עו
עו
פנייה לייעוץ אישיפרטי יצירת קשר:

הצפירה 19,
תל אביב 6777923

טלפון: 077-9969183

מדריך משפטי למתגרש

חלוקת רכוש בין בני זוג – דעו מהן זכויותיכם!

המאמר עודכן ביום 24.9.2020

חלוקת רכוש בין בני זוג – דעו מהן זכויותיכם!

העיקרון בחלוקת רכוש בין בני זוג: כל הכנסה במהלך הנישואין מתחלקת חצי-חצי

העיקרון שמנחה את חלוקת הרכוש בין בני הזוג הוא שכל הכנסה שהכניס אחד מבני הזוג במהלך הנישואין מתחלקת באופן שווה. גם כאשר רק אחד מכם עבד והשני לא עבד כלל – החלוקה צריכה להיות שווה.

הנימוק לכך הוא שבדרך כלל בנישואין בני הזוג מתחלקים במטלות לפי הצורך, כך שגם הצד שאינו עובד תורם את חלקו בגידול הילדים או בתחזוקו השוטף של הבית ולפיכך בסופו של דבר שני הצדדי תרמו את חלקם למאמץ המשותף של המערכת הזוגית.

למעשה אין לאף אחד מכם צורך להוכיח שהוא תורם למאמץ המשותף. ישנה חזקה אוטומטית, שכמעט ולא ניתנת לסתירה, שבני זוג נשואים החיים תחת גורת גג אחת תורמים בשווה למאמץ המשותף. יתירה מזאת – גם במקרה שאחד מבני הזוג חלה ולא יכול לתרום, הפסיקה קובעת שאין בכך כדי לקבוע שאינו שותף במאמץ המשותף ודי בכך שכל אחד עושה כפי יכולתו.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

הגדרת הרכוש כוללת את כל סוגי הנכסים, ובכלל זה: נכסי מקרקעין, נכסי מיטלטלין, נכסים עסקיים לרבות מוניטין עסקי, מניות, קופות גמל, חסכונות, זכויות פנסיוניות וכל זכות בעלת ערך כלכלי שנצברה במהלך הנישואין.

לרישום של רכוש על שמו של אחד הצדדים אין משמעות בהקשר הזה, וגם דירה שנרשמה על שם אחד מבני הזוג מתחלקת שווה בשווה אם היא בכלל הנכסים שנרכשו על ידי המאמץ הזוגי המשותף.

מאמרים פופולריים נוספים: ◄ סטטיסטיקה של גירושין ◄ היום שאחרי הגירושין ◄ טעויות נפוצות בהליכי גירושין

נכסים שלא הגיעו על ידי מאמץ משותף אינם מתחלקים בשווה

לעומת זאת נכסים שידוע בבירור שלא הגיעו על ידי המאמץ הזוגי המשותף, אינם נכללים בכלל החלוקה השוויונית. משום כך נכסים שהיו לבני הזוג עוד קודם הנישואין אינם מתחלקים חצי-חצי אלא כל אחד נוטל את הנכסים שלו. כמו כן נכסים שקיבל אחד מבני הזוג במתנה או בירושה אינם מתחלקים שווה בשווה כיוון שנכסים אלו לא הגיעו על ידי מאמץ משותף.

חלוקת רכוש בין בני זוג

אך כאשר ישנה הוכחה לכך שהייתה כוונה ברורה של הצדדים לשתף אחד את השני גם בנכסים שלא הגיעו על ידי מאמץ משותף, יתכן וגם הנכסים האלו יתחלקו שווה בשווה.

דוגמה אפשרית לנכסים כאלה, היא דירת מגורים בה גרו בני הזוג תקופה ארוכה מאד, שיתכן ולמרות שהייתה שייכת לאחד מן הצדדים עוד טרם הנישואין, בכל זאת כיוון שגרו בה כל כך הרבה זמן – קיימת חזקה שהייתה כוונה לשתף בה את בן הזוג השני.

