לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

חינוך הילדים לאחר הגירושין – בסמכותו של מי?

h

הליך הגירושין נגמר והמשמורת על הילדים נקבעה. אולם - מה בנוגע לחינוך הילדים? האם לבעל המשמורת סמכות בלעדית על אופי החינוך שיקבלו או שמא גם ההורה האחר ראשי ליטול חלק בעיצוב יוצאי חלציו? חינוך הילדים במקרה גירושין הוא נושא מורכב ורגיש. האם החינוך נקבע על ידי ההורה המשמורן או שסמכות החינוך מסורה לשני ההורים? ומה הדין במקרה שיש פער אידיאולוגי בין שני ההורים? על אלה ועוד במאמר שלפניכם.

חינוך הילדים לאחר הגירושין - בסמכותו של מי?

מחלוקת בין ההורים הגרושים על החינוך של הילדים

לא מעט פעמים, ישנו פער אידיאולוגי בין הורים גרושים באשר לאופי החינוך הראוי עבור הילדים. הורה אחד סבור שעל הילד להתחנך בצורה ובמסגרת חינוכית מסוימת והורה שני מעדיף מסגרת אחרת לגמרי.

בחלק מן מקרים, מדובר במצב בו הורה אחד קרוב יותר לדת ומעוניין שהילד ילמד במסגרת ממלכתית-דתית ואילו ההורה השני מעוניין במסגרת ממלכתית רגילה.

במקרים אחרים, מדובר בבני זוג שניהלו אורח חיים חילוני ואחד מהם חזר בתשובה או להיפך: בני זוג שניהלו אורח חיים חרדי ואחד מהם יצא בשאלה. במקרה כזה, הפער האידיאולוגי גדול הרבה יותר וכמעט בלתי ניתן לגישור.

כיצד מכריעים בסוגיה מורכבת זו?

פנייה לייעוץ אישי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.

מאמרים פופולריים נוספים: ◄ הסכם שנוגד את טובת הילד?  ◄ תפקידם של ‘מרכזי קשר’ ◄ גירושין במהלך היריון

בית המשפט בוחן את ‘טובת הילד’

כשמחלוקת כזו מגיעה לבית המשפט [או לבית הדין – במקרה שתביעת החינוך נכרכה בגירושין], בית המשפט בוחן את הסוגיה במבט כללי של: מהי טובת הילד.

לאמור: הסוגיה החינוכית אינה סוגיה נפרדת שנידונה בפני עצמה אלא היא חלק מהשאלה הרחבה של מהי טובתו של הילד. למשל, יתכן מצב שבו מבחינת עצם החינוך עדיף לילד ללמוד במסגרת חינוך מסוימת אך העלות הכלכלית של מסגרת זו תקשה על המשפחה ותפגע בילד בסופו של דבר. במקרה כזה, יצא שכרו של הילד בהפסדו.

חשוב להדגיש: להורה המשמורן אין שום עדיפות מובנית בנוגע להחלטה על החינוך של הילד. בית המשפט עשוי, בהחלט, להעדיף את עמדת ההורה השני אם הוא מוצא לנכון שזוהי טובתו של הילד.

עם זאת, ראוי לציין כי בחלק מן המקרים ישנה השפעה מסוימת לעובדה שההורה משמורן. כחלק משיקולי טובת הילד, בית המשפט עשוי להכריע לטובת החינוך של ההורה המשמורן בגלל עצם העובדה שהילד שוהה עימו זמן רב יותר. כלומר: בית המשפט עשוי להתחשב בכך שלילד יהיה קשה לגשר בין הערכים שהוא מקבל במסגרת החינוך לבין הערכים שהוא סופג בבית, ומשום כך להגיע למסקנה שטובת הילד היא ללמוד במערכת חינוך שקרובה יותר לערכי בית ההורה המשמורן.

דוגמה להכרעה של בית המשפט על פי עיקרון טובת הילד

בפס”ד תמ”ש 12780-09-08 ג.י. נ’ א.י, נידון מקרה בו הורים חילוניים חזרו בתשובה ולאחר מכן התגרשו והאם עזבה את הדת. השאלה הייתה האם לשלוח את הילד למסגרת חינוך ממלכתית – כרצון האם, או למסגרת חינוך חרדית של ‘חב”ד’ – כרצון האב.

בית המשפט עומד על נסיבות המקרה ובוחן היטב את טובתו של הילד, ולבסוף מגיע למסקנה כי יש לשלוח את הילד למסגרת ממלכתית-דתית. מערכת זו, קובע השופט זגורי בפסק הדין, הינה: “גשר נכון ומתאים בין אורח חייה החילוני של האם מחד, ואורח חייו החרדי של האב מאידך”.

במידת האפשר – מוטב להגיע להסכמה הדדית בנוגע לחינוך

גירושין הם אף פעם לא דבר פשוט עבור הילדים; קל וחומר כאשר מתגלעת מחלוקת חריפה בין ההורים לגבי אופי ומסגרת החינוך של הילדים.

במידה והצדדים לא מצליחים להגיע לפשרה, יש להגיש תביעה בנושא חינוך הילדים לבית המשפט. בית המשפט ישקול את הסוגיה ויכריע על פי העיקרון המשפטי של טובת הילד.

אך ‘טובת הילד’ אינה רק עיקרון משפטי אלא דבר שגם ההורים צריכים לקחת בחשבון. על ההורים לשקול היטב את טובתו של הילד ובמידת האפשר להגיע להסכמה ולפשרה הדדית שתיטיב עם כל הצדדים.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה"
פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.אין במאמר זה ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה, דעה משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; יחד עם זאת, התוכן באתר רוצה להתגרש לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש להבין שמידע משפטי מטבעו מתיישן. מבקר שבוחר להסתמך על האמור באתר רוצה להתגרש עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!
2 h
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2, תל אביב טלפון: 077-9974772
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

מידע חשוב נוסף