ToDivorce_MainPic רוצה להתגרש
ToDivorce_MainPic רוצה להתגרש
פנייה לייעוץ אישי  פרטי יצירת קשר:

  יגיע כפיים 2, בית פיילוט

  ת"א, מיקוד: 6777886

  טלפון: 077-9969183

  מדיניות הפרטיות

  הצהרת נגישות

  מדריך משפטי למתגרש

  האומנם רוב הזוגות החד מיניים צפויים להתגרש?

  מפעם לפעם נשמעות אמירות לפיהן רוב הזוגות החד מיניים צפויים להתגרש. בדקנו אחר הסטטיסטיקות של גירושין בין זוגות חד מיניים במטרה לענות על השאלה, האם באמת רוב הזוגות החד מיניים צפויים להתגרש?

  הממצאים במחקרים שנערכו במדינות אירופה, בהן פולח אחוז הגירושין בין בני זוג חד מיניים, מראים תמונה שונה, לפיה דווקא זוגות גברים מתגרשים פחות מזוגות משני המינים או מזוגות נשים. אך האם בכל זאת גירושין של בני זוג חד מיניים עשויים להיות מורכבים יותר?

  תוכן עניינים

  כמה מהזוגות החד מיניים צפויים להתגרש?

  בישראל זוגות חד מיניים אינם יכולים להתגרש, שכן הגירושין הם בסמכות בתי הדין הדתיים בלבד, שאינם מקבלים נישואין חד מיניים. לכן זוגות חד מיניים, עוברים הליך של התרת נישואין בבית המשפט לענייני משפחה.

  בניגוד לנתונים המתפרסמים כל שנה על אחוזי המתגרשים בישראל על ידי הנהלת בתי הדין הרבניים, אין סטטיסטיקה מסודרת על אחוז הזוגות החד מיניים שעוברים הליך התרת נישואין בישראל. ולכן, הסטטיסטיקות של גירושין בזוגות חד מיניים, מבוססות רק על מחקרים שנערכו באירופה.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   נשים מתגרשות יותר

   מחקרים שנערכו במדינות שונות ברחבי אירופה, המפלחים את אחוזי הגירושין של בני זוג גאים, מראים נתונים ברורים: אחוז בני הזוג ששניהם גברים מתגרשים הכי פחות, אחריהם בסטטיסטיקה עומדים בני הזוג משני המינים, כלומר גבר ואישה, עם אחוזי גירושין גבוהים יותר, ואחריהם עומדות בנות הזוג ששתיהן נשים, שבאחוזים, מתגרשות הכי הרבה.

   הנתונים עומדים בסתירה לדעות השונות שרווחות, לפיהן רוב הזוגות החד מיניים צפויים להתגרש. כמו כן, הנתונים מהמחקרים באירופה מתכתבים באופן עקבי עם הנתון הידוע לנו ממחקרים בעולם, אך גם מהנתונים שהנהלת בתי הדין הרבניים בישראל חושפת, לפיהם נשים מבקשות יותר להתגרש.

   על פי הנתונים של בתי הדין הרבניים, מרבית בקשות הגירושין של בני זוג גבר ואישה, מוגשות על ידי האישה, ולא על ידי הגבר.

   כך למשל בשנת 2023 מרבית תיקי הגירושין ללא הסכמה שנפתחו בבית הדין הרבני, נפתחו על ידי נשים, בפער עצום. נמצא ש-2,567 תביעות גירושין הוגשו על ידי נשים, לעומת 1,270 בלבד שהוגשו על ידי גברים. נתונים אלה עקביים, ואינם משתנים באופן ניכר משנה לשנה.

   מה הקשיים של בני זוג חד מיניים שמתגרשים?

   פרידה בין בני זוג חד מיניים עשויה להיות מורכבת יותר ביחס לפרידה בין בני זוג הטרוסקסואליים, ככל שמעורבים ילדים.

   כאשר מדובר בתרומת זרע אנונימית, או בהליך פונדקאות בחו"ל, שלא מעורב בהם הורה נוסף, ההליך הוא פשוט יחסית, כל עוד בן הזוג נרשם כהורה של הילד.

