לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

אלימות במשפחה כלפי ילדים חסרי ישע

h

אלימות במשפחה כלפי ילדים חסרי ישע

אלימות במשפחה כלפי ילדים חסרי ישע – הקדמה:

אלימות במשפחה המכוונת כלפי ילדים הינה אחת התופעות שבהן הנפגע לא יכול להרים את קולו ולהשמיע זעקתו. לכן מוטלת עלינו, החברה, החובה לזהות מצבים אלה ולטפל בהם כדי שלא יחזרו על עצמם. אני חושב שכולנו נסכים שזו מטרה נעלה. גם המחוקק חשב כך כאשר חוקק את החוק למניעת אלימות במשפחה.

כרבע מעבירות האלימות נגד קטינים הן עבירות של אלימות במשפחה. בכל שנה נפתחים כ- 8,500 תיקים בגין אלימות נגד קטינים. זהו מספר גדול לכל הדעות.

פנייה לייעוץ אישי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.

התעללות בילדים כוללת בחובה אלימות מסוגים שונים:

1. אלימות פיזית (כ- 30%) – אלימות פיזית היא מצב שבו ההורה מכה את הילד.

2. התעללות נפשית – אלימות מילולית במשפחה המכוונת כלפי ילדים כוללת אמירת חוזרות ונשנות שמפחיתות מערכו של הילד, שמאשימות את הילד, או שפשוט מכילות קללות. התעללות נפשית כוללת גם התעלמות טוטאלית מהילד (שכן, ילדים צריכים שהוריהם יתייחסו אליהם).

3. ניצול מיני – גם ניצול מיני (וכמובן לא חשוב אם הילד אומר שהוא מסכים) הינו אלימות במשפחה.

4. הזנחה (כ- 30%) – החוק קובע שלהורה יש חובות לספק לילד דברי מאכל, קורת גג וכיו”ב.

אלימות במשפחה כלפי ילדים חסרי ישע – מהו האיסור?

האיסור על אלימות כלפי ילדים נובע קודם כל מהאיסור על אלימות כלפי כל אדם באשר הוא אדם. אך כאשר מדובר באלימות נגד קטינים, פרק ו’1 לחוק העונשין קובע עונשים יותר חמורים, וכאשר מדובר באלימות במשפחה שהאחראי על הילד מפעיל כלפיו, העונשים חמורים אף יותר.

התירוץ של ‘חוסך שבטו שונא בנו’ לא יתקבל במערכת המשפט ולא באף בחברה נאורה. הכאות אינן שיטה מקובלת לחינוך הילד. הנזקים הנגרמים בשל התעללות בילדים לבריאותו הפיזית והנפשית של הילד חמורים לאין ערוך מכל ניסיון חסר תקווה לשפר את התנהגות הילד.

אלימות במשפחה כלפי ילדים חסרי ישע – מהם הגורמים הנפוצים?

יש כמה גורמים אופייניים לאלימות במשפחה כלפי ילדים:

1. ההורה היה בעצמו ילד מוכה. הפעלת האלימות מהווה עבורו חזרה על מה שראה, ואולי הוא לא מכיר דרך אחרת.

2. ההורה מאמין בשיטת החינוך של נתינת מכות. כאמור, זו אינה שיטת חינוך לגיטימית.

3. ההורה מרגיש חלש בחברת המבוגרים, ולכן רוצה להרגיש חזק על ילדיו.

4. ההורה עבר משבר כלשהו בתקופה האחרונה.

5. הורה אחד רוצה לנקום בהורה האחר, מה שמוביל אותו להתנקם בו באמצעות פגיעה בילדים.

6. ההורה מרגיש תסכול בשל גידול הילד. הדבר יכול לנבוע מנכות כלשהי שיש לילד או מהתנהגות ‘מרדנית’.

7. המוח של ההורה אינו מספיק מפותח, ובייחוד האזור האחראי על שליטה בדחפים.

8. ההורה הוא פדופיל (נכון באשר לניצול מיני).

לרוב כאשר רואים מקרה של אלימות במשפחה, נמצא יותר מגורם אחד שהוביל לאלימות. ככל שיש גורמים רבים יותר, כך הסיכוי לאלימות גדל.

אלימות במשפחה כלפי ילדים חסרי ישע – מה אפשר לעשות?

יש הרבה דברים לעשות, כאשר כל פעולה מתאימה לשלב אחר.

1. זיהוי. הזיהוי הוא הדבר הראשון שיש לעשות. אם הילד מספר שהפעילו כלפיו אלימות פיזית או אלימות מילולית במשפחה, הרי ששלב הזיהוי הסתיים. אולם ברוב המקרים הילד לא יספר זאת, ומכאן החשיבות של זיהוי. יש כמה סימנים לזיהוי:

‏א. סימנים פיזיים רבים המעידים על מכות, הנמצאים בשלבים שונים של החלמה.

‏ב. הילד אדיש ומסתגר, או לחילופין, תוקפני מאוד.

‏ג. הילד חושש ממבוגרים וחושש להגיע הביתה.

‏ד. הילד רומז על כל שקרה לו משהו בבית.

‏ה. שפת הגוף של הילד היא מסוגרת.

2. הדבר החשוב ביותר הוא להרחיק את הילד מההורה האלים. הדרך הטובה ביותר היא להרחיק את ההורה האלים מהבית. זה יכול להיעשות באמצעות בקשה מבית משפט לצו הגנה על פי החוק למניעת אלימות במשפחה, או על ידי פנייה למשטרה. אם זה לא מצליח אז יש לשקול להוציא את הילד מהבית.

3. חשוב להודיע לגורמים המוסמכים (כגון המחלקות הסוציאליות או פקידי הסעד של העיריות, המשטרה, או אפילו עמותות למיניהן המטפלות במקרים של אלימות במשפחה). לעיתים חשוב להתייעץ איתם עוד לפני שעושים צעד כמו הרחקת הילד מהבית או בקשת צו הגנה, על מנת להיות מוכנים לאלימות מצד ההורה האלים.

4. חשוב מאוד גם שהילד יהיה במסגרת טיפולית כלשהי (למשל עם פסיכולוג המתמחה בכך), כדי לתפוס את העניין לפני שהנזקים הנפשיים מתגבשים והופכים לחמורים.

אלימות במשפחה כלפי ילדים חסרי ישע – סיכום:

מאמר זה הראה מהי אלימות במשפחה כלפי ילדים חסרי ישע ועד כמה היא מזיקה. מאמר זה גם סקר את הגורמים לה ואת דרכי ההתמודדות עימה. אני מקווה שהשכלתם ושתדעו מה לעשות כאשר אתם חושדים בהתעללות בילדים.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה"
פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מפתח.אין במאמר זה ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה, דעה משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; יחד עם זאת, התוכן באתר רוצה להתגרש לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש להבין שמידע משפטי מטבעו מתיישן. מבקר שבוחר להסתמך על האמור באתר רוצה להתגרש עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!
2 h
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מפתח.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2, תל אביב טלפון: 077-9974772
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

מידע חשוב נוסף