לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

דיני משפחה על פי הדין המוסלמי והדין הנוצרי

h

Muslims

כל אזרח בישראל נדרש להכיר את האופן בו דיני משפחה נקבעים על פי הדין המוסלמי והדין הנוצרי. גם יהודים צריכים לדעת כיצד הדינים הללו מכריעים בנושאים רגישים כגון המרת דת, נישואין, גירושין, מזונות בן זוג ומזונות ילדים. ישראל היא מדינה דמוקרטית ולכן מערכת המשפט בה רלוונטית עבור שלושת הדתות.

 יתרה על כך, עו”ד ליטל יעקובוביץ מסבירה כי דיני משפחה בישראל נבדלים מענפי משפט אחרים מבחינת מקורות הדין המהותי, וערכאת השיפוט, היות והם נקבעים בהתאם להשתייכות הדתית של המתדיינים. החקיקה האזרחית הטריטוריאלית המשלימה תקפה רק לגבי נושאים כמו אימוץ, אפוטרופסות, ירושה וחלוקה רכוש בין בני זוג. 

חיוב במזונות ומקורות דין דתיים

 בניגוד למה שנהוג לחשוב, הדין המוסלמי והדין הנוצרי אינם שונים באופן מהותי מההלכה היהודית. בכל הנוגע אל דיני משפחה מחזיקות הדתות בפרספקטיבה יחסית זהה. דוגמא מצוינת לכך ניתן לראות באופן בו קובעות הדתות את תשלום המזונות. בדומה להלכה היהודית, כפי שמסבירה ליטל יעקובוביץ בהקלטת הוידאו, הדין המוסלמי והדין הנוצרי מטילים את כל החיוב על האב ופוטרים את האם מעול הפרנסה. בדין המוסלמי גם מגדילים את אי השוויון וקובעים כי חיוב האב במזונות הוא מוחלט ואין אדם שמשתתף איתו. בדין השרעי האדם מחויב במזונות עקב נישואין וקשרי דם. במילים אחרות, מלבד מזונות בעל לאשתו יש לשאת בעול הפרנסה גם בין אב לבנו, בן לאביו וכדומה. המקור לחיוב במזונות ילדים הוא קשר הדם והעובדה שהם חלק מבשרו של האב.

 החיוב של האב המוסלמי במזונות ילדיו שונה בין בנים לבנות. זו אבחנה שלא קיימת בדין הנוצרי או בהלכה היהודית, וגם לא בחקיקה האזרחית. האב חייב לפרנס את בניו עד לגיל בו יוכלו להתפרנס לבדם. לעומת זאת, החיוב בפרנסת הבנות הוא עד שהן יתחתנו וזאת ללא הגבלת גיל. שורשי ההלכה המוסלמית נחלקים לפי הזרמים השונים באיסלאם, ולכן קיימים הבדלים בין הקוראן המהווה את התורה בכתב לבין הסונה שהיא התורה שבעל פה. 

 לסיכום, הדין הנוצרי והמוסלמי מהווים בישראל חלק משמעותי מדיני משפחה, ובנושאים מסוימים ניתן למצוא חפיפה בינם לבין ההלכה היהודית. 

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה"
פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.אין במאמר זה ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה, דעה משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; יחד עם זאת, התוכן באתר רוצה להתגרש לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש להבין שמידע משפטי מטבעו מתיישן. מבקר שבוחר להסתמך על האמור באתר רוצה להתגרש עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!
2 h
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2, תל אביב טלפון: 077-9974772
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

מידע חשוב נוסף