   אך כאשר בן הזוג לא נרשם כהורה ההליך הופך למורכב יותר. במקרה שבן הזוג שאינו ההורה הביולוגי יבקש זכויות משמורת, עליו יהיה לבקש צו הורות פסיקתי בשלב מאוחר יותר, או לבקש מבית המשפט להכיר בו כהורה פסיכולוגי. לצורך כך הוא יידרש להוכיח שאכן הוא היווה הורה לילד, ונטל חלק בתכנון ההולדה, ובגידול הילד.

   המקרה הופך למורכב אף יותר, במקרים בהם מעורבים מספר הורים גדול יותר. בני זוג חד מיניים לא מעטים, מחליטים ללדת באופן שונה, כך שלילד יש שני הורים ביולוגיים שזהותם ידועה, ולכל אחד מההורים יש בן זוג, שמשמש גם הוא כהורה של הילד, ממש מרגע לידתו. מקרים אלה הופכים למורכבים יותר, כיוון שהחוק אמנם מכיר בנישואין של בני הזוג החד מיניים, אך לא בהורותם.

   מה קובע החוק בסוגיית משמורת ילדים של בן זוג להורה חד מיני?

   במקרים שלילד יש שני הורים ביולוגיים שזהותם ידועה, החוק לא מכיר בהורות של בן הזוג של ההורה הביולוגי. בית המשפט כפוף גם הוא לחוק, ואינו יכול ליצור הסדרי הורות פסיכולוגית יש מאין. כך נקבע בבית המשפט, שלא ניתן לרשום הורות פסיכולוגית במשרד הפנים, אלא רק באמצעות צו הורות פסיקתי, או אימוץ של הילד הלא ביולוגי.

   צווי אימוץ וצווי הורות פסיקתיים, ניתנים לבן הזוג, רק במקרים שלילד יש הורה ביולוגי אחד, ולא שניים. המצב החוקי יוצר קושי מובנה לבית המשפט להעניק זכויות משמורת לבן הזוג של ההורה הביולוגי, מה שיוצר מצבים בהם בן הזוג עלול להיות מנותק מהילד.

   האם ניתן להסדיר זכויות משמורת לבן הזוג של ההורה הביולוגי?

   במקרים בהם בני זוג מתכננים להביא ילד לעולם באמצעות אדם מוכר, מומלץ לבני הזוג לערוך הסכם שכולל גם את הזכויות של בני הזוג, שאינם הורים ביולוגיים של הילד. להסכמה בין הצדדים יכולה להיות משמעות גם בבתי המשפט, כל עוד לא מדובר בשלילת זכויות אפוטרופסות מההורים הביולוגיים.

   בנוסף מומלץ במקרים בהם בתי המשפט אינם מעניקים את הפתרון המלא למשפחות החדשות בהן לילד יש יותר משני הורים, לנסות למצוא מנגנוני פתרון סכסוכים שאינם מערבים את בתי המשפט. כך למשל מומלץ לבני הזוג לנסות לפנות להליכי גישור, ולנסות להגיע לפתרון שייקח בחשבון את טובת הילד, שזקוק לדמויות המשמעויות בחייו, שגידלו אותו מאז נולד.

   השלכות גירושין בין בני זוג חד מיניים על ילדים

   בשורה התחתונה, המיתוס שרוב הזוגות החד מיניים יתגרשו, לא מוצא מקום במחקרים שנערכו באירופה, כאשר דווקא זוגות להט"ב גברים נמצאים בסיכון הנמוך ביותר להתגרש, וגם זוגות הנשים שנמצאות בסיכוי הגבוה ביותר להתגרש, אינן עומדות בסיכון 51% לגירושין.

   יחד עם זאת, לגירושין בין בני זוג חד מיניים יכולות להיות השלכות ייחודיות קשות יותר, בעיקר על הילדים, ובפרט כשמדובר בילדים שיש להם יותר משני הורים שזהותם ידועה.

   הסכמי חיים משותפים, שלרוב אינם כוללים סוגיות הנוגעות לילדים, אינם נותנים את המענה המיטיב למקרים אלו. לכן חשוב לערוך גם הסכמים מתאימים, לאחר לידת הילד, שיתנו מענה לסוגיות הרלוונטיות לילדים, במקרה של פרידה בין בני הזוג החד מיניים.

   *אין בתוכן דלעיל ובאתר ToDivorce בכלל משום המלצה משפטית, ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי. כל העושה שימוש במידע עושה זאת על דעת עצמו ובאחריותו.

   לייעוץ ראשוני חייג 077-9969183 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מדריך משפטי למתגרש