עורך דין רוצה להתגרש todivorce
עורך דין רוצה להתגרש todivorce
עו"ד לימור מסר
פנייה לייעוץ אישיפרטי יצירת קשר:

הצפירה 19,
תל אביב 6777923

טלפון: 077-9969183

מדריך משפטי למתגרש

הדרך הנכונה לפינוי דייר

הדרך הנכונה לפינוי דייר

משכירי נכסים, בעיקר דירות, נאלצים, לא פעם, לפנות את הדייר, השוכר, מן הנכס. בחלק ניכר מן המקרים, פינוי דייר נדרש בשל הפרת חוזה יסודית של השוכר.

זו יכולה לבוא לידי ביטוי במספר דרכים, לרבות אי תשלום שכר הדירה, כפי שסוכם בחוזה השכירות.

הדייר, למרות הפרת החוזה, מסרב לפנות את הנכס ועל כן, חייב המשכיר לפעול, בכדי לפנותו מן הנכס.

מהי הדרך הנכונה לפנות דייר? להגיש תביעת פינוי מושכר. כל שאר הדרכים, לרבות, עשיית דין עצמי, אינן חוקיות ועל כן, אל לו לאף משכיר, לנקוט בשום דרך אחרת, מלבד הגשת תביעה משפטית.

עד לפני מספר שנים, היה ההליך המשפטי של תביעת פינוי מדירה, הליך איטי ובלתי יעיל. משכירים המתינו זמן רב ליומם בבית המשפט, כאשר בינתיים נגרמים להם נזקים כלכליים אדירים, בשל המשך מגוריו של השוכר בנכס.

אולם, החל משנת 2008, מצב זה השתנה. בתי המשפט דנים בתביעות פינוי מושכר, תוך שישים יום ממועד הגשת התביעה, כך שאמצעי זה מגשים את מטרתו והיא לדאוג לפינויים של שוכרים סרבנים תוך זמן קצר.

פינוי דייר – מה אפשר לעשות לפני תביעה?

הדרך הנכונה לטיפול בדייר סרבן, היא להגיש נגדו תביעה לפינוי מושכר. עם זאת, לפני הגשת תביעה, אפשר לנסות ולדבר עם השוכר ובנוסף, לשלוח לו מכתב התראה לפני תביעה.

ישנם שוכרים המרשים לעצמם להפר את החוזה מול המשכיר ולהישאר בנכס, למרות אי כיבוד החוזה, מתוך הנחת מוצא כי המשכיר לא ינקוט נגדם בשום הליך.

אולם, כאשר מסביר המשכיר על כוונותיו לפנות אל בית המשפט בתביעת פינוי מדירה ואף בתביעה כספית לפיצויים, השוכר יכול להירתע ולפנות את הנכס, בכדי להימנע מתביעה.

המשכיר יכול לפנות בעל פה לשוכר, אך חשוב מאוד גם להעלות את הדברים על הכתב, כדי שאם תוגש תביעת פינוי דייר, יראה בית המשפט כי המשכיר, עשה כל מאמץ, בכדי לפנות את השוכר, טרם פנה אל בית המשפט.

בחלק מן המקרים, ניסיונות אלו צולחים וכך נחסך מן המשכיר להגיש תביעה משפטית. עם זאת, במקרים לא מעטים, צו פינוי בלבד, הוא זה אשר יצליח לגרום לדייר מפר החוק, לפנות את הנכס. במצב זה, אין מנוס אלא להגיש תביעת פינוי מושכר.

תביעה של פינוי מדירה

לרשותם של משכירים, הצריכים לפנות דייר סרבן מן הנכס שלהם, עומד הליך משפטי מיוחד הנקרא תביעת פינוי מושכר.

עד שנת 2008, היו כשלים חמורים ביעילותו של הליך זה, בעיקר מן הטעם כי על המשכירים היה לחכות זמן רב, עד ליום הדיון בתביעה. המשמעות הייתה כי השוכרים היו נשארים בנכס וגורמים לנזקים רבים.

ציבור המשכירים היה חסר אונים אל מול אותם שוכרים מפרי חוק. לשמחתנו, השינוי בחקיקה, שינה את המצב מן הקצה אל הקצה וכיום, תביעה של פינוי מדירה, עושה את מלאכתה באופן יעיל.

בתי המשפט דנים בתביעה תוך 60 יום, ממועד הגשתה וכך נמנע נזק ניכר למשכירים, שכן ניתן צו פינוי נגד השוכר.

עניינה של תביעה זו הוא בסעד אחד בלבד – סעד הפינוי. בית המשפט יעניק למשכיר, צו פינוי כנגד השוכר ובזאת תמה מלאכתו של בית המשפט.

חשוב מאוד להגיש עם כתב התביעה את המסמכים הבאים:

1. חוזה השכירות : בית המשפט מוכרח לראות את הסכם השכירות, על מנת להיווכח כי התנהגותו של השוכר, אכן מהווה הפרת חוזה יסודית.

2. מכתב התראה לשוכר : ניסיון מצד המשכיר לפנות את השוכר, ללא התערבות בית המשפט, הוא חשוב מאוד ולכן יש להציג את המכתב ואישור שליחתו.

3. נסיבות המקרה : התובע, המשכיר, יפרט מדוע נדרש פינוי דייר. האם מן הטעם כי תם חוזה השכירות אך הדייר אינו מפנה את הנכס, האם בשל אי תשלום שכר הדירה וכיו”ב.

תביעת פיצויים על הנזקים

ההליך של תביעת פינוי דייר, הלוא היא תביעת פינוי מושכר, מוקדש כולו אך ורק לסעד הפינוי עצמו. קיבל המשכיר צו פינוי – יכול הוא לפנות את הדייר מן הנכס.

מה יעשה המשכיר לגבי הנזקים הכלכליים שנגרמו לו, עקב התנהגות השוכר? חודשים של תשלומי שכר דירה וחשבונות נוספים, נזקים פיזיים לנכס עצמו וכיו”ב.

על המשכיר להגיש תביעת פיצוי נגד השוכר, במסגרתה יציג בפני בית המשפט את כל האסמכתאות לנזקים להם גרם השוכר. בין השאר, יראה המשכיר תמונות של הנכס, קבלות של בעלי מקצוע, אשר המשכיר נאלץ לשכור את שירותיהם בכדי לתקן את הנזקים שגרם השוכר וכיו”ב.

ישנה דרך אחת נכונה לפינוי דייר – הגשת תביעת פינוי לבית המשפט. התביעה כולה עוסקת בסעד הפינוי בלבד, כך שאם נגרמו למשכיר נזקים, עליו יהיה להגיש תביעה נפרדת לבית המשפט, תביעת פיצוי.

*אין בתוכן דלעיל ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה משפטית, ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי. כל העושה שימוש במידע עושה זאת על דעת עצמו ובאחריותו.

 

לייעוץ ראשוני חייג 077-9969183 (זמינות 24 שעות)
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מדריך משפטי למתגרש