מתגרשים ולא בטוחים כיצד נכון לחלק את הרכוש? האזינו לפרק הבא בפודקאסט ‘מה הקייס’:

שתי צורות לחלוקת רכוש בין בני זוג – “הלכת השיתוף” ו-“הסדר איזון משאבים”

אם מועד הנישואין שלכם קדם ל-1.1.1974 חלה עליכם “הלכת השיתוף” ומכוחה תחלקו את הנכסים בשווה, אך אם מועד נישואיכם חל ממועד זה ואילך חל עליכם “חוק יחסי הממון בין בני זוג – הסדר איזון משאבים”.

הלכת השיתוף, כשמה, היא יצירה משפטית של בית המשפט שנקבעה לפני שנחקק חוק יחסי הממון שנכנס לתוקף ב-1.1.1974. לפיכך, על בני זוג שנישאו טרם כניסת החוק לתוקף, חלה עדיין הלכת השיתוף.

כשמדובר בבני זוג “הידועים בציבור”, כלומר שאינם נשואים אלא ידועים כבני זוג, חלה הלכת השיתוף גם אם הפכו לבני זוג גם לאחר התאריך הנ”ל, וזאת משום שחוק יחסי ממון אינו חל על בני זוג שאינם נשואים.

למעשה העיקרון המוביל את חזקת השיתוף ואת חוק יחסי הממון הינו זהה – חלוקה שווה של כל הנכסים שהכניסו בני הזוג במהלך הנישואין למעט מתנה או ירושה, אך ההבדל העיקרי הוא שחזקת השיתוף היא שותפות מלאה בכל הנכסים כבר בזמן הנישואין, כך שבכל שעה יכול להחליט אחד מבני הזוג לפרק את השותפות, לעומת חוק יחסי הממון שחל רק כאשר הנישואין פוקעים על ידי גירושין או מוות של אחד מבני הזוג.

חלוקת רכוש בין בני זוג – סיכום

בסקירה זו הוצגו מספר עקרונות וקווי יסוד מנחים בחלוקת רכוש בין בני זוג, אך אין ברשימה זו משום מיצוי כל הזכויות. לכל סיפור גירושין יש מאפיינים משלו ולכל בני זוג יש את מערכת היחסים המיוחדת לו, ומשום כך יש לברר היטב את הפרטים המיוחדים למערכת הזוגית שלכם ולהיוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום.

חלוקת רכוש בין בני זוג - שאלות נפוצות איזו ערכאה מוסמכת לדון בחלוקת רכוש בין בני זוג בהליכי גירושין?

השאלה תלויה לאיזו ערכאה פניתם ראשונים. אם לביהמ"ש למשפחה, הוא ידון בענייני רכוש. אם "כרכתם" את ענייני הרכוש בתביעת הגירושין בביה"ד הרבני, הרי שהוא ידון בענייני הרכוש יחד עם שאר ענייני הגירושין.

איך קובעים את חלוקת הרכוש בין בני זוג?

כעיקרון, הרכוש המשותף שנצבר במהלך חיי הנישואין, נחלק בצורה שווה בין בני הזוג, עפ"י חוק יחסי ממון. החוק חל על זוגות שנישאו לאחר שנת 1/1/1974. זוגות שנישאו לפני כן, חלה עליהם חזקת השיתוף, היינו רכוש המוחזק להיות משותף, יחולק שווה בשווה בין בני הזוג.

האם ניתן לבצע חלוקת רכוש בין בני זוג בצורה שונה מחוק יחסי ממון?

אם בני הזוג חתמו על הסכם ממון המחלק את הרכוש המשותף בצורה שונה, וההסכם אושר בביהמ"ש למשפחה או בביה"ד, הרי שהוראות ההסכם יגברו על הוראות חוק יחסי ממון. ברירת המחדל היא חלוקה עפ"י חוק יחסי ממון

אילו נכסים אינם נכללים בחלוקת רכוש בין בני זוג?

נכסים ופרטי רכוש שהיו בבעלות אחד מהצדדים לפני הנישואין, נכסים שניתנו בירושה כמו דירה, מתנות שניתנו מבן זוג אחד למשנהו וכסף שניתן כפיצוי על נזקי גוף.

*אין בתוכן דלעיל ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה משפטית, ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי. כל העושה שימוש במידע עושה זאת על דעת עצמו ובאחריותו.

 

לייעוץ ראשוני חייג 077-9969183 (זמינות 24 שעות)
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מדריך משפטי למתגרש