לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

הטלת פיצויים עונשיים בתביעות רשלנות רפואית

h

הטלת פיצויים עונשיים בתביעות רשלנות רפואית

“ניזוקים מרשלנות רפואית המעוניינים להגיש תביעה תוהים לעיתים קרובות האם יש מקום להטיל על המזיק פיצויים עונשיים. אלו פיצויים הנוספים על פיצויים בעבור הנזק שנגרם, ומטרתם היא בין היתר ליצור הרתעה וענישה. התפיסה העקרונית כפי שמופיעה בדין הישראלי היא שפיצויים הם סעד תרופתי לכל דבר ועניין. המשמעות היא שהמטרה העיקרית ואפילו היחידה של פיצויים היא לפצות אדם בעבור הנזק שנגרם לו. בדיני נזיקין שולטת תפיסה זהה ולפיה על הפיצוי הנפסק להסיר את הנזק שנגרם לניזוק ככל האפשר ובכפוף לנסיבות האירוע, באמצעות תשלום כספי. היות והרשלנות הרפואית אינה מקבלת הגדרה עצמאית בחוק ומבוססת על ההגדרה הכללית של עוולת הרשלנות המופיעה בפקודת הנזיקין, יש מקום לבחון את הנושא לעומק.

 באופן כללי, פיצויים בתביעות רשלנות רפואית מחושבים על בסיס הנזק שנגרם על ידי בחינת תוצאת מעשה המזיק. בית המשפט מתמקד בתוצאה עצמה ובנזק שנגרם לתובע ולכן הוא מפצה על קיום הנזק – ולא על כך שנגרם נזק. עם זאת, אי אפשר להתעלם מהיעילות של הרתעה המלווה הטלת פיצויים עונשיים בתביעות רשלנות רפואית. תשלום פיצויים בדיוק בגובה הנזק אמור להביא את המזיק למצב בו אינו מרוויח מהעוולה שביצע ולכן לא ישתלם לו לשוב על מעשיו. קשה לראות כיצד רופאים מייצרים רווח כתוצאה מרשלנות רפואית, אולם ההנחה הנ”ל קיימת בכל מקרי הרשלנות ואינה מתייחסת אל התחום הרפואי בלבד. בכל מקרה, פיצויים עונשיים הגבוהים מהנזק בפועל מספקים לתובעים כלים מעשיים ליצירת מערכת הרתעה אפקטיבית לאורך זמן. 

פיצויים במשפט פלילי מול פיצויים במשפט אזרחי

 רשלנות רפואית היא סוג מסוים של רשלנות ותביעות אזרחיות בגין עוולת רשלנות תמיד משויכות אל דיני הנזיקין. בהקשר הזה יש לבחון את היחס השונה של החוק כלפי הטלת פיצויים עונשיים במשפט הפלילי, מול הטלת פיצויים דומים במשפט אזרחי. את ההבדל הבולט ביותר ניתן לראות במטרה המוצהרת של הסנקציה המוטלת על המזיק: במשפט הפלילי מוטל מאסר, קנס וכדומה מתוך מטרה עונשית גרידא. מנגד, במשפט האזרחי המטרה של הסנקציות שהן תשלום כספי היא השבת המצב לקדמותו. הבדל זה מייצג על קצה המזלג את הפערים בין התפיסה המנחה את בית המשפט במהלך הטלת פיצויים עונשיים על רופאים. 

 פסיקת פיצויים עונשיים מערערת במובן מסוים את ההבדלים בין המשפט הפלילים לבין המשפט האזרחי. במשפט הפלילי קיימים מחסומים להטלת סנקציות היוצרים חוסר איזון ברור לטובת הנתבע, אולם הם אינם קיימים במשפט האזרחי. המטרה של הסנקציות במשפט הפלילי היא לספק הגנה מסוימת לנתבע, לעזור בשמירה על תהליך הוגן וכן הלאה. לעומת זאת, במשפט האזרחי המחסומים נמוכים ויוצרים רק חוסר איזון קל לטובת הנתבע. 

תביעת פיצויים לאחר רשלנות רפואית

 תובע המוכיח שהתנהגות הנתבע מהווה רשלנות מקבל את הזכות לדרוש פיצויים בגין הנזק שנגרם לו. תביעה זו צריכה להיות מוגשת על ידי עורך דין ובכפוף להנחיות החוק והדין. עם זאת, כדאי לבדוק האם ניתן לחתום על הסכם גישור עו”ד רשלנות רפואית עם הנתבע על מנת לא לנהל את התיק בכותלי בית המשפט. הרשלנות במובן של פיצויים מתארת סוג של אשמה, אותה קובע בית המשפט כלפי המזיק. בנוסף, דיני נזיקין מאפשרים פיצוי גם כאשר למזיק לא הייתה כוונה לפגוע. הוראה זו היא בעלת חשיבות מיוחדת בתביעות רשלנות רפואית, היות ובאופן עקרוני מטרת הרופא היא לסייע ולא להזיק למטופל.

 לסיכום, סביר להניח כי גם בעתיד תופיע ביקורת כלפי האופן בו צריך להטיל פיצויים עונשיים ואחרים על מזיקים בתביעות רשלנות רפואית. אין דרך אחת להשיג איזון מלא ותפקידו של בית המשפט לפעול למען הצדק.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה"
פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מטוס.אין במאמר זה ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה, דעה משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; יחד עם זאת, התוכן באתר רוצה להתגרש לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש להבין שמידע משפטי מטבעו מתיישן. מבקר שבוחר להסתמך על האמור באתר רוצה להתגרש עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!
2 h
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2, תל אביב טלפון: 077-9974772
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

מידע חשוב נוסף