לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

אבחון לקוי ורשלנות רפואית בהיריון

h

אבחון לקוי ורשלנות רפואית בהיריון

מעקב אחר התקדמות תקינה של היריון

בזכות ההתקדמות של המדע ושל הרפואה, אנחנו יודעים היום לומר הרבה מאוד אודות סיבוכים וסכנות שעלולות להתקיים בהיריון. לשם כך, כאשר בני זוג מחליטים להביא ילד לעולם, הם יכולים להיוועץ עם רופאים. הרופאים ימליצו לקיים סדרת בדיקות כדי לאבחן את מצב מערכות הרבייה של בני הזוג ולאתר סיכונים פוטנציאליים. בדיקות אלה יכולות לכלול בדיקות גנטיות, בדיקות דם, בדיקות הדמיה של ההורים ובדיקות פוריות שונות, שתכליתן, כאמור, לאמוד את הסיכונים שעלולים להתקיים בהיריון. על בסיס מסקנות אלה יכולים בני זוג לקבל החלטה מושכלת בדבר היריון.

אף לאחר קבלת ההחלטה על היריון יכולים בני הזוג להיעזר ברפואה ובמדע כדי לעקוב אחר ההיריון. כיום קיימות “חבילות” של בדיקות רפואיות המומלצות לנשים בהריון במהלך ההיריון. אלה אמורות לזהות בעיות ולהתריע בפני ההורים על המצבים, כדי שההורים יוכלו על בסיס המידע לקבל החלטות מושכלות לגבי המשך ההיריון. ברי כי כאשר יש חשש כי ילד יוולד עם מום כלשהו אשר יכול להשליך על איכות חייו בצורה משמעותית, המדובר בדילמה ערכית לא פשוטה בעבור הורי הילד. לכן, רשלנות רפואית בהיריון בעקבות אבחון לקוי של מצב או מחלה, יכולה להביא למצב קשה מאוד, שניתן היה למנוע.

תביעה בגין רשלנות רפואית בהיריון

כמו בכל תחומי הרשלנות הרפואית, עסקינן בדיני נפשות ובתביעות שעניינן בדרך כלל נזקי גוף. הולדה בעוולה – אחת התוצאות האפשריות של רשלנות רפואית בהיריון שתחילתה באבחון לקוי – יכולה להיות תביעה בה הפיצוי שייפסק לטובת התובעים הוא גבוה במיוחד, גם בקנה מידה של תביעות רשלנות רפואית, כיוון שללידה בעוולה יכולות להיות השלכות ארוכות טווח ומרחיקות לכת על חייו של התינוק שיוולד. כאשר הסיבה להולדה בעוולה היא רשלנות רפואית בהיריון – מצב בו הרופאים שגו באבחון או לא בדקו אפשרויות שרופא סביר היה צריך לצפות ולבחון, הרי שהאחריות על ההולדה בעוולה היא במידה רבה על בית החולים.

בחינת רשלנות רפואית בהיריון על ידי בית המשפט

קיימים סדרי פעולות וכאמור גם חבילת בדיקות אשר נהוג לבצע אצל אישה בהיריון בהתאם לנתוניה (ולנתוני בני זוגה גם כן), אשר מגדירים למעשה הליך טיפולי ואיבחוני של היריון. על רופאים לפעול על פי הנהלים האלה ולהציע בפני המטופלים שלו את מלוא המידע שנאסף ושיכול להינתן להם, על מנת שאלה, כאמור, יוכלו לנהל את עצמם באופן מושכל ולבחור אם וכיצד להמשיך בהיריון. כך למשל, כאשר בני זוג מגלים כי קיים אצל אחד מבני הזוג פגם גנטי שיכול בסבירות גבוהה לעבור אל הילד שייוולד, יש בכך שיקול משמעותי ביותר לגבי עצם הכניסה להיריון. במצבים בהם ילד נולד עם עיוות או מום שאפשר היה לאבחן – וייתכן כי ההורים היו מחליטים על הפסקת ההיריון, למשל – הרי שמדובר במצב קשה ביותר, בעל השלכות קשות מאוד. בחינת רשלנות רפואית על ידי בית המשפט תיעשה על פי השוואה בין מה שקרה בפועל לבין הפעולות אותן היה עושה רופא סביר.

על מנת לאבחן את דרכי פעולתו של רופא סביר, נעזר בית המשפט בעדות מומחים – לרוב, מומחה מוסכם או מומחה הממונה על ידי בית המשפט (שכן אחרת כל צד מביא מומחה שיעיד לטובתו והדבר איננו מקדם את הדיון), ועל פי חוות דעתו מחליט בית המשפט אם התקיימה רשלנות רפואית בהיריון ואם לאו.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה"
פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.אין במאמר זה ובאתר רוצה להתגרש בכלל משום המלצה, דעה משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; יחד עם זאת, התוכן באתר רוצה להתגרש לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש להבין שמידע משפטי מטבעו מתיישן. מבקר שבוחר להסתמך על האמור באתר רוצה להתגרש עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!
2 h
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2, תל אביב טלפון: 077-9974772
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 077-9974772

מידע חשוב נוסף