לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

באילו נסיבות יינתן צו הרחקה בגין אלימות במשפחה?

h

למרבה הצער, אנו עדים לכך שנגע האלימות בכלל, ואלימות בתוך המשפחה בפרט, הולך וגדל.

באילו נסיבות יינתן צו הרחקה בגין אלימות במשפחה?

כמעט מדי בוקר הכותרות בכלי התקשורת לא משתנות ומדווחים מקרי אלימות במשפחה. מיותר לציין כי מדובר אך במקרים שיצאו ונחשפו, אולם מרבית מקרי האלימות במשפחה אינם ידועים ואינם מדווחים, לרוב מפחד הקורבן הן מחשיפה והן מתגובה אלימה וקיצונית יותר מצד בן המשפחה המכה.

חרף החשש הכבד של הקורבן, חשוב לדעת כי מערכות המשפט ואכיפת החוק נוקטים בגישה בלתי מתפשרת ובלתי סלחנית כלפי תופעת האלימות במשפחה, ולשם כך נוצרו כלים חוקיים להתמודדות עם בעיית האלימות במשפחה, ובעיקר – להגנה על הקורבנות.

מאמר זה יעסוק בכלי מרכזי וחשוב, הנועד בעיקר להגן על קורבנות אלימות במשפחה, כלי זה קרוי בשם “צו הגנה”.

מהו צו הגנה ומהי מטרתו?

בשנת 1991 נחקק החוק למניעת אלימות במשפחה, במסגרת סעיף 2 לחוק זה, קבע המחוקק כי בית משפט רשאי ליתן צו כנגד אדם אשר נוהג באלימות כלפי בן משפחה אחר. בין השאר, בכוחו של צו ההגנה לאסור על בן המשפחה המכה להיכנס לדירה בה מתגורר הקורבן, להימצא במרחק מסוים ממנה ולהטריד בכל דרך את הקורבן. כמו כן, ניתן, במסגרת צו ההגנה, לאסור על בן המשפחה המכה לשאת נשק וכן לחייב אותו לקבל טיפול מתאים.

מטרתו של צו ההגנה כשמו כן הוא – הגנה על קורבן אלימות במשפחה מפני אותו בן משפחה מכה או מתעלל. ברגע שניתן כנגד אדם צו הגנה – נאסר עליו להתקרב לקורבן, להטרידו ואף לשוחח עמו, והכול כפי שייקבע בית המשפט, בהתאם להוראות החוק.

מאמרים פופולריים נוספים: ◄ סטטיסטיקה של גירושין ◄ היום שאחרי הגירושין ◄ חלוקת הרכוש בין בני-זוג

מי יכול לבקש צו הגנה?

כל אדם אשר חווה אירוע אלימות מבן משפחה – יכול לבקש צו הגנה, ולעניין זה, סעיף 1 לחוק מפרט מי נחשב “בן משפחה”. הדגש הוא על בני משפחה כיוון שצו ההגנה ניתן מכוח החוק למניעת אלימות במשפחה, ונועד להילחם בתופעת האלימות במשפחה ולהגן על קורבנות אלימות במשפחה.

למען הסר ספק: גם בני זוג אשר אינם נשואים ומוגדרים כידועים בציבור נחשבים “בני משפחה” על פי ההגדרה שבחוק.

מעבר לכך לא יזיק לדעת כי ישנו מנגנון חוקי דומה הקרוי “צו למניעת הטרדה מאיימת”. צו זה נועד להגן על קורבנות אלימות שלא בתוך המשפחה, והוא ניתן מכוח החוק למניעת הטרדה מאיימת.

חוויתם אלימות בתוך המשפחה: לאן לפנות?

היה וחוויתם חלילה אלימות בתוך המשפחה, עליכם לפנות לאחד מהערכאות הבאות: בית המשפט לענייני משפחה, בית משפט השלום, בית דין דתי (ליהודים – בית דין רבני, לנוצרים – בית הדין של העדה הנוצרית, למוסלמים – בית הדין השרעי, ולדרוזים – לבית הדין הדתי הדרוזי).

חשוב לדעת כי במקרים של בקשה למתן צו הגנה בגין אלימות במשפחה, אין חשיבות למיקומו של בית המשפט או בית הדין, וזאת מההיגיון הפשוט – כאשר אדם נמצא בסכנה יש להגן עליו מבלי להתחשב במיקום הגיאוגרפי של בית המשפט או בית הדין.

כאשר הגעתם לבית המשפט או לבית הדין, עליכם לגשת למזכירות בית המשפט, שם תקבלו טפסים מתאימים אותם יהא עליכם למלא, כגון טופס בקשה למתן צו הגנה ותצהיר לאימות העובדות. הבקשה והתצהיר יועברו בדחיפות ע”י המזכירות לעיונו של שופט, אשר ישמע אתכם במהירות גם אם באותו הרגע מתקיים דיון באולמו, כל זאת מפאת חשיבות העניין והדחיפות שבו.

היה והשופט ישתכנע כי אכן חוויתם אלימות במשפחה – יינתן צו הגנה בו במקום, ותוקפו יהא למשך שבוע ימים. לאחר מכן יתקיים דיון במעמד שני הצדדים – הקורבן ובן המשפחה המכה כשבסופו יוחלט האם להאריך את צו ההגנה בשלושה חודשים נוספים, וכן הוראות נוספות כגון חיוב בן המשפחה המכה לקבל טיפול וכדומה.

זכרו: החוק עומד לצדכם – אל תהססו לפנות!

אין כל סיבה כי תמשיכו להיות קורבנות לאלימות במשפחה. היה וחוויתם אלימות – אל תתנו לזה להימשך. החוק עומד לרשותכם ולהגנתכם. פנו לרשויות, פנו לבית המשפט – יש בכוחו ובסמכותו להגן עליכם. שתפו חברים קרובים ובני משפחה שאתם סומכים עליהם. אל תישארו לבד במערכה. שמרו על עצמכם.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה"
פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.אין במאמר זה ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה, דעה משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; יחד עם זאת, התוכן באתר רוצה להתגרש לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש להבין שמידע משפטי מטבעו מתיישן. מבקר שבוחר להסתמך על האמור באתר רוצה להתגרש עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!
2 h
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2, תל אביב טלפון: 077-9974772
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

מידע חשוב נוסף