ToDivorce_MainPic רוצה להתגרש
ToDivorce_MainPic רוצה להתגרש
פנייה לייעוץ אישי  פרטי יצירת קשר:

  יגיע כפיים 2, בית פיילוט

  ת"א, מיקוד: 6777886

  טלפון: 077-9969183

  מדיניות הפרטיות

  הצהרת נגישות

  מדריך משפטי למתגרש

  הסכם שלום בית ולחילופין גירושין (מדריך משפטי)

  הסכם שלום בית ולחילופין גירושין הוא הסכם שמטרתו היא לנסות להשכין שלום בית בין בני זוג שנקלעו למשבר בזוגיות, תוך מתן מענה מוסכם על שני בני הזוג, גם למקרה בו הסכם שלום הבית לא יצלח, והם יבחרו להפריד את דרכיהם זה מזו.

  מה היתרונות בעריכת הסכם שלום בית ולחילופין גירושין? האם ניתן לאכוף את קיומו של הסכם שלום בית? והאם חזרה לשלום בית תבטל את הסכם הגירושין? אם אתם מתלבטים בשאלה האם להישאר יחד או להתגרש, לפניכם מדריך משפטי עם המידע החשוב על הסכם שלום בית ולחילופין גירושין.

  תוכן עניינים

  מה זה הסכם שלום בית ולחילופין גירושין?

  הסכם שלום בית ולחילופין גירושין הוא הסכם המורכב משני חלקים, החלק הראשון מעגן את הסכמה של בני הזוג לנסות להגיע לשלום בית בטרם לפירוד. חלק זה יכלול למשל הסכמה לפנייה לטיפול זוגי, התנהלות בני הזוג עם ילדיהם, הוצאות משק הבית, תשלומי מזונות אישה וכו'.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   בחלקו השני של ההסכם, יעוגנו הסכמות בני הזוג למקרה בו הצדדים יתגרשו. למעשה מדובר בהסכם גירושין שיעסוק בסוגיות הנלוות לגירושין: מתן הגט, תשלום הכתובה, חלוקת הרכוש, תשלום מזונות ילדים, חלוקת האחריות ההורית, חלוקת זמני השהות עם הילדים וכו'.

   מה היתרונות בעריכת הסכם שלום בית ולחילופין גירושין?

   שמירה על שלום בית

   זוגות רבים מתלבטים האם להתגרש או שמא לתת ניסיון נוסף למערכת היחסים, לנסות לתקן אותה בטרם מפרקים.

   הסכם שלום בית ולחילופין גירושין, מאפשר לבני הזוג לתת ניסיון אחרון להשכין שלום בית, ואולי אף להצליח להחיות את מערכת היחסים.

   שמירה על הזכויות בגירושין

   אחד החששות הגדולים של בני זוג המתלבטים האם להתגרש, הוא שהתמהמהות עם הגירושין, תפגע בזכויות המגיעות להם מהגירושין.

   הסכם שלום ולחילופין גירושין, הוא הסכם הכולל את ההסכמות הנוגעות לכל הסוגיות הרלוונטיות לגירושין. כך בני הזוג יכולים למשל לקבוע מראש כיצד יתחלק ביניהם הרכוש במקרה ששלום הבית לא יצלח, ולהגן על עצמם מפני הברחת רכוש שעשויה להתרחש כשמתמהמהים עם הגירושין.

   שמירה על טובת הילדים

   הסכם שלום ולחילופין גירושין יגן על טובתם של הילדים. אם הסכם שלום הבית יצלח, וההורים יצליחו לחיות יחד בשלווה, הדבר כמובן יטיב עם הילדים. אם הסכם שלום הבית לא יצלח, הסכם הגירושין יצא לפועל, וההורים יתגרשו בהסכמה, וכך יחסכו מאבקים שיפגעו בילדים, וישמרו על טובתם.

   חסכון בכסף ובזמן

   במקרה שהסכם שלום הבית לא צולח, ובני הזוג מתגרשים, הסכם הגירושין שנערך מראש לפני שהסכסוך התעצם, יחסוך לצדדים זמן וכסף רב, על התדיינויות ממושכות ויקרות בערכאות השיפוטיות.

   האם ניתן לאכוף הסכם שלום בית?

   לא ניתן לחייב בן זוג שלא מעוניין בשלום בית, להמשיך להתגורר או לחיות יחד עם בן הזוג השני. יחד עם זאת, ניתן להטיל סנקציות על בן זוג שמפר הסכם שלום בית עליו חתם, אם ההסכם קיבל תוקף של פסק דין.

   כך אם האישה מפרה את הסכם שלום הבית, הגבר לא יכול לחייב אותה לחזור לחיות איתו אך הוא יכול לפנות לבית הדין הרבני ולבקש להכריז עליה כעל מורדת, המשמעות תהיה שהאישה תחוייב בגירושין, ותפסיד את זכותה למזונות וכתובה.

   במקרה הפוך, שהגבר מפר את הסכם שלום הבית, גם כן לא ניתן לחייב אותו לחזור עם האישה, אך ניתן להכריז עליו כמורד ולחייב אותו בתשלום מזונות אישה, כתובה ותוספת כתובה.

   כמו כן, ניתן לקבוע בהסכם שלום בית חיוב כספי מוסכם על מי שמפר את ההסכם, או לתבוע את מי שהפר את ההסכם על נזקים שנגרמו לו מהפרת ההסכם.

   האם חזרה לשלום בית מבטלת את הסכם הגירושין?

   התשובה תלויה בעיקר באופן בו נוסח הסכם שלום בית ולחילופין גירושין, ובאופן בו נוהגים הצדדים. בנסיבות מסויימות חזרה לשלום בית, עשוייה לבטל את הסכם הגירושין, בעיקר במקרים בהם נוסח בבירור שהסכם הגירושין יהיה תקף רק לאחר שהצדדים יתגרשו בפועל, אם לאחר מתן הגט עצמו או אם לאחר שאחד הצדדים יעזוב את הבית, או בכל אופן אחר שיקבעו הצדדים.

   כמו כן, גם במקרים בהם לא נוסח באופן ברור מתי הסכם הגירושין יכנס לתוקפו, ניתן לבחון את אומדן דעתם של הצדדים, ולנסות לקבוע על פי הדרך בה הם נהגו: האם הצדדים ביקשו להחיל את הסכם הגירושין לאחר תום הניסיון לשלום בית, או שהם חזרו זה לזו ולפיכך, אם הם כעת מבקשים שוב להתגרש, יש לנסח הסכם גירושין חדש.

   הסכם לזוגות המתלבטים האם להתגרש

   בשורה התחתונה, הסכם שלום בית ולחילופין גירושין הוא פתרון שיכול לסייע לבני זוג המבקשים לעשות ניסיון אחרון לשיקום הנישואין, בטרם לגירושין, ולעגן גם את ההסכמות שלהם למצב בו הם יתגרשו, לפני שהיחסים ביניהם מתערערים סופית.

   חשוב לשים לב כשעורכים הסכם שלום בית ולחילופין גירושין, לתת את הדעת על מקרים בהם יופר הסכם שלום הבית, ועל התנאים שיקבעו מתי יבוטל הסכם הגירושין ולחילופין מתי הסכם הגירושין יכנס לתוקף.

   *אין בתוכן דלעיל ובאתר ToDivorce בכלל משום המלצה משפטית, ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי. כל העושה שימוש במידע עושה זאת על דעת עצמו ובאחריותו.

   לייעוץ ראשוני חייג 077-9969183 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מדריך משפטי למתגרש