר גם באמצעות הליכי גישור.

בוררות מסחרית – מהי?

בוררות הינה הליך שיפוטי לכל דבר ועניין, אלא שה”שופט” נבחר בהסכמת הצדדים. מדובר אפוא בהליך שיפוטי פרטי בין שני צדדים מסוכסכים.

כאשר עסקינן בבוררות בנוגע לסכסוך מסחרי, כגון פירוק שותפות, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין מסחרי על-מנת שייעץ כיצד להתנהל בהליך מעין זה.

גישור – מהו?

גישור הינו הליך בו פונים הצדדים המסוכסכים לצד ג’, על-מנת שזה יעזור להם להגיע להסדר רצוני של הסכסוך ביניהם באמצעות וויתורים ופשרות. תפקיד המגשר הוא אפוא ליצור הידברות ואמון בין הצדדים בדרך להסדר מרצון. לעיתים המגשר הינו עורך דין מסחרי המוסמך לכך.

מהן המלצות עורך דין מסחרי לשותף העומד בפני פירוק שותפות

ישנן מספר המלצות עיקריות שכדאי לקבל ממשרד עורך דין מסחרי:

1. פנייה להליכי בוררות או גישור – הליכים בבתי משפט בישראל עלולים להיות ארוכים ומתישים. כמו כן, נלווה להם פן של פומביות. לעומת זאת, הליכי בוררות וגישור הינם הליכים דיסקרטיים ומהירים הנערכים בפני צד שלישי המוסכם על הצדדים המסוכסכים. אלו גם דרכים בהם הצדדים יצאו הכי מרוצים מהתוצאות (ב”בוררות” – שכן הם הסכימו על זהות ה”בורר” וב”גישור” – שכן התוצאות הן תוצר של הסכמה הדדית).

יצוין, כי מומלץ לנסות קודם הליך גישור בהסכמה, ורק אם זה נכשל יש לפנות להליך בוררות.

2. לבחור מבין האינטרסים – בהליך גישור הצדדים יודעים מראש שיהיה עליהם לערוך וויתורים ופשרות. לכן, חשוב להגדיר מראש אילו אינטרסים חשובים יותר ואילו פחות.

גם בהליך בוררות חשוב לדרג את האינטרסים, שכן יהיה יותר קל לנהל את ההליך אם יודעים לנתב אותו אל אינטרסים ספציפיים ולוותר על אחרים.

3. בחירה מושכלת של הבורר או המגשר – אל תתפתו להסכים לכל בורר או מגשר. העלו בעצמכם מועמדים שאתם מכירים כאמינים בעיניכם ובדקו היטב אחר המועמדים אותם מציע הצד השני.

4. להסכים על אפשרות ערעור על פסק הבוררות – בשנת 2008 נכנס לתוקפו תיקון מס’ 2 לחוק הבוררות, המציע שתי חלופות לערעור על פסק הבוררות. שתי החלופות מותנות בהסכמת הצדדים מראש לכך. חלופה אחת היא ערעור על פסק הבוררות בפני בורר, ואילו החלופה השנייה מציעה ערעור לבית משפט לאחר קבלת רשות ממנו לעשות כן.

סיכום

עיסוקיו של עורך דין מסחרי רבים ומגוונים. במאמר זה סקרנו את תפקידיו בכל נוגע להקמת עסק, בהליך בוררות ויישוב סכסוכים והבאנו המלצות שכדאי לשותף העומד בפני פירוק שותפות לקבל מעורך דין מסחרי. בהצלחה!

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה"
פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.אין במאמר זה ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה, דעה משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; יחד עם זאת, התוכן באתר רוצה להתגרש לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש להבין שמידע משפטי מטבעו מתיישן. מבקר שבוחר להסתמך על האמור באתר רוצה להתגרש עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!
2 h
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2, תל אביב טלפון: 077-9974772
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

מידע חשוב נוסף