לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

האם ניתן להתגרש בלי לנהל הליך גירושין ברבנות?

h

הליך גירושין סטנדרטי במדינת ישראל עובר דרך מדרגות הרבנות. מדוע בעצם גוף דתי קובע עבור אזרחים חילוניים? והאם ישנה אפשרות להתגרש בכל זאת בגירושין אזרחיים? על כך במאמר שלפניכם.

האם ניתן להתגרש בלי לנהל הליך גירושין ברבנות?

נישואין בישראל – על פי הדין הדתי

דיני נישואין וגירושין במדינת ישראל נקבעים על פי מה שמכונה “הדין האישי”. הדין האישי הוא בעצם הדין הדתי, ומשמעותו כי ההלכה הדתית היא זו שקובעת האם בני זוג נחשבים נשואים או גרושים.

בישראל ישנן כמה דתות להן יש הלכה מסודרת ובית דין מסודר, ובני כל דת יכולים להינשא רק בבית הדין של הדת שלהם. בני זוג יהודים – בבית הדין הרבני, בני זוג מוסלמים – בבית דין מוסלמי, בני זוג נוצרים – בבית דין נוצרי, ובני זוג דרוזים – בבית דין דרוזי.

האם אדם מדת אחת יכול להינשא בישראל עם אדם מדת אחרת? התשובה היא: לא. החוק אינו מכיר בנישואין בין אנשים מדתות שונות, ובני זוג כאלה לא יוכלו להינשא בישראל.

יתירה מכך, גם בני זוג חסרי דת [מצוי בעיקר בקרב עולים] אינם יכולים להינשא בישראל. נישואין בישראל נערכים רק על ידי בית הדין הדתי, ורק כאשר שני בני הזוג בני אותה דת.

פנייה לייעוץ אישי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מפתח.

נישואין אזרחיים בחו”ל

האפשרות היחידה העומדת בפני בני זוג מדתות שונות ובפני בני זוג חסרי דת היא להינשא בנישואין אזרחיים בחו”ל. בית המשפט קבע כי אמנם אי אפשר להינשא בישראל בנישואין אזרחיים, אך בני זוג שנישאו בחו”ל והוכרו שם כנשואים יוכרו גם בארץ כנשואים. כך נמצא הפתרון עבור בני זוג אלה.

האם בני זוג אלה צריכים להתגרש ברבנות? התשובה היא שלילית. היות ועל פי ההלכה אין תוקף לנישואיהם של בני זוג מדתות שונות ולנישואיהם של בני זוג חסרי דת, אזי אין להם צורך ואף לא אפשרות להתגרש בבית הדין הרבני.

גירושיהם של זוגות אלה נערכים בבית משפט לענייני משפחה באמצעות ‘התרת נישואין’. בני הזוג מגישים לבית המשפט תובענה להתרת נישואין, ובית המשפט מתיר את נישואיהם בפסק דין.

בני זוג יהודים שנישאו בחו”ל בנישואין אזרחיים – צריכים להתגרש ברבנות

הפתרון להינשא בחו”ל בנישואין אזרחיים ולהירשם בארץ כנשואים, קורץ גם ללא מעט בני זוג יהודים שאינם מעוניינים להינשא ברבנות. לא מעט בני זוג יהודים חילונים נוסעים לחו”ל, נישאים בנישואין אזרחיים ונרשמים בארץ כנשואים.

האם בני זוג אלה יוכלו להתגרש בבית המשפט לענייני משפחה? התשובה היא שלילית. אמנם נישואיהם הם נישואין אזרחיים שלא נערכו על פי ההלכה, אבל מאחר והם נרשמו בארץ כנשואים, הם חייבים להתגרש בבית הדין הרבני. עצם העובדה שהם בני זוג יהודים נשואים בישראל מחייבת אותם גירושין ברבנות – בבית הדין הרבני. [לעומת זאת, בני זוג מדתות שונות או בני זוג חסרי דת, שנישואיהם אינם מוכרים בהלכה כלל, אינם צריכים להתגרש בבית הדין הרבני].

לסיכום:

בני זוג יהודים אינם יכולים בשום אופן להתגרש מחוץ לבית הדין הרבני. גם אם הם נישאו בנישואין אזרחיים בחו”ל ונרשמו כנשואים בארץ, עדיין הם צריכים להתגרש בבית הדין הרבני.

לעומת זאת, בני זוג מדתות שונות או בני זוג חסרי דת שנישאו בחו”ל ונרשמו כנישואין אינם צריכים ואינם יכולים להתגרש בבית הדין הרבני. בני זוג אלה מתגרשים באמצעות התרת נישואין בבית משפט לענייני משפחה. לשם כך, עליהם להגיש תובענה להתרת נישואין לבית המשפט לענייני משפחה, ובית המשפט מתיר את נישואיהם באמצעות פסק דין.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה"
פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.אין במאמר זה ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה, דעה משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; יחד עם זאת, התוכן באתר רוצה להתגרש לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש להבין שמידע משפטי מטבעו מתיישן. מבקר שבוחר להסתמך על האמור באתר רוצה להתגרש עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!
2 h
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מפתח.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2, תל אביב טלפון: 077-9974772
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

מידע חשוב נוסף